HERŞEY 1 MAYIS’TAN SONRA BAŞLAYACAK

Tarih: 2015-02-17 15:08:27

  Vatandaşları canından bezdiren mesajlara sınır 1 Mayıs’ta geliyor. Elektronik ticareti düzenleyen yasa 1 Mayıs 2015'te yürürlüğe girecek. Tüketicilerin izni dışında internet ve cep telefonu üzerinden gönderilen reklam pazarlama mesajları böylelikle t

 

Vatandaşları canından bezdiren mesajlara sınır 1 Mayıs’ta geliyor. Elektronik ticareti düzenleyen yasa 1 Mayıs 2015'te yürürlüğe girecek. Tüketicilerin izni dışında internet ve cep telefonu üzerinden gönderilen reklam pazarlama mesajları böylelikle tarih olacak. İzinsiz mesaj göndermekte ısrarcı olanlara ise 50 bin liraya varan ceza uygulanacak.

YASANIN GETİRDİKLERİ:

*İnternet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik iletiler tüketicinin onayı alınmadan gönderilemeyecek. Bu onay yazılı ya da her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek.
 

*Onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. İzinsiz iletilerin birden fazla kişiye gönderilmesi halinde ceza 10 kat artacak.

*Abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamayacak.
 

*İndirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların bu niteliği açıkça belirtilecek, bunlara katılımın ve bunlardan yararlanmanın koşulları da kolayca ulaşılabilir olacak.
 

*Aracı hizmet sağlayıcılar, hizmet sundukları elektronik ortamı kullanan gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, bu içerik ve içeriğe konu mal veya hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar, yasa çerçevesinde yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacak. Kişisel veriler üçüncü kişilere iletilemeyecek.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.