GÜZEL BİR EREĞLİ İSTİYORUM...

Tarih: 2014-12-12 23:26:00

Okurlarımızdan Güler Önder bir ileti gönderdi.  Bu kentte yaşayanlardan biri olarak kaleme aldığı iletisinde seviyeyi elden bırakmadan hem önerilerini ortaya koyuyor hem de ince eleştirilerde bulunuyor.   Yazmak ve konuşmak katılımcılığın bir parças

Okurlarımızdan Güler Önder bir ileti gönderdi.  Bu kentte yaşayanlardan biri olarak kaleme aldığı iletisinde seviyeyi elden bırakmadan hem önerilerini ortaya koyuyor hem de ince eleştirilerde bulunuyor.

 

Yazmak ve konuşmak katılımcılığın bir parçasıdır.

 

Sn. Önder’in iletisini de bu çerçevede değerlendirerek yayımlıyoruz

 

 

“Ereğli'nin her geçen gün çirkin yapılaşması ve yıllardır çözülemeyen sorunları beni üzdüğü kadar birçoğunuzu da üzüyordur herhalde.  

 

Çınaraltı’ndan başlamak istiyorum. Liman Dairesi'ne bağlı binanın yıkılmasının ardından yerine sadece beton yığınından ibaret bir "park" yapıldı. Zaten her geçen gün çirkinleşmeye/betonlaşmaya başlayan Çınaraltı'nı daha da güzelleştireceğinize nasıl da kıyıp bu kadar çirkin bir beton yığını haline getirirsiniz? Yıkılan binayı restore edip çayevi/bahçesi yapsaydınız hadi bunu yapmadınız ya da şartlar gereği yapamadınız  bu kadar betonlaştırmak zorunda mısınız? Ereğli'nin simgeleşmiş Çınaraltı'nda oturduğumuzda  çayımızı yudumlarken seyre daldığımız denizini sandallarını  şimdi beton yığınları engelliyor. Nedir bu beton sevdanız? ÇEVRE MÜHENDİLERİ neden okudu, okuyorlar?

 

Mantar gibi biten düzensiz yapılaşma ise Ereğli'nin bir diğer sorunu. Buna rant mı denmeli, çirkin yapılaşma mı bilemiyorum. ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAYICILARI neden okudu okuyorlar?

 

Kaldırımlar içler acısı. Kaldırımlar dükkan, mağazalara hizmet etmek için Belediye tarafından sunulan bir hizmet sanki. Yerel Basında ara sıra haberini okuyoruz, "Kaldırımları Zapteden Mağazalara Zabıta Göz Açtırmıyor" diye. Ya sonra? Yine mağazaların camsız vitrinleri haline geliyor kaldırımlar. Mağaza sahipleri neredeyse "neden buradan yürüyorsunuz" diyecekler, hele bir de aracınızı (kurallara uygun olmak kaydıyla) park etmeye kalkışmayın. Hemen mağaza sahibi tarafından "ne kadar kalacaksınız?" diye bir sorgulamaya tabi tutuluyorsunuz. Yetkililer nerede?

  

Gelelim "üst geçit" denilen ucube köprüye... Dillere destan... Üst geçidin üstünden vazgeçtik altı dillere destan. Işıklandırma yok, çizgi yok, trafik ışığı yok,  -hoş şehrin merkezinde trafik ışığı var da ne işe yarıyor?- trafik levhası yok, bir daralan bir genişleyen, sağdan soldan birleşen yollar...  Sorumsuz sürücüler yine başrolde... Anlayacağınız köprü altı dostlar başına...  Devrek yol ayrımı Zonguldak istikametinde yol yapım çalışmaları başladı. Yol bir süre tek şeritten verilmekte. Sorumsuz, gayri ciddi bir yol bölünmesi... Özellikle çift şeride geçinceye kadar ki mesafede yolun bozukluğu, ışıklandırmanın yok denecek kadar az olması, yağmur yağdığında alt yapının olmaması nedeniyle biriken sular,  Halk Otobüsleri sürücülerinin yol ortasında yolcu indirip bindirmesi heran bir kazaya davetiye çıkartmakta.  Herşey bir yana ambulans geçmek istediğinde sürücünün gideceği yer yok. Vay haline hastanın... Yetkililer nerede?

