'SAĞLIK HİZMETLERİNDE KALİTE ARTIYOR'

Tarih: 2014-12-06 08:51:00

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, 2014 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında “Zonguldak İli ve Çevresine Hizmet Veren Diş Hekimliği Fakültesinde Eğitim ve Sağlık Uygulamalarının Kalitesinin Arttırılması” projesi ile

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, 2014 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında “Zonguldak İli ve Çevresine Hizmet Veren Diş Hekimliği Fakültesinde Eğitim ve Sağlık Uygulamalarının Kalitesinin Arttırılması” projesi ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ ndan (BAKKA) destek almaya hak kazandı. Proje faaliyetlerini büyük oranda tamamlayan BEÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne proje kapsamında, sol elini kullanan diş hekimliği lisans ve lisansüstü öğrencileri ile öğretim elemanlarının kullanımına yönelik 7 adet diş hekimliği ünitinin temini ile eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi artmaya başladı. Sol elini kullanan öğrenciler, araştırma görevlileri ve öğretim görevlilerinin anatomik farklılıklarına ve yeteneklerine uygun ünitlerle eğitim, hastalara ağız, diş sağlığı hizmetlerini artık daha kolay ve verimli olarak sunuyorlar.

BEÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nden yapılan açıklamada, “Diş hekimliği eğitimi, teorik ve pratik olarak 5 yıl süren bir eğitimdir. Pratik eğitimde temel esas teorik bilgilerin klinikte hastaya tatbikinin gösterilmesi ve uygulanmasıdır. Bu sistematik eğitimde, sol el kullanıcıları dezavantajlı gruplar içerisinde sayılmasa da çoğunlukla baskın sağ el kullanıcıları için dizayn edilmiş ünitlerde gerek öğrenme, gerekse ağız, diş sağlığı hizmetleri sunma aşamalarında ciddi dezavantajlara maruz kalmaktadırlar. Fakültede bulunan 54 adet diş ünitinden sadece 1 adedi sol el kullanıcıları için uygun olup, öğrenciler, eğitimleri sırasında 7 adet ayrı klinikte dönüşümlü olarak eğitim görüyorlardı. Yeni alınan 7 adet ünit, eğitimlerin anatomik ve ergonomik olarak uygun olmayan koşullarda devam etmesi problemini çoğunlukla ortadan kaldırmıştır. Sol elini kullananlar için diş hekimliği ünit projesi fiziki altyapı anlamında başta Zonguldak olmak üzere Batı Karadeniz’de bir ilk olma niteliğindedir” denildi. (Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.