“MADENCİ ÖNÜNE DOZER ÇIKARAN”

Tarih: 2015-06-01 14:06:35

CHP Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Hayrettin Kartal, Milletvekili Adayı Ünal Demirtaş ve Devlet Eski Bakanlarından Önay Alpago’nun da katıldığı basın toplantısında, 13 yıl önce Erdemi’deki taşeronların  kadroya geçirilmesini sağlayanın CHP olduğunu bir gazete kupürüyle iddia etti.

Hayrettin Kartal, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı mitinge destek olan “Erdemir emekçilerine, TTK madencilerimize, işsiz HEMA ve tersane emekçilerine, emeklilerimize, kadınlarımıza, gençlerimize esnafımıza, uzaktan yakından, komşu ilçelerimizden gelen tüm halkımıza,

Mitingimizin düzenli ve güvenlik içinde geçmesi için canla başla çalışan başta Zonguldak Emniyet Müdürümüz Sayın Osman Ak’ a, Kdz.Ereğli Emniyet Müdürümüz Sayın Timur Özgen  ve bizimle sürekli diyalog halinde olan Polis Memuru Sayın Recep Baltacı’ ya ve tüm emniyet mensuplarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kartal, ayrıca miting alanı olarak eski belediye binası  önünün kendilerine tahsis edilmesi yönündeki başvurularına destek veren, Kdz.Ereğli İlçe Seçim Kurulu’nda ki MHP ve Saadet Partisi temsilcilerine de ayrıca  teşekkürler etti.

Ayrıntılı teşekkürlerini tamamlayan Kartal, basın toplantısının gündemine geçtikten sonra, konunun. 3 Kasım 2002 Genel seçimleri döneminde Erdemir’de çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınması olduğuna vurgu yaptı.

Bu konuda kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını ve gerçeğin çok farklı olduğuna dikkat çeken CHP ilçe Başkanı Kartal,  “Olay şudur” başlığıyla şöyle konuştu:“CHP SÖZÜ VERDİK”

“Kamuoyunun baskısıyla Erdemir’de çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınması amacıyla eski Erdemir düğün salonunda bir toplantı yapılmıştır. Toplantıda sadece işletmelerde çalışan, lise ve meslek lisesi mezunu taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi,  ilk ve orta okul mezunlarının, sosyal hizmetlerde, yardımcı işletmelerde çalışanların ise kadroya alınmaması görüşü benimsendi. Salon karıştı, insanlar bu karara tepki gösterdiler, toplantı dağıldı.

Bunun üzerine her zaman taşeron düzenine karşı çıkan bizler, CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü olarak Genel Merkezimizle irtibata geçildi, taşeron sorununun toptan çözülmesi için karar  alındı ve bu karar ”CHP SÖZÜ” olarak kamuoyuna duyuruldu. Bu konu ile ilgili olarak 22 Ekim 2002 ve 28 Ekim 2002 tarihli basın açıklamalarımız buradadır.“HAKSIZ UYGULAMALARA SON”

CHP olarak o gün verdiğimiz söz şudur;

 “ İlk, orta, lise mezunu olmasına bakılmaksızın, işletme ya da sosyal hizmetler ayırımı yapılmadan, Erdemir ‘de çalışan tüm taşeron işçileri daimi şirket kadrosuna alınacaktır”

“ Erdemir‘in yasalarla belirlenen oranda Bedensel Engelli çalıştırması sağlanacaktır. İşe alınmalarda partizanca, haksız uygulamalara son verilecek, Ereğli ve civarındaki gençlerimize ağırlık verilecek, idare Erdemir meclisi ve üst yönetimi Demir- Çelik sektörünü bilen, Erdemir’e yararlı kişilerden oluşturulacak, siyasi arpalık olmasına izin verilmeyecektir. Bu bir CHP Sözüdür.”

Olayın gerçek yüzü budur. O dönemde taşeron işçilerinin kadroya alınmasında en büyük pay CHP’nin dir.“İŞÇİ DOSTU ECEVİT”

CHP’nin verdiği mücadele ve girişimlerle ilk ve orta okul mezunu, sosyal hizmetlerde çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınmasının önü açılmıştır. Ve her şeyden önemlisi o dönemin başbakanı CHP’nin efsane Genel Başkanlarından, işçi dostu Sayın Bülent ECEVİT’dir.

Kaldı ki bugün bundan kendine pay çıkarmaya kalkanların, 1991 yılında Maden ocaklarının kapatılmasına karşı büyük Ankara yürüyüşünün önüne Mengen’de dozerleri çıkaranları Zonguldak halkı ve madencilerimiz hiçbir zaman unutmayacaktır.”

             

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Altan YONTAN :

ZONGULDAK'a ne rahmetli ECEVİT,nede ÇAKAN bir çivi çakmıştır.ZONGULDAK maden işçisi haklarını 1991 de GMİS. sayesinde söke söke almıştır.Başta Rahmetli Başkanımız ŞEMSİ DENİZER olmak üzere,Yönetim Kurulu,Şube Yönetimleri,İş Yeri Temsilcileri ve çok değerli maden işçilerinin kenetlenmesiyle tarihe geçen ve Demokrasi dersi veren tüm ZONGULDAK halkına o zaman Armutçuk Lavuar İş Yeri Sendika Temsilcisi olarak çalışan kişi olarak herkese sonsuz teşekkürler ediyor ve şükranlarımı sunuyorum.Sayın Çakan'da iki dozeri derenin üzerindeki köprüye Cumhurbaşkanı Rahmetli Özal'ın emriyle yerleştirdi bir Zonguldak vekili bakan olarak.Şimdide MHP'den aday,hangi yüzlen oy istiyor.Eğer Zonguldak halkı ona oy verirse yazıklar olsun.Oy veripte rahmetli başkanımızın kemiklerini sızlatmasınlar.1991 Yılında gecenin saat 00.03 de DENİZER Başkanımız odasından çıkıp Gemileri Yaktık geri dönüş yok diyerek hüngür hüngür ağladığını ve bütün yönetim kadroları iş yeri temsilcileri göz yaşlarına boğdu.Bütün bölgelere haber ulaştırın sağlam giyinmelerini,yanlarına yiyecek alarak sabah 00.06 da kargo rıhtımında toplanıp ANKARA yürüyüşümüzü başlatacağız diyerek yola çıktık.Rahmetli Cumhurbaşkanı Özal kaçacak delik aradı.Tarihte bir ilke imza attı DENİZER bir Başbakanı ayağımıza toplu sözleşme imzalamak şartıyla gelmesini ve Çakan beyfendinin emri ile dozerlerin yolu açmasını istedi ama DENİZER gerek yok ben madenciyim diyerek yönetim kadrosuyla dozerlerin üstünden atlayaraktan karşı tarafta bekliyen resmi arabayla gidetek ayağımıza gelen AKBULUT'la toplu sözleşme imzadıktan sonra yürüdüğümüz yolları resmi arabalar,otobüsler,kamyonlar,özel taksiler vs. aklınıza ne geliyorsa vesait olarak ZONGULDAK'a geri dönüş yaptık.Tüm ZONGULDAK halkına selamlar,saygılar sunuyorum.

Ereğlili :

Sayın kartal rahmetli ECEVİT üzerinden siyaset yapıp aklı sıra oy toplayacak.Peki rahmetli ECEVİT neden chp den ayrılıp dsp yi kurdu bunu bi açıklarmısınız.

korku :

Korku varya korku adama neler yaptırıyor bosa etik dışı siyaset yapmayın akp ile chp birleşti zeki cakana atıyorlar yazık size

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.