MÜKELLEFLERE ÖNEMLİ UYARI

Tarih: 2013-12-12 09:13:00

Zonguldak Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ZSMMMO) Başkanı Polat Sezgün, Türk Ticaret Kanunu’nun yeni yılda getirdiği sorumluluklar hakkında açıklamalarda bulundu. Sezgün, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 39’uncu maddesinin 1 ve 2’inci fık

Zonguldak Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ZSMMMO) Başkanı Polat Sezgün, Türk Ticaret Kanunu’nun yeni yılda getirdiği sorumluluklar hakkında açıklamalarda bulundu.
Sezgün, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 39’uncu maddesinin 1 ve 2’inci fıkrasında belirtildiği üzere büyük bir mükellef kitlesini ilgilendiren düzenlemenin 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini belirterek, “Yılbaşına az bir süre kaldığı ve ilgili kanunla yapılan düzenlemenin son derece geniş bir uygulama alanı olduğu dikkate alındığında, tacirlerin ve tüzel kişiliğe haiz olan vergi mükelleflerinin herhangi bir cezai müeyyide ile karşı karşıya kalmaması için önemle dikkat etmeleri ve aşağıdaki hususları 1 Ocak 2014 tarihine kadar düzenlemeye uyum sağlama konusunda gerekli çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Buna göre, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde (fatura, gider pusulası, irsaliye, bilet, dekont, tahsilât ve tediye makbuzları, yazarkasa fişleri v.b.ile e-faturalar dahil), ticaret unvanı, sermayesi, şirketin/işletmenin merkezi varsa şube adresleri, vergi dairesi vergi numarası, ticaret sicili adresi ve numarası, bağlı olduğu oda kayıt/üye no, varsa internet sitesi adresi (kapsamında olanlar zorunlu), iletişim bilgileri telefon ve faks bilgileri, e-posta adresi bilgilerinin yer alması zorunlu olacaktır. Ayrıca 31 Aralık 2013 tarihi itibari ile bastırılmış ve kullanılmayan belgelerden 2014 yılında kullanılacak olanların üzerine bu bilgilerin etiket yapıştırmak veya kaşe kullanmak suretiyle yer alması gerekmektedir. 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 51/2’nci maddesi gereğince, bu bilgilerin yer almadığı belgeleri düzenleyenlere idari para ceza uygulanacaktır” dedi. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.