DEMİRTAŞ, TUNALI HİLMİ’Yİ ANLATACAK

Tarih: 2013-11-22 13:57:00

Ankara’da bürosu bulunan Kdz. Ereğlili Avukat Ünal Demirtaş,’ın Kanal B’de Tunalı Hilmi’yi anlatacağı öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Gazeteniz Önder’e bilgi veren Demirtaş şöyle dedi: “Kanal B yönetim kurulu Başkanı Haydar Birben ve "Tarihe imza a

Ankara’da bürosu bulunan Kdz. Ereğlili Avukat Ünal Demirtaş,’ın Kanal B’de Tunalı Hilmi’yi anlatacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak Gazeteniz Önder’e bilgi veren Demirtaş şöyle dedi:

“Kanal B yönetim kurulu Başkanı Haydar Birben ve "Tarihe imza atanlar" programını hazırlayıp sunan Derya Seçkin Düz'ün çalışmaları ile; Amele Birliğini kurarak bu günkü sendikacılığın ve SGK'nın temellerini atan, kendisini köylü ve işçi hakları savunucusu olarak gören, Osmanlı da bile kadın erkek eşitliğin savunan ve bu yönde anayasa çalışmaları yapan, döneminin bir kaç adım ötesinde fikirlere sahip olan bir Osmanlı ve Cumhuriyet aydını  "...Kdz Ereğli Kaymakamı ve Zonguldak milletvekili..."  Tunalı Hilmi bey'in belgeseli için, Ankara Tunalı Hilmi Caddesinde, Tunalı Hilmi heykelinin önünde çekimleri yaptık....En kısa zamanda Kanal B ekranlarında "tarihe imza atanlar" programında izleyeceğiz...

 

TUNALI HİLMİ KİMDİR?

28 Ağustos 1871'de Eskicuma'da doğdu. Jön Türk ve Türkçülük Hareketlerinin önde gelen adlarındandır. Fatih Askeri RÜşdiyesi'ni bitirdi. Kuleli Askeri İdadisi öğrencisiyken Teşvik adlı gizli bir haftalık dergi çıkardığı için tutuklandı. Daha sonra girdiği Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'de "Gizli Mektepliler" adlı bir örgüt kurdu. Ekim 1895'te, son sınıf öğrencisiyken Avrupa'ya kaçarak Cenevre'ye yerleşti. Öğrenimini Cenevre üniversitesinde sürdürerek pedegoji bölümünü bitirdi.

Avrupa'da ilk yıllarını Jön Türk hareketinin kuruluş çalışmalarıyla geçirdi. Meşveret ve Mizan gazetelerinde yazılar yazdı. Hutbe adını verdiği küçük broşürlerde Jön Türklerin düşüncelerini dile getiren propaganda yazıları kalem aldı. Mücadele çizgisini ılımlı bulduğu İttihat ve Terakki Cemiyeti içinde Osmanlı İhtilal Fırkasını kurdu.(Ocak 1896)

1898'de İttihat ve Terakki Cemiyeti müfettişi olarak Mısır'a gitti, Cemiyetin Kahire'deki şuubesini örgütleyerek Avrupa'ya döndü. II. Meşrutiyet'in ilanından (1908) sonra İstanbul'a geldi, başta İnkılap olmak üzere çeşitli yayın organlarında yazılar yazdı.

1920'de Bolu mebusu olarak Son Osmanlı Meclisi Mebusanına girdi. İstanbul'un işgali ve meclisin çalışamaz duruma düşüp dağılması üzerine Ankara'ya geçti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gene Bolu'yu temsil etti. mayıs 1920'de Ereğli'yi(Karadeniz) işgal etmek isteyen fransız birliğine karşı direnişi örgütledi. 1921 Anayasası'nın hazırlık çalışmalarına katıldı ve TBMM'deki uzun ve ateşli konuşmalarından ötürü adından sık sık sözettirdi.

II. ve III. Dönemlerde (1923-27 ve 1927-31) TBMM'de Zonguldak milletvekili olarak görev aldı.

Tunalı Hilmi'nin en önemli yapıtı, Un projet d'organisation de la souverainete du peuple en Turqie (Türkiye'de halk Hakimliği(düzen) Bir şart- Bir dilek, 1904) adıyla yayımladığı ayrıntılı anayasaya tasarısıdır. Bu çalısması Fransızcasından çevrilerek Tarih ve Toplum dergisinde "Tunalı Hilmi'nin Halk Hakimiyeti Risalesi ve Anayasa Tasarısı" adı altında yayımlandı (mart 1984, sayı 3). Öbür yapıtları arasında Evvel ve Ahir(ty), Makedonyai Mazi, Hal, İstikbal(1898), Peşte'de Reşid Efendi ile (1899), Rezalet yine İspanya'da(1900), Kongre, Cevapları-Cevabımız(1901), Kongre Nedir, Nasıl Olmalıdır?(1901), Bİr Dİlek(1902), Memiş Çavuş Büyük Millet Meclisinde (1923) sayılabilir.

22 Kasım 1928'de İstanbul'da öldü.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.