'BİR SKANDAL SINAV DAHA'

Tarih: 2013-12-04 08:51:00

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Eğitim Sekreteri Ersin Gören, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının skandallarla başladığını ileri sürerek, eleştirilerde bulundu. “Daha ilk uygulamada sınavın güvenirli

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Eğitim Sekreteri Ersin Gören, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının skandallarla başladığını ileri sürerek, eleştirilerde bulundu.
“Daha ilk uygulamada sınavın güvenirliğinin ve bilimselliğinin tartışılır olması, bu sistemle devam edilemeyeceğini ortaya koymuştur” diyen Gören, sınav sistemini eleştirdiği açıklamasında şunları söyledi:
“Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), ortaokul 8’inci sınıflar için bu yıl ilk kez düzenlenen merkezi ortak sınavlar, 28-29 Kasım tarihlerinde yapıldı. Ortak sınava 1 milyon 290 bin ortaokul öğrencisi katıldı. Ancak AKP hükümeti döneminde yapılan birçok sınav gibi bu sınavda da birçok skandal yaşandı. Sorular sızdırıldı, kitapçıklar sınava az bir süre kala değişti, sınav güvenliğinde ciddi sıkıntılar yaşandı, sınava cep telefonuyla giren bazı öğrenciler soruların fotoğraflarını çekerek internet ortamında paylaştı. SBS’yi yılda 12 sınava çıkararak öğrencilerimize yarış atı muamelesini reva gören Bakanlık, öğrencilerin kaderlerini belirleyen en önemli sınavları dahi yanlışsız yapamamaktadır. Sınav öncesinde, 81 ilde yapılan deneme sınavlarının kitapçıklarının arasına Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ortak sınavlarında kullanılacak kitapçıkların karıştığı, Bakanlığın durumu fark ederek apar topar kitapçıkları toplattığı ve yeni kitapçıkların kaleme aldığı basına yansımıştı. İşini ciddiye almayan Bakanlığın bu apar topar hazırladığı kitapçıklardaki bazı sorular hatalı çıktı. 
Matematikten 1, fenden 1 olmak üzere 2 hatalı soru iptal edilirken, bilimsel hataları, net olmayan ifadeleri ve kavram çelişkileri nedeniyle fen sorularına ilişkin itirazlar bulunmaktadır. Yine sınavdaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi sorularının matematik ve Türkçe dersleriyle eşit sayıda olması dikkat çekicidir.”
 Eğitim-İş olarak, her sınav sonucuyla birlikte eğitim sistemine ilişkin oluşan kuşkuların ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması için başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili kurumları, gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.