'BU GÜN DİRENME ZAMANIDIR'

Tarih: 2013-06-01 11:35:00

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, yurtsever, düşünce adamı Nazım Hikmet’i saygı ile andığını belirtti. Kartal, “Ülkesini, vatanını o kadar çok sevdiği halde, bu ülkenin en büyük yurtsever şairine vatan haini damgasını vurmaya kalkıştılar”

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, yurtsever, düşünce adamı Nazım Hikmet’i saygı ile andığını belirtti.

Kartal, “Ülkesini, vatanını o kadar çok sevdiği halde, bu ülkenin en büyük yurtsever şairine vatan haini damgasını vurmaya kalkıştılar” dedi.
“Bugün AKP iktidarı ileri demokrasi adı altında, tüm emek, özgürlük, demokrasi ve halkımızın hak arama mücadelesini biber gazı, polis copu, tazyikli su, baskı ve dayatmalarla kırmaya çalışıyor. Bugün AKP’nin bu dinci, faşist baskılarına Nazım HİKMET’ in dizelerinde söylediği gibi direnme zamanıdır” diyen CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, açıklamasında şunları söyledi:
“Bundan tam50 yıl önce, 3 Haziran 1963’te büyük yurtsever, düşünce ve dava adamı Nazım HİKMET yaşama gözlerini yumdu.
Bütün yaşamı boyunca işçilerin, emekçilerin ve ezilen, dünya halklarının, savaşsız, sömürüsüz bir dünyada kardeşçe yaşamasını, savunan, bu uğurda mücadele eden Nazım HİKMET, tüm dünya halklarının gönlünde taht kurdu.
Ülkesini, vatanını o kadar çok sevdiği halde, bu ülkenin en büyük yurtsever şairine vatan haini damgasını vurmaya kalkıştılar.
“Vücudumdaki tüm kanımı, ülkemin bir karış toprağına feda etmeye hazırım” diyen bu büyük şair ölümüne dek, haksız yere yıllarca zindanlarda acılar çekmesine rağmen mücadelesinden bir adım bile geri durmadı. İşçilerin, emekçilerin, ezilenlerin direnişlerinde bayrak oldu. Bağımsız, demokratik bir Türkiye isteyenlerin mücadelesinde bayrak oldu.
Çok sevdiği yurdundan uzakta ölmeden önce yazdığı bir şiirle vasiyetini tüm halkımıza duyurdu.
“Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü, 
Ölürsem, kurtuluştan önce yani,
Alıp götürün, Anadolu da bir köy mezarlığına gömün beni.
Hasan beyin vurdurduğu ırgat Osman yatsın  bir yanımda
Ve çavdarın dibinde toprağa doğurup kırkı çıkmadan ölen, Şehit Ayşe öbür yanımda,
Uyarına gelirse, tepemde bir de çınar ağacı olursa,
Taş maş da istemez hani.”
Bugün AKP iktidarı ileri demokrasi adı altında, tüm emek, özgürlük, demokrasi ve halkımızın hak arama mücadelesini biber gazı, polis copu, tazyikli su, baskı ve dayatmalarla kırmaya çalışıyor. Bugün AKP’nin bu dinci, faşist baskılarına Nazım HİKMET’ in dizelerinde söylediği gibi direnme zamanıdır.  
    

HÜRRİYET KAVGASI
Yine kitapları, türküleri, bayraklarıyla geldiler, 
dalga dalga aydınlık oldular, 
yürüdüler karanlığın üstüne. 
Meydanları zaptettiler yine. 

Beyazıt'ta şehit düşen 
silkinip kalktı kabrinden, 
ve elinde bir güneş gibi taşıyıp yarasını 
yıktı Şahmeran'ın mağarasını. 

Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar. 
Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır. 
Safları sıklaştırın çocuklar, 
bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır.

CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü olarak, büyük yurt sever şair ve dava adamı Nazım HİKMET’İ, saygı ile anarken, Nazım HİKMET’ i unutmayacağımızı ve eninde sonunda son vasiyetini yerine getirmek için mücadele kararlılığımızı belirtiyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.