2014 YILI ZAMMINA TEPKİ

Tarih: 2013-12-18 09:45:00

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi, Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, 2014 yılı bütününde memurlara yapılan 123 TL zammı eleştirdi. Bu düşük zammın toplu sözleşmelerde “malum sendika” dediği Memur-Sen Konfederasyonu yüzünden olduğunu ileri

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi, Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, 2014 yılı bütününde memurlara yapılan 123 TL zammı eleştirdi. Bu düşük zammın toplu sözleşmelerde “malum sendika” dediği Memur-Sen Konfederasyonu yüzünden olduğunu ileri süren Bacıoğlu, “Dört kişilik ailenin insan onuruna yaraşır bir biçimde yaşayabilmesi için gerekli olan en düşük miktarı ifade eden ‘Asgari Geçim Haddi’ 3 bin 677 lira 64 kuruşa yükselmiştir” diye konuştu. Beraberinde Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların başkanları ve üyeleriyle birlikte sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Bacıoğlu, açıklamasında şunları söyledi: “Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı 2013 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklanmıştır. Buna göre dört kişilik ailenin insan onuruna yaraşır bir biçimde yaşayabilmesi için gerekli olan en düşük miktarı ifade eden ‘Asgari Geçim Haddi’ 3 bin 677 lira 64 kuruşa yükselmiştir. Araştırmaya göre, Kasım 2012'de 3 bin 505 lira 35 kuruş olan ‘Asgari Geçim Haddi’nin son bir yılda 1721ira 29 kuruş arttığı ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmada, bir memurun 657 sayılı Kanuna uygun bir şekilde görevini sürdürmesi ve sosyal hayattaki yerini alabilmesi için gerekli en düşük tutar olan ‘Yoksulluk Sınırı’ 1.839 lira 39 kuruş olarak belirlenmiştir. Bir kişinin sosyal yaşam içerisinde hayatını sürdürebilmesi için gerekli en düşük miktar olan ‘Açlık Sınırı’ ise, 2013 Ekim ayına göre yüzde 0,05 artarak 1.415 lira 22 kuruş olmuştur. ‘Ailenin Aylık Ortalama Gıda Harcaması’ 841 lira 26 kuruş, ‘Kira Tutarı’ ise 576 lira 65 kuruş olarak hesaplanmıştır. Bir ailenin yalnızca gıda ve barınma harcamaları toplamı 2013 yılı Kasım ayında 1.417 lira 91 kuruş olarak tahmin edilmiştir. Buna göre bir memur, Kasım ayında ortalama maaşının yüzde 70,77'sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur, gıda ve kira için 1.417 lira ödedikten sonra maaşından geriye kalan ile ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır.”

 

“BÜTÇE KESİNLEŞMEDEN MEMURLARA ENFLASYON FARKI VE FAZLA ÇALIŞMA MESAİ ÜCRETİ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”
“Bu yıl yapılan toplu sözleşmede, malum konfederasyonun marifetiyle 2014 yılının bütünü için memur maaşlarına yalnızca 123 lira zam yapılmasına karar verilmiştir. Bu artış dışında çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler ve tazminatlarda herhangi bir zam söz konusu olmamıştır. 2014 yılında maaşlar enflasyonun altında kalacak, fakat memurlara maaş zammı dışında enflasyon farkı ödemesi dahi yapılmayacaktır. Son bir yıl içinde aylık harcamalarımız 172 lira artmış ama maaşımıza bu miktarda zam yapılmamıştır. Yani maaşlar günden güne erimeye devam etmektedir. Görünen o ki, 2014'te de memur maaşı enflasyon rakamlarının altında kalarak eriyip gidecektir. Sözde sendika masada memurları unutmuş, pazarlık süresini dahi tamamlamayarak memurları düşünmeden aceleci imza ile kazanımsız bırakmış ve memurları mağdur etmiştir. Bizleri asıl üzen ve endişeye sevk eden nokta, bir memur konfederasyonunun memuru asla tatmin etmeyecek bir rakama imza atmış olması ve bütün yasal itiraz yollarımızı kendi eliyle kapatması olmuştur. Geçtiğimiz günlerde LPG'ye yüzde 12 zam yapılmış, son bir yılda patates yüzde 93, kuru fasulye yüzde 46, ilaç yüzde 25, ekmek yüzde 13, kuru soğan yüzde 12, beyaz peynir yüzde 11 zamlanmıştır. Hal böyleyken maaşlara bütün bir yıl için yapılan zam kabul edilemez. Memuru çaresiz bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu nedenle hükümet yetkililerini uyarıyor 2014 yılı bütçesi kesinleşmeden memurlara en azından enflasyon farkı ve fazla çalışma mesai ücreti verilmesini sağlayacak bir düzenlemeyi TBMM'de 2014 yılı bütçesine eklemeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum.” 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.