 

Kuralları hiçe sayan araç sürücüleri içler acısı. Dörtlüyü yakan her sürücü aracını yolun ortasında bırakma hakkına sahip...  Hele ki iş ve okul çıkışlarında. Trafik alt üst olmuş adam sende vatandaş işini görsün de.... Ereğli'nin düzensiz trafiği bir yana bir de sorumsuz araç sürücüleri sayesinde trafik arap saçına dönmüş vaziyette. Yetkililer nerede?

 

Gelelim gürültü kirliliğine; Türk Milleti olarak gürültücüyüz. Asker göndereceğiz konvoy, düğün yapacağız konvoy.. İyi de korna çalmak niye... Bu saygısızlık duyarsızlık niye... Yasaklanamaz mı?

 

Belediye'miz anonslar yapıyor.. Çoğu şehirlerde olmayan, olan yerlerde de yasaklanan anonslar... Artık o kadar kanıksandı ki çok acil bir duyuru da olsa dinlemiyoruz halk olarak. Maçlar bile Belediye hoparlöründen anons ediliyor... Cenaze ilanlarında merhum/merhumenin ev adresi hatta soyağacı anons ediliyor. İlan tabii ki verilsin, ama bu kadar detay niye? Çözüm bulunamaz mı? 

 

Özelleştirmeye, dolayısıyla işsizliğe hiç değinmiyorum ki esas sorunlar buradan başlıyor...

 

Ereğli'de doğup büyümüş ve hala yaşamakta olan bir vatandaş olarak  bizden sonra gelecek kuşaklara daha güzel, daha düzenli bir Ereğli bırakma konusunda  gerek yetkililerin, gerekse vatandaş olarak bizlerin sorumluluklarımızı yerine getirme konusunda daha titiz davranmamız gerektiği düşüncesindeyim.

 

Tek dileğim gelecek nesillere güzel bir Ereğli bırakmak....”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Mustafa :

Güler Hanım son derece doğru tespitlerde bulunmuş ve ne güzel ki bunu Ereğli halkı ile paylaşmış. Şehrimiz için yapılan olumlu, olumsuz her yorum bizi geride kaldığımız noktalardan ilerilere taşır. Bundan dolayı bazı insanlar gibi burada yazılanlarda kötü niyet aramamak ve konuyu saptırmamak gerekir. Trafik lambaları konusunda şunu belirtmek isterim. Şehir içi sinyalizasyon sistemi için 2 defa BİMER aracılığıyla yapmış olduğum başvurular neticesinde yetkili makamlardan aldığım yanıt maalesef olumlu olmamıştır. Dolayısıyla yaya geçidi nedir bilmeyen pek çok sürücünün keyfi geçişlerini beklemek zorundasınız. Üstgeçitin bu şekilde trafiğe açılmış olması ise sonderece tehlikelidir. Yetersiz, küçük yada olmayan levhalar, gece karanlığında orada bir yol olduğu dahi belli olmayan aydınlatmanın hiç olmadığı bir üstgeçit. Bu nedenle bence köprü ismini değil güvenlik önlemlerini tartışın. Saygılar,

manisalıabdullah :

liman binasının yıkılması herkesi niye rahatsız etti anlamak çok güç.nasıl yani ,yerine beton yığını mı yapıldı.parkı beton yığını görmek,bakış açınızın anormal farklı olduğunu gösteriyor yazık.şimdi herkes seyrediyor zaten denizi,seyretme tarafını iyi görün.sizin bahsettğiniz yer köprülü kavşak,ne varmış üst kısmında.yakında oranın bir ismi olacak hiç kimsenin aklına gelmeyen bir isim.o isim bizim tarihimiz olacak ve dolayısı ile bizler o ismi yaşatmış olacağız.alt kısım akıllı kavşak olarak bilinecek ,yani bizim insanımız akıllı kavşağın nasıl olduğunu yaşaya yaşaya öğrenecek.bırakın ışığı mışığı.insanoğlu akıllı yaratıktır.araştırın akıllı kavaşk nedir görürsünüz.bir diyer yandan saydığınız olumsuzluklara katılıyorum.bu bizim cahilliğimiz dirgörgüsüzlüğümüzdür,acınacak halimize gülünç durumlara düşüyoruz.cenaze ile ilgili anonsu gürültü kirlilğidiye görüş belirtmenize katılmıyorumo anonslar olmasa teferruatı öğrenemezsiniz .biz müslüman insanlarız.uzakya olan var olmayan var duyanlar duymayanlara anlatır,ezan dan rahatsız mı oluyorsunuz ki cenaze anonsu sizleri bu kadar rahatsız oluyorsunuz.özeleşmeye dolayısıile işsizliğe değinmiyorum ,sözünüze katılmıyorum.özelleşme veişsizlik bağdaşamaz.özelleşince insanlar tembellikten kurtulacak,sırtını duvara dayayıp tembel tembel oturmayacak,devlet tembellerle uğraşamaz.iyi düşünün bende ereğli için böyle düşünüyorum saygılar sunuyorum

