ZONGULDAK’TA 2 TV KANALI İLE 11 RADYO YAYIN YAPIYOR

Tarih: 2015-12-16 10:02:20

Geçici sonuçlara göre faal olan radyo ve televizyon kurumu sayısı 2014 yılında bin 190 oldu

Zonguldak’ta Pusula TV ile Kanal-Z televizyon kanalları bulunurken, Merkez’de; Genç Radyo, Radyo Kulüp, Flamingo FM, Zonguldak FM, Ereğli’de; Değişim FM, Demokrat FM, Can Radyo, Ereğli FM, Çaycuma’da; Perşembe FM, Radyo Aktif, Devrek’te ise Devrek FM yayın hayatını sürdürüyor. İnternet üzerinden ise,Kariyer TV ile Cuma TV yayın yapıyor.

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Radyo ve Televizyon Kurum İstatistikleri/2014” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, geçici sonuçlara göre faal olan radyo ve televizyon kurumu sayısının 2014 yılında bin 190 olduğunu belirterek, “Bu yayın kurumlarının yüzde 77,7’si karasal ortamda yayın yapan, yüzde 22,3’ü ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlardır” dedi.

Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 79,3’ünün radyo yayıncılığı yaptığını ifade eden Bölge Müdürü Demirtaş, “Bu yayın kurumlarının yüzde 11,7’si televizyon yayıncılığı, yüzde 9'u radyo ve televizyon yayıncılığı yaptı” diye konuştu.

Demirtaş, yerel yayın kurumlarının, karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 86,8'ini oluşturduğunu vurgulayarak, “Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 8,5’ini bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 4,6'sını ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu” ifadelerini kullandı.

Toplam istihdamın yüzde 60,4'ünün karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar oluşturduğunu söyleyen Demirtaş, “Radyo ve televizyon kurumlarında 2014 yılında çalışanların yüzde 15,7'si yerel yayın yapan kurumlarda, yüzde 4,9'u bölgesel yayın yapan kurumlarda çalıştı. Sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumların toplam istihdamdaki payı ise yüzde 19 oldu.Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam istihdamın yüzde 86,4'ü televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yer aldı” dedi.

Demirtaş, toplam katma değerin yüzde 89,7'sinin karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar oluşturduğunu ifade ederek, “Radyo ve televizyon kurumlarında toplam katma değerin yüzde 1,6'sını karasal ortamda bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 1’ini karasal ortamda yerel yayın yapan kurumlar oluşturdu. Katma değerin yüzde 7,6’sı ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar tarafından yaratıldı.Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam katma değerin yüzde 93,9'u televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yaratıldı” dedi.

Karasal ortamda yayın yapan kurumların 2014 yılı yayın süresinin 8 milyon 184 bin 370 saat olduğunu belirten Demirtaş, “Toplam yayın saatinin yüzde 74,5'ini radyo yayıncılığı, yüzde 15,4’ünü radyo ve televizyon yayıncılığı, yüzde 10,1'ini televizyon yayıncılığı oluşturdu” diye konuştu.

Demirtaş, toplam yayın süresinin yüzde 97,4’ünde yerli yapım programlarının yayınlandığını söyleyerek, “Yerli yapım programların toplam yayınlanma süresinin yüzde 75,3'ü radyoda, yüzde 9,9'u televizyonda gerçekleşti. Yabancı yapım programlarda ise yüzde 42,9'u radyoda, yüzde 19,1'i televizyonda gerçekleşti” ifadelerini yer verdi.

Müzik yayınlarının, toplam yayın saatinin yüzde 58’ini oluşturduğunun altını çizen Demirtaş, “Müzik yayınlarının yüzde 85,3'ü radyoda gerçekleşti. Yayın saatlerine göre ikinci sırada yüzde 9,2 ile reklamlar, üçüncü sırada ise yüzde 7,6 ile haberler yer aldı” dedi.

 

ZONGULDAK’TAKİ TV VE RADYOLAR

 

Zonguldak Valiliği’nin internet sitesinden alınan bilgiye göre; Zonguldak Merkez’de Pusula TV ile Kanal-Z televizyon kanalları bulunurken, Zonguldak Merkez’de; Genç Radyo, Radyo Kulüp, Flamingo FM, Zonguldak FM, Ereğli’de; Değişim FM, Demokrat FM, Can Radyo, Ereğli FM, Çaycuma’da; Perşembe FM, Radyo Aktif, Devrek’te ise Devrek FM yayın hayatını sürdürüyor.İnternet üzerinden ise, Kariyer TV ile Cuma TV yayın yapıyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.