‘ÜÇ FİDANI ANIYORUZ’

Tarih: 2015-05-06 13:00:17

CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanlığı, asılarak idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ı andı.

“Bugün bu üç yurtsever genç, yiğitliğin, baskılar karşısında boyun eğmezliğin, emperyalizme karşı tam bağımsız, demokratik bir Türkiye mücadelesinin, büyük önder Atatürk’ün ya İstiklal ya ölüm şiarına bağlı, düşünceleri uğruna ölümü göze almanın sembolü olarak anılıyor” diyen İlçe Başkanlığı’nın yazılı açıklaması şu şekilde:

“43 yıl önce 6 Mayıs 1972’de, üç yurtsever genç Deniz GEZMİŞ, Yusuf ARSLAN ve Hüseyin İNAN asılarak idam edildiler.

İdamların gerekçesi Anayasa ‘yı ortadan kaldırma ve  değiştirmeye çalışmaktı.

Oysa onların tek suçu, ABD emperyalizmine ve faşizme karşı olmak, baskıya, sömürüye  karşı çıkmak, tam bağımsız bir Türkiye istemekti.

Deniz’lerin idamları Anayasaya aykırı olarak yapıldı. İdamlarla ilgili kanun birinci defa Mecliste onaylandıktan sonra, CHP Anayasa Mahkemesine başvurarak kanunun Anayasaya aykırı olduğunu bildirdi ve kanun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Ancak  gerici ağırlıklı Meclis idamları ikinci kez onayladı ve cezalar aynı gece yangından mal kaçırırcasına infaz edildi. Ne var ki hüküm verilmesine ve cezanın infaz edilmesine rağmen idamlar kamuoyu vicdanında hiçbir zaman kabul edilmedi, edilmeyecek de.

O dönemin gençliği, Amerikan emperyalizminin sembolü olan Amerikan 6 ncı filosunun küstah, şımarık askerlerini Dolmabahçe’den denize atarken, tam bağımsız bir Türkiye için mücadele ederken, bugün Türkiye’de iktidarı ele geçirmiş işbirlikçi AKP’nin ideologları, o gün  ABD çıkarlarına hizmet  etmekten geri kalmıyor, yurtseverlere saldırıyor, ABD askerlerini korumak için cihad çağrıları yapıp yurtsever kanı döküyorlardı.

Türkiye’nin bu yakın tarihi, kutsal değerlerimizi siyasete alet eden din bezirganlarının nasıl emperyalizm tarafından ilerici-yurtseverlere karşı kullanıldıklarının  da tarihidir.

Bu üç yurtsever genç, idam sehpasının eşiğinde bile inandığı görüşlerini haykırmıştır. Bu insanlar tek bir masumun kanına girmemişlerdir.

Bugün bu üç yurtsever genç, yiğitliğin, baskılar karşısında boyun eğmezliğin, emperyalizme karşı tam bağımsız, demokratik bir Türkiye mücadelesinin, büyük önder Atatürk’ün ya İstiklal ya ölüm şiarına bağlı, düşünceleri uğruna ölümü göze almanın sembolü olarak anılıyor.

CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü olarak darağacında can veren üç fidanı saygı ile anıyoruz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.