ÖNEMLİ UYARI: DOĞADAKİ MANTARLAR ÖLDÜRÜCÜDÜR

Tarih: 2013-11-27 08:21:00

Zonguldak İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Özgür Albas, son günlerde artan mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Dr. Albas, “Doğada kendiliğinde yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu anlamak mümkün değildir. Kültür mantarları dış

Zonguldak İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Özgür Albas, son günlerde artan mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Dr. Albas, “Doğada kendiliğinde yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu anlamak mümkün değildir. Kültür mantarları dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantar yemeyin, bu tür mantarlar öldürücüdür” dedi.
Albas, yazılı açıklamasında, şunları söyledi:
“Ülkemizde özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen mantarları yeme alışkanlığı oldukça yaygındır. Bu tür mantarları yedikten sonra zehirlenerek hastanede yatmak zorunda kalan ve ölen yüzlerce kişi vardır. Zehirli ve zehirsiz mantarları birbirinden ayırt etmek çok zordur. Ancak uzmanlar tarafından mikroskobik incelemeler sonucu ayırt edilebilen mantarların bilinçsizce toplanıp yenilmesi halk sağlığı açısından önemli bir problemdir. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi önemlidir. Ülkemizde mantar zehirlenmeleri önemli bir halk sağlığı sorunu olarak varlığını devam ettirmektedir. Zehirli veya yenilen mantarlar konusunda toplumsal bilincin oluşması ile mantar zehirlenmelerine bağlı ölümlerde önemli bir oranda azalma olacaktır. Ormanlık alanlar ve kırlarda kendiliğinden yetişen mantarların yenilebilenlerini zehirlilerden ayırt etmek oldukça zordur. Zehirli mantarları kolayca tanımak için pratik ayrım noktaları bulunmamaktadır. Beslenmemizde sıkça tükettiğimiz yiyeceklerden biri olan mantarın genellikle etle aynı besleyici özellikte olduğu düşünülür. Oysa mantarın besin değeri etle aynı değildir. Kültür mantarları dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantar yemeyin, bu tür mantarlar öldürücüdür. Doğada kendiliğinde yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu anlamak mümkün değildir. Türü bilinmeyen mantarlar yerine kültür mantarlarını tercih etmek gerekir. Doğada kendiliğinden yetişen mantarları yemeyiniz. Türü bilinmeyen mantarların yenilmesine bağlı olarak meydana gelen mantar zehirlenmelerinde; kardiyovasküler bozukluklar, çarpıntı, şuur bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş, solunum ve dolaşım yetersizliği görülür. Mantar zehirlenmesi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Eğer imkan varsa başvurmadan önce; hasta kusturulmalıdır, hasta ateşli ise alnına ve kasıklarına buz kompresi konulmalıdır, hasta baygın ya da şuursuz ise yüzüne soğuk su serpmeli veya amonyak buharı koklatılmalıdır, hastayı ayıltmak için asla alkollü içki kullanılmamalıdır.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.