KÜLÇE ALTIN KAZANDIRDI

Tarih: 2015-01-10 14:24:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları/Aralık 2014” sonuçlarını açıkladı.   TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, aylık en yüksek reel getirinin külçe altında gerçekleştiğ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları/Aralık 2014” sonuçlarını açıkladı.

 

TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, aylık en yüksek reel getirinin külçe altında gerçekleştiğini belirterek, “En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 5,16, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 4,82 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti” dedi.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi’nin yüzde 4,56, Amerikan Doları’nın yüzde 3,42, Avro’nun yüzde 2,16, Devlet İç Borçlanma Senetleri’nin (DİBS) yüzde 1,34 ve mevduat faizinin yüzde 1,18 oranında reel getiri sağladığını söyleyen Bölge Müdürü Demitaş, “TÜFE ile indirgendiğinde ise BIST 100 Endeksi yüzde 4,23, Amerikan Doları yüzde 3,08, Avro yüzde 1,83, Devlet İç Borçlanma Senetleri yüzde 1,01 ve mevduat faizi yüzde 0,85 oranında reel getiri sağladı. BIST 100 Endeksi üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,34, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,73 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, Avro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,11, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,52 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,03, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,82 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde Avro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,99, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,08 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu” diye konuştu.

Demirtaş, yıllık değerlendirmede en yüksek reel getirinin BIST 100 Endeksi’nde gerçekleştiğini belirterek, “Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde BIST 100 Endeksi; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,68, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,81 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, Avro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,04, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 7,61 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu” dedi. (Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.