‘YOLSUZLUK EN TEMEL SORUNLARDAN’

Tarih: 2015-05-27 09:33:00

Saadet Partisi Zonguldak 1’inci sıra milletvekili adayı Yusuf Çetin, esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Esnafların sıkıntılarını iyi bildiklerini ve üretmenin ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini belirten Çetin, ülkede siyasetin finansmanının şeffaflaştırılacağını söyledi.

Yolsuzluk ile rüşvetin sosyal ve kültürel sonuçları aşırı derecede yıkıcı, ekonomik ve siyasi bakımlardan da bulaşıcı ve salgın haline gelen ahlaki bir hastalık haline geldiğini vurgulayan Çetin, milli ittifak iktidarında kamu kurumlarının etkin denetimi sonucunda, devletin imkânlarını kötüye kullananlardan mutlaka hesap sorulacağının altını çizdi. Siyasete ahlak’ın hakim kılınacağı bir iktidar parolası ile yola çıktıklarını ifade eden Çetin esnaf ziyaretlerindeki konuşmasında, “Yolsuzluk Türkiye'nin en temel sorunlarından biri haline gelmiştir. Yolsuzluk başını aldı gitti.  Yolsuzluk ve rüşvet sosyal ve kültürel sonuçları aşırı derecede yıkıcı, ekonomik ve siyasi bakımlardan da bulaşıcı ve salgın haline gelen ahlaki bir hastalıktır. İdari ve bürokratik süreçlerin kamu yararı, şeffaflık ve eşitlik ilkelerine göre düzenlenmesi, demokratik denetim mekanizmalarının etkili şekilde işletilmesi ve medyanın da dördüncü kuvvet olarak denetim işlevini yerine getirmesinin bu sorunun çözümü için hayati önem taşıdığının bilincindeyiz. Milli İttifak bu yapısal tedbirlerle birlikte, devleti rant üretme ve dağıtma aracı olmaktan çıkardığında, yolsuzluğa eşlik eden liyakatsizlik, kayırmacılık ve bunların sonucunda oluşan yoksulluk bütün sorunlarıyla birlikte ortadan kalkacaktır. Bu kapsamda; Halkımızın yönetime katılımı ve denetimi artırılacaktır. Ahlak siyasete hakim kılınacaktır. Milli İttifak’ın iktidarında siyasetin finansmanı şeffaflaştırılacaktır. Kamu yönetimi şeffaflaştırılacak, üst düzey yönetimler belli aralıklarla çalışmaları hakkında halkımıza bilgi verecektir. Kamu malının denetimi için kurulan ve Osmanlı’dan bize miras Sayıştay güçlendirilecek, gerekli yasal düzenleme ve uygulamalar vakit kaybetmeden hayata geçirilecektir. Hesap verebilirlik ilkesi kapsamında; devletin ve çalışanların faaliyetlerini denetleyen denetim kurumları etkin hale getirilecektir. Kamu kurumlarının etkin denetimi sonucunda, devletin imkânlarını kötüye kullananlardan mutlaka hesap sorulacaktır.” düşüncesine yer verdi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.