SANAT DERNEKLERİ ÇÖZÜM ARIYOR

Tarih: 2015-11-05 12:56:28

Çalışacak salon bulamayan destek fakiri sanat dernekleri dertlerini anlatacak bir hareket başlatıyorlar. 15 yıl önce kurulan Turkuaz Kültür Sanat Derneği’nin Başkanı Cihangir Bilgin, ekip arkadaşlarını da tanıttığı toplantıda, zor koşullar altında sanat faaliyetlerini yürüttüklerini ifade etti. Bu konuda tüm sanat derneklerinin bir araya gelip yetkililere ve etkililere sorunlarını birlikte anlatmak ve çözüm bulmak konusunda işbirliği öneren Bilgin, önümüzdeki dönemle ilgili projelerini anlattı.

SANATSAL KAYGILAR

 “Ve sanata dair kaygılarımızı, projelerimizi ve yapmak istediğimiz projeleri hep beraber paylaşmak adına burada toplandık.

Biz, kültürel alanda sanatsal faaliyetler üzerinde duruyoruz özellikle türkü söylüyoruz. Bizim amacımız türküleri yaşatmak, türküleri insanlarla paylaşmak, gönülden gönüle, dilden dile, sözden söze türkülerde bir paylaşımda bulunmak aslında amaç” diyerek sözlerine başlayan  Bilgin konuşmasına şöyle devam etti:  

 

“DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ”

 “Bu yaşam süreci içerisinde birçok insan şehit oldu birçok insanın canına kıyıldı, bunlara karşı riyasız kalanlar oldu, lanetleyenler oldu, her neyse toplumsal anlamında psikolojik olarak bir bozukluk yaşıyoruz. Ancak sanatla insanların bir araya geleceğini düşünüyorum. Bundan dolayı bizler toplumdaki yaşantı da ki olumsuzlukların bir kenara bırakarak, kendi yaşantımıza, kendi emeğimize, kendi paylaşımlarımıza devam etmek zorundayız. Bunun için sizleri buraya topladık.

Alaplı Türk Sanat Müziği Topluluğu Şefi Nevzat Bey var, Karadeniz Ereğli Türk Musikisi Derneği, aynı zamanda dernek ve kuruluşlarında yer alan Aydın arkadaşımız var. 

Biz bu programda sizlerle sanata dair konuşmak, dertleşmek ve türkü dilinde konuşmak istiyoruz.


 
TURKUAZ’DAN KONSER

 Derneğimizin yakın zamanda bir konseri olacak, bununla ilgili bir afişimiz var. Bizler düşündük ki farklı konularda konserler veriyoruz. Söylediğimiz türküleri halk ozanlarından besleniyoruz, özellikle de bu halk ozanları her tür anlamında Cumhuriyet döneminde arşivlenmiş ve eserlerini canlandırdığımız, seslendirdiğimiz, severek okuduğumuz insanlar yalnız bu insanları biraz tanıtmak isterim, mesela Aşık Veysel, Aşık Veysel biliyorsunuz kendisine ait bir tarzı olan, dünyanın tanımış bir şairidir, halk ozanıdır. Ama Aşık Veysel’in ne yazık ki Tarkan’ın söylediği Uzun İnce Bir Yoldayım türküsüyle insanlar öğrencilerimiz tanıdı. Biz Aşık Veysel’in hem felsefesiyle hem ürettiği türkülerle hem anmak, hem de sizlerle paylaşmak istiyoruz.”

 

ZİYAFETİN ADI TÜRKÜ

 Cihangir Bilgin’in konuşmasının ardından sanat derneklerinin içlerinde bulundukları zor koşulları aşılmasına yönelik görüşler paylaşıldı ve ardından türkü ziyafeti çekildi.

 

Haber: Eyüp Bektaş 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Murat Anduv :

2005 yılından beri Dernek Başkanımız Sayın Cihangir Bilgin beyefendi ve Saygıdeğer eşi Sayın Şeyda Bahser Bilgin hanımefendiyle tanışmaktayım.Tanıştığımız günden itibaren bu saygıdeğer kişilerin gerek sanat,gerekse kültür açısından biz dernek üyelerine ve gerekse gerçekleştirdikleri projelerle Ereğli halkına çok büyük katkılarının olduğunu gönül rahatlığı ile dile getirebilirim.Bu eylemler gerçekleştirilirken gerek hocalarımızın gerekse dernek çatısı altında emek veren üyelerimizinhem maddi ,hem de manevi açıdan fedakarlıklar yaptığını çok iyi bilmekteyim.Bizim istediğimiz tek şey bu projeler gerçekleştirilirken Gerek resmi,gerekse özel ve en önemlisi Ereğli halkının bu projelere destek vermeleridir.Sayın hocalarıma gönül dolusu sevgi ve saygılar sunuyorum.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.