TÜKETİCİNİN GÜVENİ AZALDI

Tarih: 2014-11-29 09:51:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Tüketici Güven Endeksi/Kasım 2014” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Tüketici Güven Endeksi/Kasım 2014” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksinin, Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,4 oranında azaldığını; Ekim ayında 70,3 olan endeksin, Kasım ayında 68,7 değerine düştüğünü belirtti.

Tasarruf etme ihtimalinin yüzde 5,2 azaldığını söyleyen Bölge Müdürü Demirtaş, “Tasarruf etme ihtimali endeksi, yüzde 5,2 oranında azaldı. Ekim ayında 26,1 olan endeks, Kasım ayında 24,7 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir” dedi.

Demirtaş, işsiz sayısı beklentisinin yüzde 3,9 azaldığını söyleyerek, “İşsiz sayısı beklentisi endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3,9 oranında azalarak, Kasım ayında 70,8 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı” diye konuştu.

Hanenin maddi durum beklentisinin de yüzde 1,7 azaldığını ifade eden Demirtaş, “Hanenin maddi durum beklentisi endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında azaldı. Ekim ayında 90,2 olan endeks değeri, Kasım ayında 88,6 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı” dedi.

Demirtaş, genel ekonomik durum beklentisinin ise yüzde 0,9 azaldığının altını çizerek, “Ekim ayında 91,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi, yüzde 0,9 oranında azalarak, Kasım ayında 90,5 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.