KAYBETTİREN ALTIN OLDU

Tarih: 2014-12-09 03:01:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Aylık en yüksek reel getirinin BIST 100 Endeksi’nde gerçekleştiğini şöyle bildirdi:   En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %7,32, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Aylık en yüksek reel getirinin BIST 100 Endeksi’nde gerçekleştiğini şöyle bildirdi:

 

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %7,32, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %6,09 oranlarıyla BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %2,09, mevduat faizi %1,39 ve Amerikan Doları %0,06 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık, külçe altın %3,64 ve Euro %1,60 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise Devlet İç Borçlanma Senetleri %0,92 ve mevduat faizi %0,23 oranında reel getiri sağlarken, külçe altın %4,74, Euro %2,73 ve Amerikan Doları %1,09 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Amerikan Doları üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %2,64, TÜFE ile indirgendiğinde ise %1,19 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,56, TÜFE ile indirgendiğinde ise %7,87 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %4,80, TÜFE ile indirgendiğinde ise %3,69 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %4,84, TÜFE ile indirgendiğinde ise %5,86 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

 

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri Amerikan Doları’nda gerçekleşti

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %1,90, TÜFE ile indirgendiğinde ise %1,16 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,02, TÜFE ile indirgendiğinde ise %6,70 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.