LİMANLARIN YARISI ATIL VAZİYETTE!

Tarih: 2013-11-12 09:03:00

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, Erdemir, belediye ve Erdem Çimento limanlarından 2013 yılının ilk 9 ayında işlem gören 696 gemide 1 milyon 155 bin 506 ton yükleme, 6 milyon 715 bin 236 ton boşaltma işlemi gerçekleştirildiğini açıkl

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, Erdemir, belediye ve Erdem Çimento limanlarından 2013 yılının ilk 9 ayında işlem gören 696 gemide 1 milyon 155 bin 506 ton yükleme, 6 milyon 715 bin 236 ton boşaltma işlemi gerçekleştirildiğini açıkladı.

 

Kdz.Ereğli’de limanların kapasitesinin geçtiğimiz yıl %45’lik kısmının kullanıldığını, %55’lik kısmının atıl durumda olduğunu hatırlatan Erdem, “Mevcut kapasitenin yeterince kullanılamaması, yapılması olası liman tesislerinin milli ekonomiye getireceği yükler göz önüne alındığında ilçeye yeni bir liman ihtiyacı olmadığını düşünmekteyiz” dedi.

 

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, Ereğli limanlarında ilk 9 aylık süre içerisinde gerçekleştirilen yükleme ve boşaltma miktarlarının rapor haline getirildiğini açıkladı. Erdemir, Ereğli Belediyesi ve Erdem Çimento Limanlarında 2013 yılının ilk 9 ayında 696 geminin işlem gördüğünü belirten Erdem, 696 gemide 1 milyon 155 bin 506 ton yükleme, 6 milyon 715 bin 236 ton boşaltma olmak üzere 7 milyon 870 bin 742 ton yükün elleçlendiğini bildirdi. Erdem gazetecilere yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

TOPLAM 7 MİLYON 870 BİN 742 TON 
ELLEÇLEME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“Erdemir, Ereğli Belediyesi ve Erdem Çimento olmak üzere 3 limanımız bulunmaktadır. Bu limanlarda 2011 yılında 1192 gemide 10 milyon 97 bin 313 ton elleçleme, 2012 yılında 893 gemide 9 milyon 68 bin 892 ton elleçleme, 2013 yılında da toplam 696 gemide 7 milyon 870 bin 742 ton elleçleme gerçekleştirilmiştir. 2013 Yılının ilk 9 aylık verilerine göre Erdemir limanında 585, belediye limanında 75, Erdem çimento limanında ise 36 gemi işlem görmüştür. 

 

“ERDEMİR LİMANI YÜZDE 55 BOŞ”
Genel kargo yük kapasitesinin 5 milyon 350 bin ton olduğu Erdemir limanında 20 milyon ton elleçleme kapasitesi bulunduğunu açıklayan Erdem, “2012 yılında 9 milyon ton elleçleme miktarı gerçekleştirilen Erdemir limanında yaklaşık %55 boş kapasite bulunmaktadır. Erdemir limanında boru, profil, lama, köşebent, ithal levha, rulo, külçe çinko, yerli levha, platform malzemesi, sac, kömür, odun yongası, petrokok malzemeleri boşaltılmakta, profil, boru, lama, köşebent, cıvata, kiriş, makine yedek parça, platform malzemesi, sac rulo, alçı, çimento, kömür, öğütülmüş cüruf yüklenmektedir”

 

EREĞLİ LİMANININ DURUMU
Ereğli Belediye limanının 350 bin ton yük kapasitesi bulunduğunu belirten Erdem, 2010-2013 yılları arasında limandan manganez, motorin, rulo sac boşaltıldığını, rulo sac, inşaat işlerinde kullanılan alçı ve boru profil yüklendiğini bildirdi. 

 

“LİMAN İHTİYACIMIZ YOK”
Ereğli Çimento da ise 36 geminin yükleme ve boşaltma gerçekleştirdiğini belirten Erdem, “Tüm bu veriler ve istatistikler bölgemiz limanlarındaki toplam kapasiteyi ve kullanılan mevcut kapasiteleri göstermektedir. Bölgemizde bulunan limanlarda toplam kapasitesi 20.5 milyon ton olup kullanılan kapasitede 9 milyon 215 bin 531 ton yük elleçlenmiştir. Bir diğer ifade ile toplam kapasitesinin %44.95’i kullanılmış olup yüzde 55’lik bir kapasite atıl durumdadır. Ereğli’de mevcut kapasitelerin yeterince kullanılamaması, yapılması olası liman tesislerinin milli ekonomiye getireceği yükler göz önüne alındığında Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası olarak Ereğli’ye yeni bir liman ihtiyacı olmadığını düşünmekteyiz.

