THK, GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YARDIM TOPLUYOR

Tarih: 2013-10-04 15:20:00

Kdz Ereğli THK Şube Başkanı Muhammet Likoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamasında 2860 sayılı Kanun gereğince hükümet tarafından 5 kurum adına verilen fitre-zekat ve kurban derisi toplama görevinin çıkarılan yeni yasa ile artık Türk Ha

Kdz Ereğli THK Şube Başkanı Muhammet Likoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamasında 2860 sayılı Kanun gereğince hükümet tarafından 5 kurum adına verilen fitre-zekat ve kurban derisi toplama görevinin çıkarılan yeni yasa ile artık Türk Hava Kurumu’ndan alındığını belirtti.
Türk Hava Kurumunun ülkedeki tüm şubeleri ile gönüllülük esasına göre toplayacağı tüm yardımların kendi bünyesinde kalacağını ifade eden Likoğlu, THK tarafından elde edilen fitre-zekat ve kurban derisi gelirlerinden neler yapıldığını şu şekilde açıkladı:
“2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu gereği daha önce devletimiz tarafından yasayla 5 Kurum adına Fitre-Zekat ve Kurban derisi toplama görevi Türk Hava Kurumuna verilmişti. THK bu görevini ülkemizdeki tüm Şubeler aracılığı ile sürdürmekteydi. Bundan böyle yeni yasayla THK'na devletimiz tarafından verilen bu görev yeni uygulamayla kaldırılmıştır. THK ülkedeki tüm Şubeleri ile gönüllülük esasına göre toplayacağı tüm yardımlar kendi bünyesinde kalacaktır.
 THK tarafından elde edilen Fitre-Zekat ve Kurban derisi gelirlerinden kısaca neler yapmaktadır;
-Havacılığın paraşüt, planör, yamaç paraşütü, yelken kanat ve model uçak dallarında eğitim vererek gençlere yeni ufuklar açıyor, onlara istihdam sağlıyor. THK 300 bin gencimize havacılık eğitimi vermiştir.

- Gençlerimizin havacılığın başlangıç kurslarından ücretsiz yararlanmasını sağlıyor.

- Havacılık sektöründeki hızlı gelişmeler nedeniyle pilot açığını kapatmak üzere pilot kursları açmaktadır. THK Türk hava yollarına ve özel havacılık sektörüne pilot yetiştirerek aynı zamanda istihdam sağlıyor.

-Türk Hava Kurumu Türk Silahlı Kuvvetlerine de büyük eğitim desteği sağlamaktadır. Her yıl Hava Harp Okulu öğrencilerine Yalova’da planör eğitimi vermektedir. 
-THK 1956’dan beri her yıl üniversite çağına gelmiş başarılı öğrencileri Uluslararası Öğrenci Mübadelesi kapsamında yurt dışına göndermektedir. 
   Bu öğrencilerin her türlü gidiş geliş masraflarını karşılarken, yurt dışından gelen  öğrencilere de ev sahipliği yapmakta ve Türkiye’yi tanıtmaktadır. Böylece gençlerin hem görgü ve görüşleri geliştirilmekte hem de ülkemizin önemli yörelerini yabancı gençlere tanıtma bilgi ve kültür alışveriş yapma  fırsatı yaratılmaktadır. 

- THK Milli Eğitim Bakanlığı ile de koordineli çalışmalar yapmaktadır. Her yıl düzenlenen Uluslararası Genç Ressamlar Resim Yarışmasına binlerce genç katılmaktadır. 1985’den beri devam eden bu yarışmalarda her yıl sayısı 20-40 arasında değişen ülkeler arasında çok önemli dereceler elde edilmektedir. Bugüne kadar:
         7 Dünya Birinciliği
         8 Dünya İkinciliği
         12 Dünya Üçüncülüğü
         3 Özel Teşvik Ödülü alınmıştır. Kısacası Türk Hava Kurumu yaptığı faaliyetler ile gençlerimizin; milletini ve ülkesini seven, çevre bilinci yüksek, sosyal sorumluluk anlayışı gelişmiş iyi vatandaşlar olarak yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

