ORTAK TEPKİ GÖSTERDİLER

Tarih: 2015-06-01 14:30:30

Ereğli Devlet Hastanesi’nde, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve cinayetlere tepki göstermek ve dikkat çekmek amacıyla tüm çalışanlar iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doktor Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık çalışanları Acil Servis ve acil ameliyatlar dışında iş bırakma eylemi yaptı.

Konuya ilişkin, Sağlık Sen, Türk Sağlık Sen ve SES üyesi sağlık çalışanları hastane acil giriş kapısı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar.

 

“YÜREKLERİMİZİ DAĞLADI”

Üç sendika adına kaleme alınan ortak basın açıklamasını okuyan Acil Servis Doktoru Muammer Yakupoğlu, Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doktor Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini belirtti. Bu saldırının şiddetin toplumu ne denli etkisi altına aldığının bir göstergesi olduğunu ifade eden Yakupoğlu şunları kaydetti: “Yüreklerimizi dağlayan, sağlık çalışanları olarak bizleri derinden yaralayan bu vahşice saldırıyı yapanları lanetliyor, en ağır cezayı almaları gerektiğini buradan ifade ediyoruz. Sağlıkçıya karşı işlenen suçun ilki sonu yoktur. İlkinde en ağır cezayı almalıdır ki yapmış olduğumuz bu kutsal mesleğe bir daha el uzatmaya cüret edemesinler.

 

“HASTANELERİN EN ÖNEMLİ SORUNU”

Sağlık kurumlarımızda hastalarımızın canı nasıl hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza emanetse, sağlık çalışanlarımızın canı da devletimize emanettir. Çalışanlarımızı mesaisini güven içinde bitirip evine, ailesine, çocuklarına kavuşmasını sağlamak devletin görevidir. Bu acı olay bir kez daha göstermiştir ki güvenlik, hastanelerimizin en önemli sorunudur. Güvenlik konusunda her türden teknolojik ve yapısal imkanlar seferber edilmeli, istihdam stratejilerinde nitelikli güvenlik talebi gözetilmeli ve hiçbir sağlık çalışanının burnunun dahi kanamaması saplanmalıdır.

 

“ACIMIZ BÜYÜK”

Görev şehidimiz Doktor Kamil Furtun bu milletin kıymetli bir evladıydı. Milleti için şifa veren o kıymetli yürek alçakça bir saldırı sonucu sönmüştür. Milletimiz evladının acısını yüreğinde hissetmeli ve tepkisiz kalmamalıdır.  Acımız büyük, umudumuz kırıktır. Dr. Göksel Kalaycıoğlu, Dr. Ali Menekşe, Dr. Ersin Arslan, Dr. Kamil Furtun, bu şehitlerimizle dağlanan yüreğimiz bir kez daha dağlanmış, kaygımız katlanmıştır. Böylesi haince bir eylemi ve acı ölümleri bir daha yaşamamak sağlık çalışanlarının en büyük dileğidir. Bizler Sağlık Sen, Türk Sağlık Sen ve SES sendikaları olarak bir kez daha bu menfur saldırıyı kınıyoruz.”

 

ERDEM: “PROBLEMLERİ KONUŞARAK ÇÖZELİM”

Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Muharrem Erdem’de basın açıklamasının ardından yaptığı konuşmada, Furtun’u rahmetle andığını ve saldırıyı nefretle kınadığını dile getirerek, “Acımız büyük, kaybımız büyük. Keşke olmasaydı. Böyle bir toplantı bir daha olmaz inşallah diyorum. Her zaman söylüyoruz. Şiddet, özellikle de sağlık çalışanlarına yönelik şiddet son bulsun. Biz hepimiz bir aileyiz. Birlikte bir dayanışma içerisinde şiddeti sonlandıralım. Problemlerimizi konuşarak, anlaşarak çözelim” dedi.

 

Erdem’in açıklamasının ardından yapılan saygı duruşu ve duadan sonra açıklamaya katılan sağlık çalışanları dağıldı.

 

(Haber Merkezi)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.