Araştırmacı-Yazar Recep Çetin'ten sitem: "BU AYIP BİZE YETER"

Tarih: 2015-12-01 15:29:53

 

 4. Kitabını yayımlayan Araştırmacı-Yazar Recep Çetin, "Uzun Mehmet" isimli yeni kitabını Gazeteniz Önder'in Muhabirlerinden Eyüp Bektaş'ı ziyaret ederek verdi. 


Araştırmacı-Yazar Recep Çetin, doğup büyüdüğü ve yaşadığı kent olan Kdz. Ereğli'nin tarihine yeni bir eser daha kazandırdı. "Başviran'dan Cuma'ya Ormanlı", "Kara Papaz Makarios'un İntikamı", "Orhan Gazi ve bir Fetih" isimli kitapları bulunan Recep Çetin, son kitabında 1829 yılında taşkömürünü bulan Kestaneci'den Uzun Mehmet'i yazdı.

Uzun Mehmet,  Kdz. Ereğli'nin Köseağzı Değirmeninin Neyrendere yatağında bulduğu siyah taş parçalarının taşkömürü olduğunu tespit etmesinin ardından gittiği İstanbul'da  öldürülmüştü. Tarihe ilk maden şehidi olarak da geçen Uzun Mehmet'in yaşamıyla ilgili belge ve bilgileri toplayarak kitap haline dönüştüren Recep Çelik, sitemlerini "giriş" bölümünde şöyle dillendirdi:

"Ereğli tarihi üzerine çok değerli çalışmalar yapıl(a)madığını maalesef belirtmek zorundayım. Bunun yanında yerel tarih üzerine bir şeyler yapmak isteyen, bir şeyler yazmak isteyen olduğunda, kendi oluşturmak istedikleri (tekerlerine) tekellerine zarar gelecek endişesini taşırcasına hemen çullananlara şahit olmak üzücü ama yapacak bir şey yok.

........Uzun Mehmet efsanedir diyenlerin sayılı hiç de öyle az değil. Kitaplara dergilere gazetelere bu kadar yazılar döşeyenlerin sayısı az değil. Ama EREĞLİ'mizin tarihçi araştırmacılarından bu konuda karşı bir yazı maalesef yok. Ama "Uzun Mehmet Efsanedir" gemisine binenlerimiz var. İşte bu ayıp bize yeter.! 200 yıl önce Ereğli'de doğmuş yaşamış ve kömürün keşfinden sonra da bir şekilde ölmüş bir EREĞLİLİ olan Uzun Mehmet'e maalesef sahip çıkamamışız........."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Hacı İsmailoğlu :

Uzun Mehmet Karamahmutzade ailesinden mi?

Hacı İsmailoğlu :

Uzun Mehmet'i gerçekten Hacı İsmailoğlu mu zehirletmiş.Öğrenmek istiyorum.Yazarın fikrini öğrenmek istiyorum.Cevap verirseniz sevinirim.

ahmet aslan :

recep hocayı, ereğli tarihi üzerine yaptığı çalışmaları ve yazıları nedeniyle kutluyorum.fakat kestanecili uzun mehmet konusundaki bu kitabı belediye kaymakamlık gibi kurumlar değerlendirmeye almalıdır

Mehmet :

Malesef vefasız bir memleket te yaşıyoruz Receb bey ve bu memleketten çıkmış diğer yazar ve ilim

ALİ KILIÇ :

EREĞLİLİ ARAŞTIRMACIMIZ RECEP BEYİN BU ÇALIŞMASI GERÇEKTEN ÖNEMLİ. ASLINDA RECEP BEY, BU ÇALIŞMALARI İLE EREĞLİNİN KÜLTÜR TARİH AVUKATLIĞINI ÜSTLENMİŞ GİBİ,

ALİ CEYLAN :

Sayın Recep ÇETİN'i tebrik ediyorum. 2 aydır bu kitap üzerinde birlikte çalıştık. Çok ciddi bir eser ortaya çıktığını düşünüyorum. Kitabın editörlüğünü seve seve üstlendim. Kapağı dahil tamamının tasarımlarını büyük bir zevkle yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum...Hayırlı olsun...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.