- THK envanterinde bulunan uçaklardan bir kısmı ilaçlama teçhizatlıdır.  Zaman zaman zeytin ağaçları ve orman zararlılarıyla mücadele görevlerinde, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük şehirlerde karasinek ve sivrisineklerle mücadele görevleri icra edilmektedir. 
   2007’den itibaren başlatılan Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesiyle Ege’de (Aydın, İzmir, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak illerinde) 33 bin kilometrekarelik alanda havadan kuduz aşılaması yapılmaktadır. 
       
 - İl ve ilçelerin milli günleri ile ulusal ve uluslararası festivallerde çeşitli havacılık gösterileri yapmaktadır.

 - THK aynı zamanda hava taksi hizmeti kapsamında Sağlık Bakanlığı ile protokol yaparak organ nakli hizmetlerini de üstlenmiştir. 
    Envanterinde bulunan bazı uçaklarla 24 saat esasına göre göreve hazır beklemektedir. Talep nereden gelirse gelsin 15 dakikalık hazırlık durumunda bekleyen uçaklarımız ile sağlık görevlilerinin denetiminde hazırlanan "organlar" alınmakta ve istenen bölgeye/hastaneye ulaştırılmaktadır.

- Orman yangınlarının havadan söndürülmesinde kullanılan yangın söndürme uçak filosunu büyütmeye ve güçlendirmeye çalışıyor.
Unutmayalım ki;Türkiye'de Türk Hava Kurumu'nun dışında,ne kamu sektöründe ne de özel sektör envanterinde yangın söndürme uçağı yoktur.Ülkemizde bu konuda 7/24 olmak üzere 9 noktada konuşlanmış şekilde görev yapmaktadır.

- Türk Hava Kurumu 2011 yılında dünyanın 37. Ülkemizde ilk defa kurulan Türk Hava Kurumu Uzay ve Havacılık Üniversitesi ile çığır açmıştır. Türk Hava Kurumu Cumhuriyetin 100.yılı 2023 yılında hedefi kendi üreteceği Uzay aracı ve Astronot ile ilk defa Uzaya çıkacaktır.

-Türk Hava Kurumu eğitime çok önem vermektedir imkanı olmayan ve şehit ve gazilerimizin çocuklarına burs ve yurt imkanı sağlıyor.

- Türk Hava Kurumu 1952 yılında kapanan Uçak fabrikasını bu yıl  yeniden kurarak deneme üretimine başlamıştır.Lüks Uçaklar üreterek dünyanın dört bir yanına  ihracat yaparak ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır.Türkiye henüz kendi otomobilini yapamazken THK sayesinde uçağını yeniden yapıyor.

  Türk Hava Kurumu kurulduğundan bu yana yapmış olduğu hizmetler takdire şayan olup saymakla bitmez.Türk Kava Kurumu bu hizmetlerini saygı değer Türk halkından sizlerden aldığı maddi ve manevi destekle yapmaktadır.

  Yaklaşan Kurban bayramı dolayısı ile Kdz Ereğli  Şube Başkanlığımız temsil alanında bulunan Kdz Ereğli ve Alaplı ilçelerimizde merkez ve köylerde Kurban derisi toplama faaliyetleri ile ilgili hazırlıklar yapılmaktadır.
Tüm kurum kuruluşların merkez mahalle ve köy muhtarlıklarının değerli halkımızın Kdz. Ereğli Şube Başkanlığımıza Kurban derisi toplama faaliyetlerinde yardımcı olmalarını ve tüm halkımızın Kurban derilerini Türk Hava Kurumuna vermelerini bekliyoruz.
Bu güne kadar yaptığınız ve yapacağınız bağış ve yardımlardan dolayı Türk halkına teşekkür ederiz.” 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.