"HERKES KURALLARA UYACAK"

Tarih: 2015-03-23 16:55:23

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkan Yardımcısı Sevcan Özelli, bir süre önce eğilim yoklaması ile ilgili açıklamasının yanlış anlaşıldığını, açıklamanın iyi okunmadan değerlendirildiğini belirterek bilgilendirmede bulundu.

Özelli konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında, CHP ve Zonguldak İl Başkanlığının kurumsal ve meşru bir yapı olduğunu hatırlattı,  parti tüzüğünün, belirlenen parti ilkeleri ve politikaları doğrultusunda yönetildiğini, kadroları, görev tanımları ve isimleri belli olan kadrolardan oluşan il başkanlığının parti tüzüğüne ve ilkelerine hassasiyetle uyduğunu belirtti.

 

“BİR ÖNCEKİ AÇIKLAMAMDA KINAMIŞTIM”

Özelli’nin açıklaması şu şekilde:  “İl başkanlığımız adına basın açıklaması yapacak görevlilerde bellidir. Dolayısı ile kamuoyunun ve basın kuruluşlarının dikkate alması gereken açıklamalar bu meşru ve kurumsal yapının açıklamalarıdır. Gazetelerde açıklama yapan ve kimle olduğu kamuoyu tarafından bilinmeyen, meşru olmayan böyle bir yapının varlığından il başkanlığımızda haberdar değildir. Sanki böyle bir yapı varmış gibi haberler yapan ve partimizin içerisinde bir sorunun varlığına işaret edenleri bir önceki açıklamamda kınamıştım.

 

“KARIŞMA HAKKI YOKTUR”

Ancak görülüyor ki bu açıklamadan sonra gazete köşelerini kullanarak kurumsal kimliğimle yaptığım açıklamalara cevap veren ve kısmen hakaret eden köşe yazarları olmuştur. Şahsıma yönelik olan yazılar önemli değil ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurumsal kimliğine kimse hakaret edemez. Hiç kimsenin Cumhuriyet Halk Partisi il başkanlığının iç işlerine karışma hakkı yoktur. Haber yapanları, gazetecileri basın ahlakı ilkelerine uymaya davet ederim. Bu yazıları yazanların bir önceki basın açıklamamı tekrar okumalarını ve anlamaya çalışmalarını öneririm. Eğer bu gazeteciler meşru olmayan bir yapının varlığından haberdar iseler, CHP dışında hareket eden ve parti kurumsal kimliği içerisinde yer almayan bu kişileri açıklamalıdır. Eğer açıklamazlar ise sanal olarak kalacak bu hareketi kendileri organize etmiş ve CHP içerisinde sorun yaratmak için bu haberleri çıkardıkları suçlamasının altında kalacaklardır.

 

“SON DERECE DOĞALDIR”

Daha önce de belirttiğim gibi CHP tüzükle ve ilkelerle yönetilen kurumsal bir partidir. Eğer meşru olmayan bir yapı içerisinde yer alan ve kim oldukları öğrenildikten sonra disiplin işlemine tabi tutulmaları demokrasiye son derece uygundur. Partimizde görev alan herkesin parti tüzüğüne aykırı davranışta bulunmaları, hukuk dışı ve gerçeğe aykırı beyanda bulunmaları halinde disipline verilmeleri son derece doğaldır. Parti ilkeleri, açıklamaları ve uygulamaları ile demokrasinin yanında yer alan CHP dışında ülkemizde kaç partinin olduğu herkesin malumudur. Ama demokrasilerde de herkesin her şeyi söyleyebileceği ve istediği gibi davranamayacağı son derece açıktır. Kısacası herkes önceden belli olan kurallara uymak zorundadır.

 

“EĞİLİM YOKLAMASININ ARKASINDAYIZ”

Burada tekrar söylemek istiyorum, daha önce il başkanımızın açıkladığı gibi yaptığımız eğilim yoklamasının arkasındayız. Partimize karşı yapılan ve içeride bir sorun varmış gibi gösterilen haberler tamamen asılsız ve maksatlıdır. İl başkanlığının görüşlerini parti yetkilileri açıklar. Saygıdeğer basınımızın da bu konuda hassasiyet göstermesi ve partimizle ilgili gelişmeleri parti yetkililerinin açıklamalarından takip etmeleri, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi’ nde önemli olan partinin kurumsal kimliğidir. Kişiler, partiyi yönetenler, aday adayı olanlar kısaca hiç kimse bu kurumsal kimliğin üzerinde değildir. Herkes bu kurumsal kimliğin temsil ettiği, söylediği ilkelere ve politikalara uymak zorundadır. Biz demokrasiye inanmakla birlikte parti içerisinde düzenin sağlanması için belli bir disiplin anlayışının olması gerektiğine de inanıyoruz. Önümüzdeki 7 Haziran seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’ nin iktidar olması için üyelerle, aday adaylarıyla, belediye başkanlarıyla, il ve ilçe yönetimleriyle birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek ve başarılı netice almak ana hedefimizdir”

 

(Haber Merkezi)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.