EMEKLİ PERİŞAN, ZONGULDAK PERİŞAN…

Tarih: 2015-03-20 15:56:04

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, 2015’te yapılan zamların son derece dramatik olduğunu vurgulayarak, emeklinin perişan halde olduğuna dikkat çekti.

Köktürk, “Yetim aylıklarına 6 lira 99 kuruş, dul aylıklarına 9 lira 32 kuruş, 600 TL aylık alana 13 lira 98 kuruş, 800  lira aylık alana 18 lira 64 kuruş, 1000 lira aylık alana 23 lira 30 kuruş, 1047 lira aylık alana da 24 lira aylık zam yapıldı” dedi.

Bugün (20 Mart 2015) itibariyle Zonguldak’ta: 128.260 Sigortalı çalışana karşılık, 150.065 emeklinin olduğunu belirten Köktürk, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Emeklilerimiz yıllar yılı ülkemiz için çalıştılar, ürettiler, alın teri döktüler. Türkiye’nin büyümesi, kalkınması ve çağdaş ülkeler arasında yerini alması için büyük katkıda bulundular…

Bu nedenle toplumdan, devleti yönetenlerden, hepimizden büyük saygı hak etmektedirler. Bir devletin saygınlığı; emeklilerine verdiği haklarla, sunduğu yüksek yaşam standartlıyla eş değerle ölçülür…

Bu bağlamda, ülkemizde emeklilerimizin durumu içler acısıdır.

2015'te yapılan zamlar son derece dramatiktir. “Yetim aylıklarına 6 lira 99 kuruş, dul aylıklarına 9 lira 32 kuruş, 600 TL aylık alana 13 lira 98 kuruş, 800  lira aylık alana 18 lira 64 kuruş, 1000 lira aylık alana 23 lira 30 kuruş, 1047 lira aylık alana da 24 lira aylık zam yapıldı.”

İnsanoğlunu utandıran bir tablodur. Sosyal devlette böyle bir tablo asla kabul edilemez…

Emeklilerimizin genel sorunu aynı zamanda Zonguldak’ımızın özel sorununa dönüşmüştür. Her seçim döneminde ısıtılarak önümüze konulan projelerin AKP’nin 13 yıllık tek başına iktidarı döneminde yaşama geçirilmemesi, başta TTK olmak üzere Zonguldak’ın can damarı olan temel kurumların ağır darbe alması, bilindiği üzere Zonguldak’ımızı emeklinin başkentine dönüştürmüştür.

Bugün (20 Mart 2015) itibariyle Zonguldak’ta: 128.260 Sigortalı çalışana karşılık, 150.065 emeklimiz vardır.

Zonguldak, gençlerin öbek öbek göç ettiği, emekliye yaslanarak ayakta kalmaya çalışan bir kent durumundadır. Zonguldak’ın kaderi bugün itibariyle emeklinin kaderiyle özdeştir.  

Sonuç olarak, emeklilerimiz perişandır, emekliye yaslanarak ayakta kalmaya çalışan Zonguldak’ımız da perişandır.

Emekliye yönelik samimi ve ciddi projeler ortaya koyan, bunu sürekli dillendiren, emeklilerimizin kararlılıkla arkasında duran tek parti CHP’dir.

Emeklilerimiz ve Zonguldak’ımız için tek çıkış yolu da Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarıdır” 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

nihat s4 :

Maalesef gönderilen milletvekilleri il halkına ihanet etmişlerdir. Bu geleneğinde değişmeyeceğini inanıyorum çünkü aday adayı olan kişiler aynı geleneğin devamcılarıdır. Erdemir kurulduktan sonra Ereğli’de ve çevre şehirlerinde bölge dışından gelen kişilerin adapte olmaması ve kendi kültürünü şehirlere adapte etmek istemesiyle ortaya çıkmıştır ve bu kişiler il şehirlerinde önemli mevkilere gelmişlerdir. Onlardan veya onlara yaranan yerel halktan kişiler milletvekili oldukça ve bu gelenek devam ettikçe batarız. İl olmaktan başka bir yaramayan Zonguldak değil, Zonguldak’ın en büyük seçmen nüfusuna sahip olan Ereğli ekonomisi bozuk ilk önce Ereğli ekonomisi düzeltilmeli. Düzeltilirse Ereğli’ye cumhuriyet döneminden beri kambur olan Zonguldak ve diğer ilçelerin ekonomisi de düzelir. Unutmayın Zonguldak dediğimiz Osmanlı yer adları kitabındaki geçen ifade “Ereğli’nin elvan köyünün bir mahallesidir”. Şehir kültürü olmayan bir yerde ne ekonomi olur ne il olur nede şehir olur.

demır :

size soruyorum hangi millet vekilli eregliye bir civi caktı hiç biri biri derki okul yaptık hastane yaptık yol yaptık zahten bunlar devletin işi kardesım sizden iş istiyor eregli iş gecın yalanı dolanı

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.