GREENPEACE'YE TOPLUMSAL DESTEK

Tarih: 2015-01-11 15:04:00

Geçtiğimiz yıl destekçileri sayesinde gezegen için, ormanlar için, denizler için, canlılar için, gelecek için bir çok çok etkinlik ortaya koyan Greenpeace toplumsal desteğini artırıyor.  Takvim satın alarak Greenpeace siz de destek olabilirsiniz.   

Geçtiğimiz yıl destekçileri sayesinde gezegen için, ormanlar için, denizler için, canlılar için, gelecek için bir çok çok etkinlik ortaya koyan Greenpeace toplumsal desteğini artırıyor. 

Takvim satın alarak Greenpeace siz de destek olabilirsiniz. 
 

Ocak 2014:

 • Greenpeace’in yaptığı araştırma Nike, Burberry, Puma ve Gap gibi markaların ürettiği çocuk giysi ve ayakkabılarında zehirli kimyasalların bulunduğunu ortaya çıkardı.
 • Akkuyu’ya nükleer santral kurmayı planlayan Rus Rosatom firmasının, henüz izinlerini almadan Akkuyu’da inşaat çalışmalarına başladığı ortaya çıktı.


Mayıs 2014:

 • Greenpeace’in, CENAL Elektrik Üretim A.Ş’nin Çanakkale Karabiga’da kurmak istediği kömürlü termik santralin 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu olumlu' kararına karşı açtığı davada, yürütmeyi durdurma kararı verildi.
 • Greenpeace Akdeniz’in yayımladığı ‘Sessiz Katil’ adlı yeni rapor, Türkiye’de kömürlü termik santrallere bağlı hava kirliliğinin, trafik kazalarından daha fazla ölüme neden olduğunu ortaya koydu.
 • Greenpeace Eylemcileri, Enerji Bakanlığı tarafından desteklenen Nükleer Santraller Zirvesi’nde eylemdeydi.


Haziran 2014:

 • 29 Mayıs’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın GDO'lar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik'te yaptığı değişiklikle, gıdalarda binde 9’un altındaki GDO’lara ‘GDO bulaşanı’ adı altında izin vermesi üzerine Greenpeace, 2012’de yaptığı Yemezler kampanyasını tekrar başlattı.


Temmuz 2014:

 • Akkuyu Nükleer Santrali için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, üçüncü kez kurula sunuldu. Eksiklerle dolu raporu Greenpeace ve Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde protesto etti.


Eylül 2014:

 • Greenpeace, zeytinlikleri termik santral için acele kamulaştırılan Soma Yırca Köyü sakinleri ile birlikte hukuk mücadelesi başlattı.
 • Greenpeace’in bayrak gemisi Rainbow Warrior, kömürün sağlık etkilerine dikkat çekmek için Türkiye’ye geldi. Tur boyunca İstanbul, Mudanya, Karabiga ve İzmir’i ziyaret etti.
 • 21 Greenpeace eylemcisi, Zonguldak’taki Eren kömürlü termik santral limanında, kömürün insan sağlığına etkilerine karşı eylemdeydi. Güvenlik görevlilerinin sert müdahalede bulunduğu barışçıl eylemde, gözaltılar da vardı. Eylem sonrası limandaki çalışmalar durduruldu.
 • Greenpeace, Soma’da kömürlü termik santral kurmak için, gece yarısı hukuksuz bir biçimde zeytin ağaçlarını sökmeye başlayan Kolin Şirketler Grubu hakkında suç duyurusunda bulundu. Gece yarısı zeytinliklere girip 13 ağacı söken kepçelerin çalışması köylülerin direnişiyle durduruldu.


Ekim 2014:

 • Greenpeace’in 3 ay önce LEGO’nun Shell’le ortaklığını bitirmesi için başlattığı kampanya başarıya ulaştı. LEGO, artık Shell ile ortaklık yapmayacağını duyurdu.
 • Yırca köylüleri ve Greenpeace eylemcileri, kömürlü termik santral için hukuksuzca kesilen zeytin ağaçlarını Manisa Valiliği önüne bıraktı.


Kasım 2014:

 • Santrali kurmak isteyen Kolin Şirketler Grubu, dava sürmekte olmasına ve gerekli izinleri almamış olmasına rağmen sabah saatlerinde, yaklaşık 6000 zeytin ağacını söktü. Aynı gün içinde Danıştay ‘Yürütmeyi Durdurma Kararı’ aldı. Karar üzerine Yırca’da yeniden ağaç dikimi başladı.


Aralık 2014:

 • Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santralin ÇED raporu onaylandı. Greenpeace Akdeniz Türkiye’nin itirazları değerlendirilmediğinden, hukuki süreç başlatıldı.
 • Soma’nın Yırca köyünde kurulması planlanan Kolin Termik Santrali’nin acele kamulaştırmasından sonra, Çevresel Etki Değerlendirmesi’ne de yürütmeyi durdurma geldi.

 

İletişim adresi:

Greenpeace Akdeniz
bilgi.tr@greenpeace.org Tel: (212) 292 76 19 Faks: (212) 292 76 22
Asmalı Mescit Mah. İstiklal Cad. Kallavi Sok. No: 1 Kat: 5 Beyoğlu İstanbul

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.