EREĞLİ EVLADINA SAHİP ÇIKIYOR

Tarih: 2015-06-04 11:07:42

MADENCİ ÇOCUĞU CHP MİLLETVEKİLİ ADAYI ÜNAL DEMİRTAŞ’A TOPLUMUN HER KESİMİNDEN DESTEK YAĞIYOR
HABERİN GALERİSİ EREĞLİ EVLADINA SAHİP ÇIKIYOR

*KAPATILAN TERSANELER YENİDEN ÇEKİÇ SESLERİYLE ÜRETİME BAŞLAYACAK.

 

*TTK’YA 5 BİN MADENCİ ALINACAK, KANDİLLİ’DEKİ HEMA İŞLETMESİ AÇILACAK.

 

*TAŞERON İŞÇİLİĞİNE SON VERİLECEK, ASGARİ ÜCRET 1500 LİRA OLACAK

 

*YAŞANACAK BİR TÜRKİYE İÇİN EMEKLİLERE DE 2 MAAŞ İKRAMİYE

 

Kdz.Ereğlili CHP’liler tam 38 yıl sonra Ankara’ya milletvekili gönderebilme şansını yakalama heyecanıyla köy köy, kapı kapı giderek çalışıyorlar. İkinci sıra adayı Ereğli’nin Kireçlik bölgesindeki Ballıca Köyü’nden madenci çocuğu Av. Ünal Demirtaş’ın çevresinde kilitlenen CHP’liler ve iktidar özlemiyle biraraya gelen sosyal demokratlar, 7 Haziran’da Ankara’ya enaz üç milletvekili gönderebilmenin hesaplarını yapıyorlar.

 

TTK’YA 5 BİN İŞÇİ ALINACAK. KANDİLLİ HEMA OCAĞI ÜRETİME BAŞLAYACAK

 

Milletvekili aday adaylarının büyük çoğunluğunun da katıldığı seçim çalışmalarında CHP’nin yeni seçim politikalarını anlatan Ünal Demirtaş, bölgenin genel sorunlarıyla yıllardır iç içe olduğunu, işçi ve emekçi konularında bir hukukçu olarak sürekli destek verdiğine de vurgu yaptığı konuşmalarında “TTK'da 14 bin norm kadro var, ama çalışan sayısı dokuz bin. TTK Genel Müdürü Enerji Bakanı Taner Yıldız'a 3 bin 200 işçi açığı bulunduğunu 2012 yılında yazıyor. Hayır, işçi alamayız diyorlar. Derken bu açık 5 bine çıkıyor. Burada kömür var, işsiz var, ama üretim yapılmıyor. İki milyar doları kömür için dışarı veriyoruz. Güney Afrika'dan geliyor, Rusya'dan geliyor ama biz üretemiyoruz. Ercan Candan döneminde Kandilli'de yeni bir kuyu çalışması başlatıldı. Faaliyete geçmesi halinde bin 500 işçi daha alınabiliyor.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu söz verdi. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na 5 bin maden işçisi alacağız. Kandilli’de kapatılan Hema’nın kiracı olarak işlettiği Alacaağzı ocağını yeniden açarak, işten atılan işçilerimizi de geri alacağız. CHP’nin en büyük  politikalarının başında taşeron işçiliğine son vermek ve işçileri kadroya geçirmek vardır. CHP iktidarında taşeron işçiliği de kaldırılarak, tüm işçiler kadroya geçirilecektir” vurgusunu yapıyor.

Demirtaş, asgari ücretten verginin kaldırılarak, asgari ücretin 1500 lira olacağının da altını çiziyor.

 

TERSANELERDE ÇEKİÇ SESLERİ DUYACAĞIZ

 

Tersanelerin kapanması ile çekiş seslerinin sustuğunu, kaynak makinelerinin stop ettirildiğini ve işsiz kalanların şehir dışına göç ettiğini de kaydeden CHP Milletvekili adayı Ünal Demirtaş en son olarak gittiği Kaptaş’da  “O tersaneler yeniden üretmeye ve gemi yapmaya başlayacaktır. Tersanelerden yeniden çekiç sesleri gelecek, kaynak makinaları çalışarak demire şekil vermeyi sürdürecektir Ereğlili emekçiler.

