'İLK YARDIM GÖNÜLLÜSÜ ARTMALI'

Tarih: 2014-09-15 09:39:00

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin, her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan “Dünya İlkyardım Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Bilinçli yapılan ilkyardımın hayat kurtardığının altını çizen İl Sağlık Müdürü Dr. Cin, 2014 yılını

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin, her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan “Dünya İlkyardım Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Bilinçli yapılan ilkyardımın hayat kurtardığının altını çizen İl Sağlık Müdürü Dr. Cin, 2014 yılının ilk altı ayı içersinde bin 498 kişiye ilkyardım eğitimi verildiğini belirtti.
Dr. Cin şunları söyledi:
“Dünya İlkyardım Günü, kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilkyardım uygulamaları hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplumda ilk yardım eğitimlerine yönelik duyarlılık oluşturulması, toplum bireylerine herkesin yaşam kurtarmak amacıyla ilk yardım öğrenmek ve uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olduğu bilincinin kazandırılması, “İlk Yardım Gönüllüsü” sayısının artırılması gibi amaçlarla, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonunca belirlenen esaslar doğrultusunda, 2001 yılından beri her yıl, ülkemiz ve 100’ü aşkın ülkede ulusal dernekler tarafından Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanıyor. İnsan hayatının kutsallığının ‘normal’ çizgisinden ‘son an’ olarak nitelendirilen noktasına kadar her aşamasında gelişebilecek ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyulan her türlü ani dalgalanmada en küçük dokunuşların bile hayatı normale çevirebileceği bilincinin ve bu dokunuşun öneminin toplumun her kademesinde yer alan bütün insanlara aşılanması ve hatırlatılması amacıyla bu önemli günü sevinç ve heyecanla kutluyoruz. 
Amacımız, halkın ilk yardım ile ilgili basit uygulamaların hayat kurtardığını, her bireyin ilk yardım öğrenmek ve hayat kurtarmak için yeterli potansiyele sahip olduğunu fark etmelerini sağlayarak ilk yardım öğrenmeye teşvik etmek, ilk yardımı öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu göstermek, ilk yardım konusunda yerel otoritelerin ve basının ilgi ve desteğini artırmak, toplum tabanlı ilk yardım faaliyetlerinde paydaşlarla işbirliğinin ve sponsorların artmasını sağlamak, ilk yardım hizmetleri konusunda herkesin sorumluluk taşıması ile ilgili toplumsal bilinç oluşturmak ve ‘İlkyardım Gönüllüsü’ sayısını arttırmaktır. İlkyardımın hayat kurtarıcı olabileceğinin hatırlatılması gerekirken yapılması gerekenler dışında yapılmaması gerekenler de büyük önem arz etmektedir. 
Örneğin hasta-yaralının hareket ettirilmemesi gereken yerde hareket ettirilmesi özellikle omurilik yaralanmalarında hastadan alınacak sonucu kötüleştirebilecek, sinir sistemi hasarlarına ve hatta felce kadar götürebilecek sonuçlara sebep olacaktır. Boyun bölgesine alınan darbelerde o bölgenin hareket ettirilmesi insan hayatına mal olabilmektedir. İlimizde 2013 yılında bin 207 kişi ve 2014 yılının ilk altı ayı içersinde bin 498 kişi olmak üzere toplam 2 bin 705 kişiye ilkyardım eğitimi aldı. Eğitimlere katılanlara da sertifika verildi.” (Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.