ŞİMDİ FORUM ZAMANI

Tarih: 2013-06-21 11:24:00

Gezi Parkı’nda yaşanan olaylara tepki amaçlı olarak Ereğli’de yürüyüş yapan eylemciler bu süreçte oluşan dayanışma kültürlerini forum platformuna taşıdılar.

“Duran Adam” ile şekil değiştiren eylemler Kdz. Ereğli’de de ilgiyle karşılanırken, Atatürk Anıtı önünde bir süre durum değerlendirmesi yapan eylemciler, bundan sonraki süreci özgürce tartışmaların gerçekleştireceği forumlarla devam ettirme kararı aldılar.

Amfi tiyatroda gerçekleştirilen ilk forumda yapılan konuşmalarda,  herkesin çıkıp  düşüncelerini tüm açıklığı ile ifade edebileceği ve sadece genel  konuların değil   yerel konuların da tartışılabileceğine vurgu yapıldı.

 

Haber-Yorum: Kdz. Ereğli’de kurum ve kuruluşlar arasındaki kavganın yarattığı gerilim ile yitirilen konuşma ve uzlaşma kültürünü yeniden kazanabilme adına çıkan fırsatlar bir bir kaybedilerek yeni kavgacıların öne çıktığı ortam devam ederken, ilk kez bir halk hareketi ile  “Düşünen, konuşan ve tartışabilen” ilke çerçevesinde forum başlatıldı.

Taksim’deki Gezi Parkı’nda yaşanan olayların ardından Taksim’in dışında İstanbul’un değişik semtleri ve yurdun dört bir yanında başlayan baskılara karış direnme hareketi  Kdz. Ereğli’de de heyecan bulmuş ve günlerce çeşitli tepkiler eylemler ortaya konulmuştu. 

Genel olarak İş Bankası önü ile Atatürk Anıtı arasında yürüyüş ile başlatılan eylemler Anıt önündeki konuşmalar ve sloganlarla devam etmişti. Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün bu eylemleri büyük bir sükunet ile takip edip herhangi bir müdahale etmemesinin üzerinden günler sonra, karşı görüşü savunan bir grup gencin de aynı alanda ve aynı saatte yürüyüş eylemlerine başlaması ile gerilen ortam büyük bir sağduyu ile geride bırakıldığı dönemde, Emniyet de devreye girmişti. Emniyet Müdürü Niyazi Koçak’ın konuya bizzat müdahale ederek, “Sevgili arkadaşlar; İlçenin yasal  yürüyüş alanı Erdemir Ofis önü ile Atatürk Anıtı arasındadır.  Biz size müdahale etmedik. Yine de etmeyiz ama sizler yasal haklarınızı kullanırken, yasal güzergahı kullanmanızı öneririm” ifadeleriyle uyarı yapmıştı. Bu uyarıyı değerlendiren eylemciler de, Duran Adam eylemini de örnek göstererek bundan böyle yürümememe kararı alarak, eylemlerini forum çerçevesinde sürdürmeyi karar altına aldılar.
19 Haziran tarihinde Atatürk Anıtı önündeki toplantıda görüşlerini ifade edenler,  her akşam  amfi tiyatroda buluşmayı kabul ettiler. Amfi tiyatroda forum yaparak herkesin görüşlerini özgürce ifade edeceği bir ortamda genel ve yerel konu ve sorunları tartışmayı sürdürmek üzere ilk forumu gerçekleştirenler arasında önce kendini tanıtıp görüşlerini açıklayanlar oldu. 

Bundan sonraki süreçte, zaman zaman türkü de söyleyerek amfi tiyatroda ki forumda biraraya gelme ve çeşitli sanatsal etkinlikleri de yakından izleme görüşlerini değerlendiren eylemciler, öncelikle termik santral tehlikesine karşı dikkatli ve duyarlı olunmasını da ifade ettiler.  

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

AYŞE :

duran adam oldunuz yakan adam oldunuz vuran adam oldunuz kıran adam oldunuz ama bir türlü çalışan adam yada adam olamadınız

sevgi :

esra hanım sizi kutluyorum. konuşup tartışabilmek hem ülkemizin hem de kentimizin yararına. sizin de işaret ettiğiniz gibi, konuşma alışkanlığımızı yitirmemiz cahil cesareti artırdı. siyasi düşünceler veya başka görüşleri kapının dışına koyarak konuşmalıyız. aynı kentte yaşayan insanlar birbirlerine sevgi ile yaklaştığında ve görüşlerini saygı çerçevesinde ifade ettiğinde, saldırgan düşüneceler de iflas edecektir. saygılar sunuyorum konuşabilmeyi savunan herkese.

ömer :

sen hala meselenin ne olduğunu anlayamamısın demekki esra hanım orda bulunan vatandaşların tepkisi gezi parkı değil amacları memnun olmadıkları ak parti hükümetini ve sayın recep tayyip erdoğanı kendilerince bitirme planının bi parcalarıdır resmin bütününü iyi görmek lazım ... ama havalarını alırlar sadece... yürümekten durmakdan yorulmuşlar heralda simdide otursunlar biraz:)

can sudaş :

Helal olsun size gençlik sizlerle gurur duyuyoruz. Sakın sizi engellemeye çalışan serserilere kulak asmayın.

deniz :

esra hanıma tamamen katılıyorum.keşke iktidar partisinin genel başkanı da yani başbakan halkınıbizim evdekiler sizin sokaktakiler diye ayrıştırmasa.

ESRA ALPAGO :

YAPILAN ÇALIŞMAYI VE YAPILMAK İSTENENİ BAŞARILI BULUYORUM. ZATEN BAŞIMIZA NE GELDİYSE SEVİYELİ BİR ŞEKİLDE KONUŞMA ALIŞKANLIĞINI KAYBETMEMİZDEN GELDİ. HERKEZ İNATLA KENDİ DÜŞÜNCESİNİN DOĞRULUĞUNU BİR BAŞKASINA KABUL ETTİRMEYE ÇALIŞIYOR. DEMOKRASİ ADINA HER KESİMDEN İNSANIN ÖTEKİLEŞTİRMEYE GİTMEDEN ÖZGÜRCE KONUŞMASINDA BANA GÖRE HİÇ BİR SAKINCA OLAMAZ. YETERKİ KONUŞMALARIN SEVİYESİ BOZULMASIN VE HAKARET İÇERMESİN. BİRİ DİĞERİNDEN FRKLI DÜŞÜNÜYOR DİYEDE YARGILANMASIN. ÖZGÜRLÜK HERKESE LAZIM SADECE BELLİ BİR KESİME DEĞİL. ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ ANLAYIŞINI HİÇ BİR PARTİ VE SİYASİ KİMLİK İLE BAĞDAŞTIRMADAN, TEKELLEŞTİRMEDEN YAŞAMAK VE ÖZÜMSEMEK LAZIM. ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİYİ SAVUNMA UĞRUNA ÖTEKİLEŞTİREREK HAREKET TEMEK NE KADAR ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İLE BAĞDAŞABİLİR Kİ?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.