VERGİ DAİRESİ UYARIYOR: MAĞDUR OLMAYIN!

Tarih: 1970-01-01 02:00:00

Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, yapılandırılan borçlar hakkında bilgilendirmede bulundu.   Karaca, borçların ilk taksit ödeme süresinin 2 Şubat’ta sona erdiğini, mükelleflerin mağdur olmamaları için ödeme süresi ve şekillerini dikkate

Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, yapılandırılan borçlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Karaca, borçların ilk taksit ödeme süresinin 2 Şubat’ta sona erdiğini, mükelleflerin mağdur olmamaları için ödeme süresi ve şekillerini dikkate almalarını istedi.

‘Bir takvim yılında en fazla 2 taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde borç yapılandırmasının ihlali söz konusu olmayacaktır’ diyen Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, şu bilgileri verdi:

“6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan borçların ilk taksit ödeme süresi 2 Şubat 2015 Pazartesi günü sona erecektedir. Mükelleflerimizin mağdur olmamaları için aşağıdaki hususların hatırlatılmasında yarar görülmüştür.

 

Ödeme Süresi ve Şekli

Kanun kapsamında hesaplanan tutarlar, borçlunun tercihine göre peşin veya taksitler halinde Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden kredi kartıyla veya vergi dairesi vezneleri ile tahsile yetkili bankalara ödenebilecektir.

Peşin ödemeler, ilk taksit ödeme süresinin son günü olan 2 Şubat 2015 Pazartesi günü mesai saati sonuna kadar yapılacaktır. Peşin ödemelerde, yapılandırılan borçlara herhangi bir faiz veya katsayı uygulanmayacaktır.

Başvuru sırasında taksitle ödeme seçeneği tercih edilmişse, taksit süresine bağlı olarak belirlenen katsayı tutarları da tahsil edilecektir.

Borçların başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha fazla taksitte ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Ancak, başvuru sırasında seçilen taksit sayısından daha az taksitte ödeme yapılması mümkün olup, bu durumda ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecektir.

Borçlar kredi kartıyla peşin ya da taksitle ödenebilecektir. Kredi kartıyla ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinde yer alan internet vergi dairesinden yapılacaktır. Kredi kartıyla ödeme yapıldığında işlem tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacaktır.

 

Taksitlerin Süresinde Ödenmemesinin Sonuçları

Bir takvim yılında en fazla 2 taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde borç yapılandırmasının ihlali söz konusu olmayacaktır. Ancak bu durumda süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının en geç son taksiti izleyen ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Bu durumda, gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak bir zam da tahsil edilecektir.

Ancak, süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen ayın sonuna kadar ödenmemesi; bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.