ULUPINAR'DAN SOSYAL HİZMET MERKEZİ MÜJDESİ

Tarih: 2013-07-31 15:37:00

AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Devrek’te “Sosyal Hizmet Merkezi” kurulacağını belirtti. Milletvekili Ulupınar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz

AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Devrek’te “Sosyal Hizmet Merkezi” kurulacağını belirtti.

Milletvekili Ulupınar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Kemal Gümrükçü, İlçe Müdür Vekili Aziz Kalaycı ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz beni ziyaret ederek, ilçemizde Sosyal Hizmet Merkezi kurulacağını ve 800 metrekare araziye ihtiyaç olduğunu belirtiler. Askerlik Şubesi ve afet evleri arasındaki yarısı hazineye ait, yarısı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait arazinin tahsisi konusunda destek istediler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2013 yılsonu olarak İlçe Müdürlüklerini kapatıp, onların hizmetlerini da daha genişleterek sosyal hizmet merkezleri oluşturmayı planlamaktadır. Bu nedenle ilçemizde de Sosyal Hizmet Merkezi kurulması için çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam etmektedir. Sosyal Hizmet Merkezi, ihtiyaç sahiplerinin sahada tespit ederek sosyal hizmet müdahalesinin ve takibinin gerçekleştirilmesi, çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı bireylere ve ailelere koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici hizmetler ile rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin bir arada ve en kolay ulaşılabilir biçimde, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler işbirliği içinde sunulmasından ve bu hizmetlerin koordinasyonundan sorumlu gündüzlü sosyal hizmet kuruluşudur. İlçemiz 100 bin altı nüfusa sahip olduğu için D tipi proje uygulanacaktır. Bodrum (130), zemin (400) ve üzeri (270) 2 kat olarak düşünülen merkezin toplam 800 metrekare kapalı alanı olacaktır. Merkezlerde, başvuru tespit ve izleme birimi, uygulama birimi, eğitim ve danışmanlık birimi, şehit yakınları ve gaziler birimi bulunacak olup müdür, müdür yardımcısı, psikolog, sosyolog, çocuk gelişimcisi, psikolojik danışman ve rehber öğretmen (PDR), istatikçi, öğretmen, aile ve tüketici bilimleri mezunu personel, hemşire, sağlık memuru ve doktor gibi sağlık personeli, idari büro hizmetlerini yürütecek memur, satın alma memuru, ambar memuru, şoför; teknik hizmetleri yürütecek teknisyen, kaloriferci gibi yardımcı personel, özel hizmet alımı güvenlikçi, temizlikçi, özel hizmet alımı araç kiralama yoluyla merkez hizmetini yürütecektir. Yaklaşık kadrolu ve özel hizmet alımı 20-25 civarında personelin istihdamı mümkündür. İlçemizde Sosyal Hizmet Merkezinin açılması için önce 800 metrekare kapalı alana sahip kamuya ait binalar aranmış, bulunamamış, kiralama yoluyla vatandaşa ait binalar aranmış, ancak bulunamayınca yeni bina yapımı yoluna gidilmiştir. Bunun Askerlik şubesi ile Afet evleri arasındaki yarısı hazineye ait, yarısı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait arazi uygun görülmüştür. Bu arazinin tahsisi konusunda gerekli görüşmeleri ve çalışmaları yapacağım. İlçemizin bu hizmeti yürütecek olması, hemşerilerimizin daha etkin ve hızlı sosyal hizmet alması demektir” dedi. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.