'KADINA ŞİDDETTE EĞİTİMİN ÖNEMİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR'

Tarih: 2015-11-26 10:24:50

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Özbakır, açıklamasında kadına yönelik şiddete karşı tüm kamuoyunu mücadele davet ettiğini belirtti.

"Dünya ve Türkiye`de kadınlara yönelik şiddet her geçen gün artmakta olduğunu, Ülkemizde kadınlar, işyerinde, evinde, cezaevlerinde, hastanede, okulda kısacası yaşamın her alanında şiddete maruz kalmaktadır. Burada Eğitimin önemi gün yüzüne çıkmaktadır" diyen Özbakır, eğitim düzeyi arttıkça fiziksel şiddet gören kadınların oranında azalma olduğunu vurguladı.

Açıklama şu şekilde:

"Kadına yönelik şiddet “kamusal veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma” olarak tanımlandığını ,  BM Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi kadına yönelik şiddetin “kadınlara yönelik, toplumsal cinsiyete dayalı ve bir kadına sırf kadın olduğu için yöneltilen ya da oransız bir şekilde kadınları etkileyen bir şiddet” olduğunu belirtti.

Dünya ve Türkiye`de kadınlara yönelik şiddet her geçen gün artmakta olduğunu, Ülkemizde kadınlar, işyerinde, evinde, cezaevlerinde, hastanede, okulda kısacası yaşamın her alanında şiddete maruz kalmaktadır. Burada Eğitimin önemi gün yüzüne çıkmaktadır.

Eğitim düzeyi arttıkça fiziksel şiddet gördüğünü söyleyen kadınların oranı azalmaktadır. Okuma yazma bilmeyen kadınlar arasında en az bir kez fiziksel şiddete maruz kaldığını söyleyenlerin oranı %43 iken, yüksek öğrenim görmüş kadınlar arasında bu oran % 12’dir.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Tüm Kamuoyunu Mücadeleye Davet Ediyorum,  Öncelikle ifade etmeliyiz ki, İslam dini  gerek İslam öncesi Arap toplumundaki dinî anlayış ve gerekse yerleşmiş örf ve adetlere nispetle , kadının sosyal, ekonomik ve hukukî konumunda çok önemli değişiklikler yapmıştır.

Her şeyden önce Kur’an-ı Kerim, insan olması bakımından kadını erkekle eşit bir varlık olarak kabul etmiştir.

Yüce Allah, insanların birbirleriyle kaynaşıp daha huzurlu ve mutlu yaşamaları için erkek ve kadını birbirlerine eş olarak yaratmıştır: “Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de O'nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.” Nitekim Peygamber efendimiz’ in  (sav)’ in hadisi şerifinde ‘de  “Sizin en hayırlınız, eşlerine karşı en iyi davrananlarınızdır. hadisi şerifi  her şeyi açıklamaktadır.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Tüm Kamuoyunu Mücadeleye tekrar davet ediyor, Medya kuruluşlarında fedakârca çalışan tüm basın mensubu arkadaşlarımıza  çalışmalarında başarılar diliyorum."

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.