HAYATIMIZ TRAFİK KASIM'DA

Tarih: 2013-08-14 09:27:00

Zonguldak'ta kültür-sanat ortamının buluşması noktası Sergi Odası'nın hazırladığı "Hayatımız Trafik" etkinliklerinin dördüncüsü, 17-24 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleşecek.  Her yıl Kasım ayının üçüncü Pazar'ı gerçekleşen "Trafik Mağdurlarını Anma Günü"

Zonguldak'ta kültür-sanat ortamının buluşması noktası Sergi Odası'nın hazırladığı "Hayatımız Trafik" etkinliklerinin dördüncüsü, 17-24 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleşecek. 
Her yıl Kasım ayının üçüncü Pazar'ı gerçekleşen "Trafik Mağdurlarını Anma Günü" nedeniyle Kasım ayında yapılacak etkinlikler arasında kent, trafik ve ulaşımla ilgili kitap kapakları sergisi, trafik üzerine düşünenlerin düşüncesi sergisi, film gösterileri ve söyleşiler yer alacak.
"Hayatımız Trafik" Etkinliklerinin üçüncüsü geçen yıl yine "Trafik Mağdurları Anma Günü”nde yapıldı ve Türkiye'nin ilk “
Trafik Güvenliği Kitaplığı” Sergi Odası tarafından Soğuksu semtinde açıldı. Avrupa Trafik Mağdurları Federasyonu (FEVR), 47 ülke ile birlikte aynı tarihte başlayan bu etkinliğin programını internet sayfasında duyurdu. 
Öte yandan Sergi Odası tarafından yapılan açıklamada, "Trafikte sanatçıların, bilim ve öteki meslek gruplarının kendi iç listelerini oluşturacak kadar önemli kayıplar verdiği biliniyor. Buna rağmen; trafikte yitirilen insan sayısına oranlandığında ortaya çıkan kaygılarla ilgili küçük bir kitaplığı zor dolduracak sanat, edebiyat, belgesel ve araştırma ürünlerinin azlığına dikkat çekmek bu etkinliğin bir başka amacıdır" denildi."Trafik Mağdurlarını Anma Günü", 1993'den bu yana Avrupa Trafik Mağdurları Federasyonu (FEVR) tarafından düzenleniyor. Federasyonun geçen yıl yaptığı açıklamada; Avrupa'da her yıl 15 yaş altında bulunan bin 100 çocuğun trafik kazalarında hayatını kaybettiği, 100 bin çocuğun ise, ciddi bir şekilde yaralandığı belirtildi. 
Yine bu açıklamaya göre, dünyada trafik kazalarında ölen 1 milyon 300 bin insanın beşte biri'nin yaşı 15'in altında çocuklar. Federasyon, bu açıklamayı, 14 Mart 2012'de İsviçre'de meydana gelen ve 22'si çocuk 28 kişinin ölümüne yol açan trafik kazasından sonra yaptı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.