'KAZALARDA ÖLÜ VE YARALI SAYISI AZALIYOR'

Tarih: 2015-01-17 14:23:00

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akdur: "Türkiye'deki trafik kazalarıyla ilgili standardize edilmiş verilere bakıldığında kaza, yaralı ve ölü sayısı azalmaktadır"   Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Baş
Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akdur: "Türkiye'deki trafik kazalarıyla ilgili standardize edilmiş verilere bakıldığında kaza, yaralı ve ölü sayısı azalmaktadır"
 

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, Türkiye'deki trafik kazalarıyla ilgili standardize edilmiş verilere bakıldığında kaza, yaralı ve ölü sayısının azaldığını söyledi.

Akdur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin küresel trafik kazası ölümlerinin neredeyse yarısını oluşturan 10 ülke arasında yer aldığını belirterek, sıklıkları, sağlık ve ekonomik sonuçları itibarıyla trafik kazalarının halk sağlığının gündeminde öncelikli konumda bulunması gerektiğini anlattı.

Araç, kişi ve çevre bileşenleri incelendiğinde trafik kazalarında insanların (sürücü, yolcu ve yaya) yüzde 99 sorumlu olduğuna dikkati çeken Akdur, "Kaza istatistiklerine göre yüzde 95'le en büyük kusur payı sürücülerindir. Sürücüye ilişkin başlıca hata etmenleri, hız, alkol ve madde kullanımı, uyku ve yorgunluk, emniyet kemeri, çocuk oto koltuğu ile kask kullanılmamasıdır" diye konuştu.

 İstatistiklere göre 2004-2013 yıllarında 9 milyon 555 bin 42 trafik kazası meydana geldiğine dikkati çeken Akdur, şu bilgiyi paylaştı:

"Bu kazalarda 42 bin 447 kişi hayatını kaybetti ve 2 milyon 10 bin 65 kişi yaralandı. Mutlak sayılar olarak bakıldığında bunlar çok ürkütücü rakamlardır. Trafik kazaları, 100 milyon taşıt kilometre başına meydana gelen kaza, ölü ve yaralı sayısıyla standardize edilir ve değerlendirilir. Bu 10 yılın başında yani 2004'te Türkiye'de 100 milyon taşıt kilometre başına 5,71 ölüm meydan gelmiş, bu sayı 2013'te 2,33’e düşmüştür. Bu azalma yarıdan fazla olup sevindiricidir. "

Akdur, Türkiye'de her geçen yıl trafik kazası ile bunlara bağlı ölü ve yaralı sayısının arttığına işaret ederek, bunların mutlak artış olmadığını, taşıt sayısı ve katedilen yol miktarındaki çoğalmanın yol açtığı durum olduğunu söyledi

"Türkiye'deki trafik kazalarıyla ilgili standardize edilmiş verilere bakıldığında kaza, yaralı ve ölü sayısı azalmaktadır" diyen Akdur, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de 2004'te 57,767 milyon taşıt kilometre yol katedilmiş, buna karşılık 2013'te 99,431 milyon taşıt kilometre yol katedilmiştir. Buradan da görüleceği üzere geçen 10 yıl zarfında seyrüsefer ya da katedilen yol miktarı, yaklaşık iki misline çıkmıştır. Buna karşılık 2004'te trafik kazalarından meydana gelen ölüm sayısı 4 bin 427 iken, bu sayı 2013'te 3 bin 685'e düşmüştür. 2004'te trafiğe kayıtlı araç sayısı 10 milyon 236 bin 357 iken, bu sayı 2013'te 17 milyon 939 bin 447’ye yükselmiştir. Bu durum taşınan yolcu sayısı ve yük sayısında da benzerdir.  

Türkiye'deki trafik kaza ve sayılarındaki ürkütücü artış, taşıt sayısı ve katedilen yol ile kıyaslandığında göreceli azalma söz konusudur. Trafik kazaları açısından ülkemizdeki durum mutlak sayılardan görüldüğü kadar vahim değildir. İlerleyen yıllarda meydana gelen kaza  ve sonuçları, nüfus, taşıt sayısı, katedilen yol ve taşınan yükle standardize edilerek değerlendirildiğinde 'durum iyiye gidiyor' denilebilir."

 

(AA)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.