KGD: AYDINLIK GÜNLERE ULAŞMAYI DİLİYORUZ

Tarih: 2014-01-09 11:59:00

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kamu görevini özveriyle sürdüren bağımsız ve özgür basının, düşünce özgürlüğünün ve demokrasinin en etkili araçlarından biri olduğunu if

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Kamu görevini özveriyle sürdüren bağımsız ve özgür basının, düşünce özgürlüğünün ve demokrasinin en etkili araçlarından biri olduğunu ifade edilen açıklama şöyle;

”Basın emekçilerinin 1961 yılında çıkarılan 212 Sayılı yasayla önemli haklara kavuşmasından rahatsızlık duyan gazete sahipleri, yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu gelişme üzerine gazeteciler, sahip oldukları hakları ve meslek onurunu korumak için mücadele başlattılar ve çeşitli eylemler yaptılar. Gazeteciler, gazete sahiplerinin boykot kararı karşısında Sendikanın öncülüğünde BASIN adıyla 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınladılar.
Bu mücadele tarihi, 1971 yılına kadar Basın Bayramı olarak kutlanmıştır. 1971 yılında gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle bayram olmaktan çıkarılmış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.
Ancak bugün ülkemizde gazeteciler ve basın özgürlüğü açısından hiç de olumlu gelişmeler yaşanmamaktadır.
Gazetecilerin yıpranma paylarının yasadan kaldırılması önemli bir kayıptır.
Basın özgürlüğünün tam anlamıyla sağlanamadığı ülkelerde demokrasiden söz edilemeyeceği açıktır. Basın özgürlüğünün, halkı aydınlatma ve halkın haber alma özgürlüğünden kaynaklandığı asla unutulmamalı, demokrasinin gelişmesi, halkın haber alma hakkının genişlemesi için basın özgürlüğünün önüne konan tüm engeller kaldırılmalıdır.
Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı, haklarının genişletildiği, çalışma şartlarının iyileştirildiği aydınlık günlere bir an önce ulaşmayı diliyoruz.
Basın ilkelerinden ve meslek etiğinden ayrılmadan, meslek onurunu koruyarak fedakârca çalışan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.”

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinlikleri çerçevesinde 10 Ocak Cuma günü saat 13.00’de “Çalışan Gazeteciler Sergisi” açıyor. Sergide, fotoğrafların yanı sıra Zonguldaklı gazetecilerin yayınladıkları kitaplar sergilenip yazarları tarafından imzalanacak. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.