UYKUCU ÇIKTIK!

Tarih: 2016-01-08 17:06:37

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Zaman Kullanım Araştırması/2014-2015” sonuçlarına göre uykunun, gün içinde en çok zaman ayrılan faaliyet olduğunu açıkladı.

Avrupa ülkelerine ait veriler ile karşılaştırıldığında 20-74 yaş grubu için Türkiye’de yaşayan fertlerin uykuyaayırdığı sürenin (8 saat 32 dakika) birçok ülkeden yüksek olduğu görüldü. En çok uyuyan ülke 9 saat 7 dakikaile Bulgaristan olup, bunu 8 saat 50 dakika ile Fransa ve 8 saat 40 dakika ile Letonya izledi. En az uyuyanülkeler ise sırasıyla 8 saat 3 dakika ile Norveç, 8 saat 6 dakika ile İsveç ve 8 saat 12 dakika ile Almanya oldu.

Avrupa’daki erkekler ülkemizdeki erkeklere göre hanehalkı ve aile bakımına daha

fazla zaman ayırıyor. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında 20-74 yaş grubu için Türkiye’de yaşayan kadınların hanehalkı ve ailebakımına ayırdığı sürenin İtalya ve Bulgaristan dışındaki tüm ülkelerden fazla olduğu görülürken, erkeklerin isebu faaliyete diğer ülkelerdeki erkeklerden çok daha az zamanını ayırdığı görüldü. Erkeklerin bu faaliyete ençok zaman ayırdığı ülkeler 2 saat 38 dakika ile Slovenya ve 2 saat 37 dakika ile Bulgaristan iken en az zamanayırdığı ülkeler ise 55 dakika ile Türkiye ve 1 saat 35 dakika ile İtalya oldu.

Kadınların bu faaliyete en çok zaman ayırdığı ülkeler ise 5 saat 20 dakika ile İtalya ve 5 saat 1 dakika ileTürkiye ve Bulgaristan iken en az zaman ayırdığı ülkeler ise 3 saat 42 dakika ile İsveç ve 3 saat 47 dakika ileNorveç oldu. (Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.