KÖKTÜRK, TÜRGEV'İ SORDU

Tarih: 2014-02-04 09:09:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Üyesi Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, çocuklarının kurduğu Türkiye Gençlik ve Eğitimi Hizmet Vakfı’yla (TÜRGEV) ilgili soru ön

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Üyesi Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, çocuklarının kurduğu Türkiye Gençlik ve Eğitimi Hizmet Vakfı’yla (TÜRGEV) ilgili soru önergesi vererek, “Çocuklarınızın kurucusu olduğu TÜRGEV’e yönelik iddialara karşı kamuoyunu aydınlatmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.
Milletvekili Köktürk’ün, Başbakan Erdoğan’ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi şöyle:
 “Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan Fırat Kozok’un haberine göre; ‘İstanbul’daki bir askeri arazinin 130 hektarlık bölümünün Milli Savunma Bakanlığı’na olan tahsisinin, Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulunda yer aldığı TÜRGEV için kaldırılmasının altında ‘karakol protokolü’nün yattığı ortaya çıktı. Hazırlanan taslak çalışmaya göre, arazinin kıymet takdir bedelinin karakol inşaatları için TOKİ’ye ödenmesi karar altına alındı. Söz konusu arsa için irtifak hakkı yerine, satış yoluna gidilseydi milyarlarca TL’lik bir kaynak oluşacak ve bu kaynak da yasa uyarınca askere özel ödenek olacaktı. Cumhuriyet, vakfın İstanbul’daki 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu askeri arazi üzerinde eğitim amaçlı tesisler yapılması için Maliye Bakanlığı’na irtifak talebinde bulunduğunu duyurmuştu. Bakanlık, Milli Savunma Bakanlığı’nın olumsuz görüşüne karşın arazinin MSB’ye olan tahsisini kaldırmış, vakfa yönelik irtifak hakkı talebini onaylayarak İstanbul Defterdarlığı’na göndermişti. Defterdarlık da arazi için değer takdirini 24 milyon TL olarak belirlemişti. Oysa ki; TÜRGEV için MSB’ye tahsisi kaldırılan arazinin metrekare rayiç bedelinin bugün için en az 1600 TL olacağı öngörülüyor. Bu hesaba göre 130 hektarlık bir alan eğer özel teşebbüse satılırsa maddi değeri 2 milyar TL’yi aşıyor. Yani arazinin, tahsis kaldırıldıktan sonra imarı yapılarak ihale yoluyla satışının yapılması durumunda devletin kasasına girecek para katlanıyor. 
Kamuoyunda tartışma yaratan bu planla ilgili olarak Maliye ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra TÜRGEV’den herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak planın ayrıntıları daha da netleşti. Milli Savunma Bakanlığı’nın irtifak hakkı verilmesi planına itirazında, ‘Milli Savunma Bakanlığı İskân İhtiyaçları İçin Sarfiyat İcrası ve Bu Bakanlıkça Kullanılan Gayrimenkullerden Lüzumu Kalmayanların Satılmasına Selahiyet Verilmesi’ yasasının etkili olduğu öğrenildi. Bu yasaya göre 1961 yılından önce askeriyeye ait olan araziler Maliye Bakanlığı’nca satılırsa, geliri askeriyeye özel ödenek kaydediliyor. Ancak arazinin satılması yerine irtifak hakkının devredilmesi planı söz konusu olunca, bunun için başka bir formül bulundu. Maliye Bakanlığı’nın yazısı uyarınca irtifak hakkından elde edilecek gelirin, her iki bakanlık ve TOKİ arasında imzalanan ‘karakol protokolü’ne kaynak olarak aktarılması koşulu getirildi. Buna göre; Milli Savunma Bakanlığı’nın olumsuz görüşüne karşın; arazinin MSB’ye olan tahsisi niçin kaldırılmıştır? 
Maliye Bakanlığı’nda Vakfa yönelik irtifak hakkı talebini onaylayarak İstanbul Defterdarlığı’na gönderen kamu yöneticileri kimlerdir? Bu kişilerle ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Geçtiğimiz günlerde; ‘Belediyelerde dönen fırıldakları bildiğinizi’ ifade etmiştiniz. Bu bağlamda; yukarıdaki karmaşık ve muvazaalı olduğu savlanan işlemler hakkında da, ilginiz ve bilginiz var mıdır? 
İhale ile satılması halinde değeri 2 milyar TL’yi aşacağı öngörülen 130 hektarlık arsa üzerinde topu topu 24 milyon TL bedelle uzun süreli irtifak tesisi kamuyu olağanüstü bir zarara uğratmayacak mıdır? Çocuklarınızın kurucusu olduğu TÜRGEV’e yönelik bu iddialara karşı kamuoyunu aydınlatmayı düşünüyor musunuz? Bu konudaki açıklamalarınız nelerdir?”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.