 

BÜYÜK BİR PROJE
Devletimiz Filyos projesine büyük önem veriyor. Orada 50-60 bin kişilik istihdam yaratılacak, fabrikalar kurulacak, fabrikanın kendi içerisine gemiler girecek. Büyük bir proje gerçekleştiriliyor. Ege’de de Çandarlı’ya dünyanın en büyük limanı yapılıyor, bu gelişmeleri oldukça önemli ve umutlu görüyoruz”

 

VALİ ALİ KABAN ZİYARETİ
Zonguldak Valisi Ali Kaban, Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odasını ziyaret etti. Meclis Başkanı Hasan Likoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Erdem’in kapıda karşıladığı Vali Ali Kaban’a odanın çalışmalarına ilişkin bilgiler aktarıldı.  Erdem, “Denizcilik ile alakalı sorunlar, sıkıntılar, tersanelerin biran önce açılması için gayretlerimizi anlattık, odamızı ziyaret ettikleri için çok mutluyuz” dedi. 
Ziyaretin ardından bir gazetecinin “Alaplı ilçesine liman yapılması ile ilgili olarak ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, Ulaştırma Bakanının konu ile ilgili bilgisi bulunduğunu belirten Vali Kaban şunları söyledi:  “Bakanımız gerek kendi işini gerekse bu bölgeyi çok iyi biliyor. Bundan ötesi yok yani, bundan öte yol yok, ne kadar zorlarsanız zorlayın. Sayın Bakanımız derin bir bilgi sahibi ve bu bölgeyi de çok iyi biliyorlar, biz onun lafının üzerine laf edemeyiz. Yıllardır hakikaten ulaştırma anlamında neredeyse adım adım biliyor, her yeri. Türkiye’de her yeri adım adım biliyor. Daha önce Ordu’da da başımıza gelmişti, şu dediğimizde kendisi hemen başlatıyordu anlatmaya bakıyorduk biz onun yanında çırağız yani” 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ünal Savaş :

“KÜÇÜK OLSUN, BENİM OLSUN” ZİHNİYETİ…!!! Ünal SAVAŞ ---- CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU M. KEMAL ATATÜRK’ÜN AŞAĞIDAKİ İKİ GÜZEL SÖZÜ UMARIM İŞ BAŞINDA BULUNAN TÜM YÖNETİCİLERİMİZE VE SİYASİLERİMİZE İLHAM KAYNAĞI OLUR. KİŞİSEL ÇIKARLAR UĞRUNA ŞEHRİMİZİN DOLAYISI İLE DE ÜLKEMİZİN KALKINMASINA VE GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAK FİKİRLERE, PROJELERE, YATIRIMLARA VE SİNERJİ YARATACAK BİRLİKTELİKLERE “KÜÇÜK OLSUN, BENİM OLSUN ZİHNİYETİYLE” KARŞI ÇIKMAZLAR. M. KEMAL ATATÜRK DİYOR Kİ; SÖZÜN ÖZÜ -1) “BİR MİLLETTE, ÖZELLİKLE BİR MİLLETİN İŞ BAŞINDA BULUNAN YÖNETİCİLERİNDE ÖZEL İSTEK VE ÇIKAR DUYGUSU, VATANIN YÜCE GÖREVLERİNİN GEREKTİRDİĞİ DUYGULARDAN ÜSTÜN OLURSA, MEMLEKETİN YIKILIP KAYBOLMASI KAÇINILMAZ BİR SONDUR.” SÖZÜN ÖZÜ -2) “TAKİP EDİLEN AMAÇLAR HİÇBİR ZAMAN KİŞİSEL OLMAMALIDIR.” SAYGILARIMLA KENTİNE DEĞİL, KENDİNE ADAY ADAYI OLAN; KARTVİZİT BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARINA HAYIR, HAYIR, HAYIR. https://twitter.com/unalsavas60 https://www.facebook.com/!/unal.savas.56 Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü “Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality."

:) :

İyi güzel konuşuyorsun, limanlar atıl durumda kullanılmıyor diyorsun da, mevcut limanları kullanamıyoruz, Erdemir fahiş fiyat istiyor, istediğimiz zaman yükleme boşaltma yapamıyoruz, atıl ama ihtiyacımızı karşılamıyor neden diyemiyorsun...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.