'SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ'

Tarih: 2013-11-09 11:55:00

KGD Yönetim Kurulu, Derneğin 10'uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Geçen 10 yıl içinde sayısız mesleki etkinliğe imza atan, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken KGD, bundan böyle de başta mesleğimizin, Zongulda

KGD Yönetim Kurulu, Derneğin 10'uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Geçen 10 yıl içinde sayısız mesleki etkinliğe imza atan, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken KGD, bundan böyle de başta mesleğimizin, Zonguldak'ın, bölgemizin ve ülkemizin gelişimi için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecektir" dedi.


 Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, Derneğin kuruluşunun 10’uncu yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, KGD’nin 10 yıl önce Zonguldak’taki mesleki örgütlenmede yaşanan sorunlar nedeniyle bir grup duyarlı gazetecinin çağrıları üzerine yapılan toplantılar sonucunda kurulduğu belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:
“Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin kuruluşunun 10’uncu yıldönümünü gurur, mutluluk ve yeni umutlarla kutluyoruz. KGD, 10 yıl önce Zonguldak’ta mesleki örgütlenmede yaşanan sorunlar nedeniyle bir grup duyarlı meslektaşımızın çağrıları üzerine yapılan toplantılar sonucunda kurulmuştur. Geçen 10 yıl içinde sayısız mesleki etkinliğe imza atan, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken KGD, bundan böyle de başta mesleğimizin, Zonguldak’ın, bölgemizin ve ülkemizin gelişimi için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecektir. Karaelmas Gazeteciler Derneği, farklı görüş ve düşüncedeki basın emekçilerinin mesleki sorumluluk duygusu çerçevesinde ortak sorunlar ve çözümleri için bir araya gelmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu amaçla yerel basının daha etkili, daha güçlü ve saygın olabilmesi için sağlıklı ve sorumlu bir örgütlenmenin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekmektedir. Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin hedefi de sorumlu ve saygın bir gazetecilik anlayışının mesleğimize egemen olması için katkı vermek ve buna zemin hazırlamaktır. Bunun için de üyelerinin gazetecilerden olması şartı koyarak net bir tavır ortaya koymuştur. Mesleki disiplin, mesleki gelişim için, eğitimlerin yanı sıra eski kuşak ve yeni kuşak gazeteciler arasında daha sistemli bilgi ve birikim paylaşımı kaçınılmazdır.
Bunun içinde yapılması gereken ilk iş bütün basın emekçilerinin karşılıklı saygı ve sevgisini paylaşabileceği ortamların oluşturulmasıdır. Özverili çalışmanın yanında özeleştiri yapmanın mesleki sorumluluğun geliştirilmesinde ve haber kaynaklarıyla daha düzeyli ilişkiler kurulmasında önemli bir etken olduğunu düşünüyor ve bu anlayışın daha da yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Öte yandan sorunların çözümünde basının gücüne inanan birçok kesimin, bir anlamda basının gücünü tehdit olarak görerek, sesinin kısılmasından duydukları memnuniyeti ibretle izliyoruz. Oysa basının saygınlık kazanması, mesleki ve kentsel sorumlulukların daha fazla yerine getirilmesi için yönetimlerin desteği gerekmektedir. Siyasetçilerin ve bürokrasinin yandaş medya oluşturma çabasının ne kendilerine ne de basının daha özgür ve güçlü olmasına katkısı olur. Bu bağlamda hem meslektaşlarımızın, hem diğer organların bu anlayıştan ve uygulamalardan vazgeçmesi mesleğin daha saygın hale gelmesinde etkili olacaktır. Basında, farklı düşüncelerin işi gazetecilik olanlar tarafından dile getirilmesi önemli bir zenginlik olarak değerlendirilmeli, sorumlu, ilkeli, şeffaf yayınlar daha fazla desteklenmelidir. Karaelmas Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu olarak, başta üyelerimiz olmak üzere mesleki sorumluluk anlayışla hareket etme çabası içinde olan her meslektaşımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Derneğimizin kurulmasında, yaşatılmasında, yaptığımız mesleki ve sosyal etkinliklerde desteklerini esirgemeyen meslektaşlarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, mesleki sorumluluk anlayışımıza katkı veren tüm okurlarımıza teşekkür ediyoruz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.