KÖKTÜRK, İŞÇİ ALIMINI HATIRLATTI!

Tarih: 2013-12-20 14:26:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Ali İhsan Köktürk, 13 Aralık 2013 Cuma günkü TBMM Genel Kurulu’nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a, AK Parti Milletvekilleri Köksal Toptan, Ercan Candan v

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Ali İhsan Köktürk, 13 Aralık 2013 Cuma günkü TBMM Genel Kurulu’nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a, AK Parti Milletvekilleri Köksal Toptan, Ercan Candan ve Özcan Ulupınar’ın 2011 genel seçimlerindeki, “TTK’ya 2 bin 500 işçi alınacak” şeklinde vaatlerini sordu. Enerji Bakanı Yıldız, Milletvekili Köktürk’ün sorusuna yazılı olarak cevap vereceğini söyledi.
Köktürk, TBMM Genel Kurulu’nda Bakan Yıldız’a şunları sordu:
“Sayın Bakan; Sayın Başbakan’ın bütçe sunuş konuşmasında ifade ettiği üzere, cari açığımızın en önemli kalemlerinden birini enerji ithalatı oluşturmaktadır. Türkiye, her yıl enerji ithalatına 60 milyar dolar civarında bedel ödüyor. İthal edilen kalemler arasında doğal gaz ve petrolün yanında taşkömürü de bulunmuyor. 
Oysaki, sizin ifadelerinize göre, Türkiye'de 14 milyar ton kömür rezervi vardır ve sadece Zonguldak'ta 1,5 milyar ton taşkömürü rezervi bulunuyor. Bütün bunlara karşın bugün Zonguldak limanlarına ithal kömür gemileri yanaşıyor, üretim azaldı, istihdam azaldı. Oysaki milletvekilleriniz 2011 seçimlerinde, Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda üretimi artırma, istihdamı artırma sözü vermiştir ve TTK'ya 2 bin 500 işçi alım sözü vermiştir. Şimdi size sormak istiyorum: Milletvekillerinizin verdiği bu sözü ne zaman tutacaksınız?”
Köktürk’ün sorusunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, “Ben geri kalan kısmına da yazılı cevap vermeyi uygun görüyorum” dedi.

 

“YAZILI YANITIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Milletvekili Köktürk, Bakan Yıldız’ın açıklamasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “2014 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’a taşkömürünün Zonguldak ve Türkiye için önemini anlatarak, Sayın Enerji Bakanı’na AKP Milletvekillerinin 2011 genel seçimlerinde ve sonrasında; Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda üretimi artırma, istihdamı artırma, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na 2 bin 500 işçi alma sözü verdiklerini hatırlatarak, ‘Milletvekillerinizin verdiği bu sözü ne zaman tutacaksınız?’ sorusunu yönelttik. Sayın Enerji Bakanı, kendisine ayrılan sürede birçok soruyu ayrıntılı olarak yanıtlamakla birlikte, ‘TTK’ya 2 bin 500 işçi ne zaman alacaksınız?’ şeklindeki sorumuza bir kısım sorularla birlikte, ‘yazılı cevap vermeyi uygun gördüğünü’ ifade etmiştir. Sayın Bakan’ın yanıtını, TTK konusundaki yaklaşımını ve samimiyetini Zonguldak halkımızın takdirine sunuyorum. Ayrıca; Sayın Bakan’ın ‘yazılı yanıtının’ ısrarlı ve kararlı takipçisi olacağımızı Zonguldak kamuoyumuzla paylaşıyoruz” dedi. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.