"GÜVEY BAŞI DOLAMA" GELENEĞİ DÜĞÜNLERE RENK KATIYOR

Tarih: 2015-10-31 11:20:14

Alaplı'da "güvey başı dolama" geleneği, yörede yüz yıllardır düğünlerin vazgeçilmez eğlenceleri arasında yer alıyor. Damadın davul zurna ve köçeklerle arkadaşının evinden baba ocağına gelmesiyle başlayan düğün eğlencesine, erkeklerin eline kına yakılması, evliliğin bir ömür boyu tatlı geçmesi için damada şekerli su içirilmesi ve yiyecek ikram edilmesi renk katıyor.
HABERİN GALERİSİ "GÜVEY BAŞI DOLAMA" YÜZ YILLIK GELENEĞE GENÇLERDE SAHİP ÇIKIYOR
 Alaplı'da yüzyıllardır uygulanan "güvey başı dolama" geleneği, düğünlere renk katıyor.

Osmanlı döneminden itibaren sürdürülen "güvey başı dolama" geleneği, Alaplı'nın önemli kültürel değerleri arasında yer alıyor. Damadın, bir arkadaşının evinde düğünden bir gün önce eğlenmesiyle başlayan gelenek, sabah tıraş ve damatlığın giydirilmesiyle sürüyor. 

Arkadaşının evinden davul zurna ve köçek eşliğinde alınan damat, babaevine kadar yürüyerek giderken tebrikleri kabul ediyor. Burada Türk bayrağı üzerinde ellerine kına yakılan damat ve sağdıçları, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından büyüklerin elini öperek hayır dualarını istiyor.


Daha sonra gelin evine giden damada, oturdukları sofrada sağdıçları tarafından gözleme ve kaymak yedirilmesinin yanı sıra evliliğin bir ömür boyu tatlı geçmesi için hazırlanan şekerli su içiriliyor.

Bereket için masaya bozuk para bırakan damadın daha sonra gelini evinden almasıyla devam eden eğlencen sonrasında düğün sona eriyor. 

Osmanlı köyünde "güvey başı dolama" geleneği eşliğinde Selda Koçak'la dünyaevine giren damat Mehmet Koçak, yaptığı açıklamada, gençlerin değerlerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Türk bayrağını öperek erkeklerin eline kına yakılmasını çok önemsediklerini anlatan Koçak, "Gençler olarak bu geleneklere sahip çıkarak yaşatmamız gerekir. Bu bizim kültürümüzdür. Yeni evlenen her çiftin kendi bölgesine has gelenekleri yaşatarak sonraki nesillere aktarması gerektiğini düşünüyorum. İlçe merkezinde yaşamamıza rağmen köyümüze gelerek geleneklerimizi yaşatarak dünya evine girmek istedik. Çok mutluyuz" diye konuştu.

- "Tüm köylerde gelenek yaşatılıyor"

Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Uludağ da "güvey başı dolama" geleneğinin ilçedeki bütün köylerde yaşatılmaya çalışıldığını belirtti.

Geçmiş yıllarda düğünlerde yöresel kıyafetlerin giyildiğini artık bunun yerini damatlığın aldığını anlatan Uludağ, "Eskiden damadın başındaki sarık, sağdıçlar tarafından bezle dolanırdı. Bunun anlamı o erkeğin artık evli olduğunu göstermektir. Kına ise evlenen çiftlerin birbirlerine bağlılığını yansıtıyor. Damada evlilikleri bir ömür tatlı olması için şekerli su içirilmesi de günümüzde halen yaşatılıyor" ifadesini kullandı. 

Cem Sürmeneli

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.