Ahmet Dursun :

Adamların işi gücü yıkmak, Evet, CHP’li belediye dâhil tamamının işi gücü, Ereğli’de yıkıma elden geldiğince sebep olmak... Bizim okuyamadığımız, “Bu millete kazık atmadan öte tarafa giden borçlu gider” diye bir ayet ya da yasa var da biz mi okuyamıyoruz? Hiç mi vicdanı olan birileri yönetime gelmeyecek, Ereğli halkı bunları bir kenara mutlaka yazıyordur. Yok aslında birbirinizden farkınız çünkü siz, Osmanlı’nın torunlarısınız. İşin özeti sanırım burada gizli. Yazık oluyor güzelim ülkeye ve özellikle Ereğli’ye…!

https://www.youtube.com/watch?v=jMXROOOX3Ew

Kaynarca Konutları :

Güler Hanım çok net yazmış. Aslında birçoğumuzun düşüncelerini dile getirmiş. Bu çarpıklık sadece Ereğli’de değil ülkenin her yerinde yaşanıyor. Bir yasa çıkıyor bir ay geçmeden iptal, yerine yenisi olmadı o d iptal… Demek ki yasalar bile yap-boz şeklinde uygulanıyorsa suçlu kim? Daha 24 Kasım’da teslim edilip trafiğe açılan yok 3 gün evvel baktım, yarılmaya patlamaya başlamış. Bu kadar mı…! 75 yıldır ülkede keşmekeş kol geziyor, her gelen bir öncekini 75 yıldır aratır mı, aratıyor. Sözün özü, “Burası Türkiye” olmaya devam ediyor. Çok uzatmadan Sayın Önder’in söylediklerine görüntülü tespitler yapalım. Kdz. Ereğli Belediyesi bu yolu betonla doldurdu-

1 https://www.youtube.com/watch?v=5DfNBLN1IY4 Kdz. Ereğli Belediyesi bu yolu betonla doldurdu-2 https://www.youtube.com/watch?v=9mMTOIllHTQ

Namık :

eski liman başkanlığının orası tam bir felaket çay içecek yer çok zaten orada çay ocağı yerine oraya balık lokantası yapılabilirdi sahil baştan sona kadar tekrar planlanmalı koskoca sahilde vatandaşın alışveriş yapabileceği bir tane büfe var o kadar ikiyüz üçyüz metre aralıklarla doğaya entegre küçük büfeler çok hoş olur yada sahilin belli bir bölümü safranboludaki gibi ahşap el ürünleri satan yerler haline dönüştürülebilir koskoca sahil atıl halde şuan yıllardır çiçek böcekten başka bişey yapılmamış trilyonlar bunlara yatırılmış yarından itibaren tüm zabıtalar ereğliyi gezerek kaldırımları işgal eden tüm esnaflara ayrım yapılmaksızın uyarı göndermeli dinlemeyen esnaf cezalandırılmalı kaldırıma sergi açılmaz ayrıca şu kent meydanına başlayın artık vatandaş araba koyacak yer bulamıyor üst köprü yerine alt geçitler yapılarak yayaların ve özellikle öğrencilerin okul önlerinde rahatça karşıya geçebilecekleri alanlar yaratılmalı.. sayın başkan halk artık bişeyler görmek istiyor vekilede zarar veriyorsunuz çalışmayarak saygılar

asuman aydos :

sanki benim düşüncelerim yansıtılmış çok güzel bir okur mektubu en çok çınaraltı meselesine yapılan eleştirilere bayıldım hep aynı şeyleri düşünüyoruz güzelim yerler betonlaşarak çok kötü bir görüntü oluşturuldu eski ereğliyi birtek orada görüyorduk bizim için nostaljiydi . Kalemine sağlık arkadaşım

duran67 :

Cumartesi pazarının iptal edilmesi gerekir. Artık marketlerde her şey var.

duran67 :

Cumartesi pazarının iptal edilmesi gerekir. Artık marketlerde her şey var.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.