‘ANAYASA’YA AYKIRI MÜDAHALE’

Tarih: 2013-07-17 13:08:00

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Zonguldak İl Temsilcisi Şaban Koç, AKP’nin TMMOB’yi güçsüzleştirmek için çıkardığı yasa ile mesleki denetimin ortadan kalkacağını bildirdi.

EN BÜYÜK TEHLİKE: Planlama süreçlerinde yapılan etütlerin denetlenememesi nedeniyle; fay hatları, heyelanlı bölgeler, taşkın alanları, rahat bir şekilde yapılaşmaya ve ranta açılacak, ülke halkı her yağışlı mevsimde, her depremde olduğu gibi büyük can ve mal kayıpları ile karşı karşıya kalacaktır

 

TBMM`de ‘Torba Yasa Teklifi` görüşülürken AKP`nin verdiği önerge ile TMMOB’u  etkisiz hale getirilmek istendiğini vurgulayan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Zonguldak İl Temsilcisi Şaban Koç, bu girişimin sonuçlarında insan yaşamının olumsuz etkilenmesine dikkat çekti.

 

Şaban Koç, çıkarılan bu yasa ile “İmar Kanunu`nun 8 inci maddesine ilişkin verilen önerge ile odaların planlama süreçlerindeki vize ve onay yetkisi kaldırılmış; Mühendis ve mimarların odaları ile yasal ilişkisine, Anayasa, TMMOB Yasası ve hizmet gereklerine aykırı bir şekilde müdahale edilerek, meslek odalarının yapmış olduğu kamusal mesleki denetim kaldırılarak, serbest çalışan meslektaşlarımızın oda ile bağının koparılması amaçlanmıştır” dedi.

 

Koç açıklamasına şöyle devam etti:

 

Bu düzenleme, jeoloji mühendisliği hizmetlerinin mesleki, bilimsel ve teknik esaslar ile kamu ve meslektaş yararı doğrultusunda verilmesini, mesleki uygulamalarda kamu yararının gözetilmesini, meslektaşlar arası haksız rekabetin önlenmesi ve mesleki dayanışmanın arttırılmasını engelleyecek bir yasal düzenlemedir. Mesleki denetimi ortadan kaldıran bu yasanın uygulanması halinde;

 • Jeoloji Mühendisi bile olup olmadığı, odaya kaydının bulunup bulunmadığı dahi belli olmayan kişilerce etüt ve rapor hazırlanmasının yolu açılacaktır,
 •  
 • Ticari, mali ve Oda mevzuatına göre kurulmuş bürolarımız, kayıtsız hizmet verenler karşısında daha başlangıçta doğrudan haksız bir rekabete uğrayacaklardır.
 •  
 • Planlama süreçlerine esas etütlerin bilimsel ve teknik standartlara uygun yapılıp yapılmadığının mesleki denetimi yapılamayacaktır. Kuralsız, tanımsız, etüt ve rapor üretimini engellemenin önemli bir aracı yok olacaktır.
 •  
 • Mesleki denetimin olmadığı yerde niteliksiz bir hizmet üretiminin ortaya çıkması insan yaşamını olumsuz etkileyecek sonuçlar doğuracaktır.
 •  
 • Denetimin olmadığı piyasa koşullarında standartsız, kuralsız bir hizmet üretim süreci ve tanımsız iş kapsamının yol açacağı haksız rekabet, bir çok büromuzu yaşayamaz konuma düşürecektir.
 •  
 • Bu süreçte etik kurallara aykırı uygulamalar yaygınlaşacak, raporların Oda işleyişi dışında bırakılması nedeniyle etik dışılığın tespiti ve buna yönelik disiplin cezaları uygulamaları zorlaşacak, etik dışı hizmete pirim verilmiş olacaktır.
 •  
 • Bakanlığın etüdü yapacak kuruluşları da sınıflamaya tabi tutup yeterlilik vereceğine ilişkin hazırlıkların da yapıldığı göz önüne alındığında halen rapor üreten bürolarımızın büyük kısmı yetkisiz bırakılarak işsizliğe itilecektir.
 •  
 • Planlama süreçlerinde yapılan etütlerin denetlenememesi nedeniyle; fay hatları, heyelanlı bölgeler, taşkın alanları, rahat bir şekilde yapılaşmaya ve ranta açılacak, ülke halkı her yağışlı mevsimde, her depremde olduğu gibi büyük can ve mal kayıpları ile karşı karşıya kalacaktır.
 •  
 • Mevcut Yapı Denetim Kanunu‘na göre yapı denetim sistemi dışında olan etüt ve rapor  denetim süreçleri, yapılan düzenleme ile odaların denetim mekanizmasının da dışına çıkarılması nedeniyle "yapı denetim kanununa tabi ancak yapı güvenliğinden" yoksun bir yapı stokunun oluşmasına neden olacaktır.
 •  

TMMOB ve Odalar olarak bu aşamada, Sayın Cumhurbaşkanı’ndan, Anayasa’ya aykırı olarak çıkarılan torba yasanın bu maddesini tekrar görüşülmek üzere meclise iadesini talep ediyoruz.

Kamu yararının ve mesleki saygınlığın korunmasına hizmet etmeyecek sonuçlar doğuracak bu yasaya karşı, Odamızın mevzuatı ve uygulamaları yürürlükte kalacak, mesleki denetim uygulamamız başta olmak üzere tüm çalışmalarımız aynı anlayışla sürdürülecektir.

Bizler, ülkeye, topluma mesleğe ve meslektaşa karşı sorumluluklarımızı bilimle, emekle, inatla ve umutla yerine getirmeye devam edeceğiz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.