BEÜ YENİLİKLERE DEVAM EDİYOR

Tarih: 2014-02-01 11:22:00

Zonguldak’ta ilk kez kalp yetersizliği hastalarına kalıcı kalp defibrilatörü - şok cihazı takıldı. Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kardiyoloji Kliniği’ne kalp ye-tersizliği nedeni ile yatırılan iki hastaya ICD (Impla

Zonguldak’ta ilk kez kalp yetersizliği hastalarına kalıcı kalp defibrilatörü - şok cihazı takıldı.
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kardiyoloji Kliniği’ne kalp ye-tersizliği nedeni ile yatırılan iki hastaya ICD (Implan-table Cardioverter Defibrillator) adı verilen kalp defibrilatörü-şok cihazı takıldı. 
İşlemi gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Muhammet Raşit Sayın “Hastalardan birine dış merkezde ritim problemine bağlı ani kardiyak ölüm gelişmesi ve kalp masajı ile hayata dönmesi nedeni ile diğerine ise yapılan tetkiklerde ani kardiyak ölüme yol açabilecek ritim problemi saptanması nedeni ile koruma amaçlı kalıcı kalp defibrilatörü takıldı. Her iki hastamızda da işlem başarı ile uygulandı. Kısa sürede de hastaneden taburcu edildiler. Rektörümüz, Dekanımız ve Hastane yönetimimizin desteği ile yeni uygulamaları bölgemize getirmeye devam edeceğiz” dedi.
Tıp Fakültesi Dekanı ve Kardiyoloji Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi : “Kalp yetersizliği olan hastalarda ilaç tedavisine rağmen ölüm riski hala çok yüksek. Bu hastaların tedavisinde ani ölüm riskini azaltmak için kalbe yerleştirilen, ICD adı verilen, elektrik şoku veren ve ani ölümü engelleyen kalp defibrilatörleri-şok cihazları kullanılmaktadır. Daha önce klasik kalp pillerini başarı ile takan Merkezimiz bölge halkına yeni bir hizmet vererek şok cihazlarını da başarı ile takmaya başlamıştır. Daha önce risk grubundaki hastalarımız bu işlem için başka merkezlere gitmek zorunda kalırken artık Zonguldak’ta bu hizmeti alabilecekler” dedi. 
BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada BEÜ Hastanesinin bölgede pek çok alanda tek merkez olduğunu vurgulayarak “BEÜ Sağlık Kampüsü, bir sağlık üssü olarak Zonguldak ve bölgesine hizmet ediyor. Sağlık hizmetlerinde yaptığımız yatırımlara büyük önem veriyoruz. 
Son olarak Hastanemizin Kardiyoloji Bölümü tarafından, Zonguldak’ta ilk kez uygulanan bir yöntem ile iki hastamız sağlığına kavuştu. Elde edilen bu başarılar bizim için gurur vesilesi oluyor. Bölgedeki tek Sağlık Üssü olmanın sorumluluğu ile sağlık alanındaki son gelişmeleri bölge halkının hizmetine sunmaya devam edeceğiz” dedi. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.