2009 yılında Tersaneci arkadaşlarımız paralarını alamadı, eylem yaptılar, kimse kendilerine sahip çıkmadı. Davalarını alan avukat olmadı. Ben bu arkadaşlarımın önüne geçtim, paralarını almalarını sağladım. Burada 7 bin kişi ekmek yiyordu, eşleri, çocuklarıyla düşündüğünüzde otuz bin kişi yapıyor.

Burada güzel bir yatırım yapmışsınız. Türkiye'nin gemi ihracatında ikinci sıradaydı. Köylerimizden çıkan kaynakçı, montajcı ustalarının yaptığı gemiler Almanya'ya, Hollanda'ya İngiltere'ye gidiyordu. Şimdi kaynak sesleri durdu. 7 bin 200 kişiden iki yüz kişi kalmış. Genel başkanımıza bunu anlattık. Kendisi her türlü şeyi yapacağını ve orayı canlandıracağını söyledi. Bizi iktidara taşırsanız bunlar olacak.” Dedi.

 

EMEKLİLER EN BÜYÜK PARTİ

 

Demirtaş, “Zonguldak'ta 450 bin seçmen var, 150 bin emekli var. Çalışan sayısı emekliden az. Eşlerinizle birlikte 300 bin kişi oluyor. Benim oyumla ne olacak demeyin. Sizin oyunuzla her şey değişir” sözlerinin ardından emeklilere şöyle seslendi:


“Emekli sayısı Türkiye'de 11 milyon. Eşleriyle birlikte 22 milyon yapar. Türkiye'nin en büyük partisi.  İsterseniz bir partiyi zirveye taşırsınız, isterseniz sandığa gömersiniz.

Zonguldak'ta 450 bin seçmen var, 150 bin emekli var. Çalışan sayısı emekliden az. Eşlerinizle birlikte 300 bin kişi oluyor. Benim oyumla ne olacak demeyin. Sizin oyunuzla her şey değişir.

İntibak yasası çıkartacağız, en yüksek maaş alan emekliyle en az maaş alan emekli arasındaki uçurumu kapatacağız. Türk İş'in açlık sınırı bin 400 lira. Biz emeklilerin en düşük maaşını bin 500 liraya yükselteceğiz. Sağlıkta katkı payı kesintilerini kaldıracağız. Kurban Bayramında, Ramazan Bayramında emekli torunundan kaçıyor. Harçlık veremiyor. Zonguldak'ı emekli ayakta tutuyor. Bir emekli, evladına, torununa bakıyor. Bir emekli maaşıyla iki aile, üç aile geçiniyor.

 

Benim kardeşim HEMA'da çalışıyordu. İşten çıkarıldı babam bakıyor. Onun oğlu var, ona da babam bakıyor. Ne yapsın evladını atacak değil. Size 24 lira zam yaptılar. Bir kilo et parası bile değil. Yarım kilo et parası. Biz diyoruz ki, emeklimize biraz bakalım, para verelim. Emeklimiz zaten bu parayı nerede harcayacak. Karayip Adaları’na giden emeklimiz mi var? Bizim emeklimiz kazandığını evladıyla paylaşıyor zaten. Sanki Karayip Adaları’na gidecekmiş gibi “hayır vermeyiz” diyorlar.

 

Biz bu seçimde güçlü çıkarsak, mecliste sizi daha iyi savunuruz. Bugüne dek patron yanında olmadım, işçinin, emeklinin, köylünün yanında oldum. Partimiz de öyle. Atatürk 'Köylü Milletin Efendisidir' demiş. Bugüne dek hangi partiye oy verirseniz verin, bir de bize güvenin. Biz bunları yapacağız, genel başkanımızı başbakan yapalım hepsini yapacağız. Emekliyi, işçiyi, işsizi düşünen bizden başka yok.”

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.