'KAMU ÇALIŞANLARI AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR'

Tarih: 2013-07-17 10:06:00

Eğitim İş Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran:

Eğitim İş Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran, kamu çalışanlarına enflasyon farkıyla birlikte 6 ayda yüzde 4’lük zam veren iktidarın çalışanları bir kez daha yoksulluğa mahkum ettiğini ifade etti.
Başaran, “Kamu emekçilerine reva görülen ücret zamları, sürekli artan hayat pahalılığı karşısında yetersiz kalmakta, Hükümet, yaptığı komik zamlarla kamu çalışanlarıyla adeta dalga geçmekte, emeklerini yok saymaktadır” dedi.
Hükümetin kaşıkla verdiğini kepçeyle geri aldığını belirten Eğitim İş Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

‘ÇALIŞANLARLA DALGA GEÇİLİYOR’
“Kamu çalışanları, yüzde 1’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlenen maaşlarını bugün aldı. Enflasyon farkıyla birlikte 6 ayda yüzde 4’lük zam veren siyasi iktidar kamu çalışanlarını bir kez daha yoksulluğa ve sefalete mahkum etmiştir.
Temmuz 2013 artışlarına göre 7’nci derecenin 1’inci kademesindeki öğretmen maaşı aile ve çocuk yardımı hariç 1.871 liradan 1.951 liraya yükselmiştir. Yüzde 4’ün ortalama memur maaşında yapacağı artış 70-80 TL arasındadır. Kamu emekçilerine reva görülen ücret zamları, sürekli artan hayat pahalılığı karşısında yetersiz kalmakta, Hükümet, yaptığı komik zamlarla kamu çalışanlarıyla adeta dalga geçmekte, emeklerini yok saymaktadır.
Özellikle öğretmenler AKP’nin 11 yıllık iktidarı döneminde yoksullaşmış, adeta cezalandırılarak kamu çalışanları arasında en düşük ücreti alan kesim olmuştur. Öğretmen maaşı, cumhuriyetin ilan edildiği 1923 yılında 20 cumhuriyet altını değerindeyken, AKP iktidarı döneminde gittikçe erimiştir.
Öte yandan her ay açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği ne kadar yansıttığı şüpheliyken, enflasyon farkı adı altında kamu emekçilerine layık görülen bu farkın kabul edilmesi mümkün değildir.
 
‘KAŞIKLA VERİYOR KEPÇEYLE ALIYOR’
Gelir vergisine esas olan toplam gelir 10700 TL’ye kadar yüzde 15’ten vergilendirilirken 10700’den 26000 TL’ye kadar olan gelir yüzde 20’den vergilendirilmektedir. Genelde yılın ikinci yarısında, vergi oranı yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıktığı için çalışandan yüzde 5 daha fazla kesinti yapılmaktadır. Böylece AKP hükümeti, çalışanlara yüzde 4 zam yaptığını iddia ederken aslında çalışanın kazancından yüzde 5 geri almaktadır. Yani zam yapmadığı gibi çalışanın alım gücünü daha da azaltmış olmaktadır. Reel olarak örneğin 1.derecede 17 yıllık evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuklu bir öğretmen maaşında 2013 Ocak ayında 110 lira artış olurken ikinci 6 ayda vergi dilimine girdiğinden maaşında 54 lira azalma olmaktadır.  İşte buna “kaşıkla verip kepçeyle geri almak” denir.
Çalışanların gelir düzeyini ve alım gücünü yükseltebilmek için gelir vergisine esas olan toplam gelir matrahlarının daha yüksek belirlenmesi ya da vergi oranının daha düşük tutulması gerekmektedir. Örneğin resmi rakamlara göre yoksulluk sınırı altında geliri olanlardan gelir vergisi kesilmemelidir.


‘EK DERS ÜCRETLERİNDEN 
VERGİ KESİLİYOR’
Öte yandan öğretmenlerin aldığı ek ders ücretlerinden de vergi kesilmekte; ancak bu kesintiler emekliliklerine yansımamaktadır. Siyasal iktidar tüm kamu çalışanlarını yoksullaştırırken özellikle de eğitim çalışanlarını diğer meslek gruplarına göre daha da yoksullaştırmaktadır.
1 Ağustos 2013’ten itibaren yeni ‘’Toplu Sözleşme’’ süreci başlayacaktır. Yapılması gereken öncelikle toplu sözleşme yasasından başka her şeye benzeyen 4688 Sayılı sahte ve yandaş sendika yasasına karşı, grevli ve toplu sözleşmeli sendika yasası için mücadele etmektir.
1 Ağustos’ta başlayacak tiyatrodan bir şey çıkmayacaktır. Çünkü bu tiyatronun senaryosu emek ve emekçi karşıtlarınca önceden yazılmıştır, figüranları da bellidir. 
Bu bağlamda sendikal anlayışlarımız ne kadar farklı olursa olsun gerçek sendikaları bekleyen görev, sınıfın çıkarları için sınıf birlikteliğini sağlayıp yıllardır emekçileri açlığa ve yoksulluğa mahkum edenlere karşı ‘’Hak verilmez alınır’’ anlayışıyla mücadele etmektir.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

özel sektör çalışanı :

sayın Kamu çalışanları her zam olayı olunca hükemeti şuçluyorlar türkiye sadece kamu çalışanını ilgilenmdirmiyor. Bugün asgari ücret 800tl geçmiyor bizm memurumuz en düşük 1800tl alır seçim lere gelince 70000 varsa bunun 20000 memursa yine burda 20000 kesim gelen hükümet kim olursa olsun oy vermemekde buda yetmiyormuş gini devletim mali varlıklarını sebepsiz yere kullanmakda çaycı 1 kata asansörle çıkar. kışın içeride dogalgaz yanar buna aktiv memur kardeş yanıyorya kısa kollu ile gelir gerekirse kışın ortasında kilimayı da açar. camı açar hep devlet bütçesinden gider. ben devletim yerine olsam elektrik su dogalgaz bu gibi gderleri kamu binalarından tahsiz ederim 1000tl den yukarıda memura maaş vermem azı bilmiyen çogu hiç bilmez göreve çıksın çıkmasın devletin arabasını kullanır. göreve çıkmış gibi yol parası alır. devletten çalan çalana hükümet ne yapsın. kamu kurumlarının belili sektörleri bence özelleştirilmeli egitim iş kdz eregli temsilciz biraz da özel sektöre sahip çıksın asgari ücreti endüşük memur maaşına orantılı yaptırsaya işine geliyor oda asgari ücretli çalıştırıyor büyük iş adamları gibi dünya artık kabugundan çıksın sadece memur yok hayatta ekonomi özel sektör çalışanlkarını sayesinde dönüyor burda kamunun ürettigi hiç bir şeyyok sadece iki evrak gezdirmek o da zorlarına gidiyor mesaisşne zamanında gelimiyor asıl kanu kartlı sisteme geçmeli parmak tanımalı. memuriyet odasını her terk ettiginde parmak okuma sistemi kullanılmalı bütçe bence rahatlar...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.