“ZORUNLU HALE GELDİ”

Tarih: 2014-12-05 08:06:00

Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, imalat yapan sanayicileri uyardı, sanayi sicil belgesi alımın zorunla hale geldiği hatırlatıldı. İl Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde: “6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2. maddesi

Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, imalat yapan sanayicileri uyardı, sanayi sicil belgesi alımın zorunla hale geldiği hatırlatıldı. İl Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde: “6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2. maddesi gereğince, Sanayi İşletmelerinin faaliyete başladıkları tarihten itibaren iki ay içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüze başvurarak, Sanayi Siciline kayıt olup, Sanayi Sicil Belgesi almaları zorunludur. Sanayi Sicil Kanununun 1. maddesinde; "Bir maddenin vasıf (nitelik), şekil, hassa (özelliğini) veya terkibini (birleşimini) makine, cihaz, tezgah, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle devamlı ve seri halinde imal veya istihsal (üretim) eden yerlere, madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler (Sanayi İşletmesi) ve buralarda yapılan işler Sanayi İşleri sayılır. Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle, elektrik veya sair (diğer) enerji istihsal eden santraller Gemi İnşaatı gibi büyük inşaat yerleri de bu madde şümulüne (kapsamına) girer. El ve el sanatları ile küçük tamirhaneler bu kanuna tabi değildir." denilmekte olup, bu madde kapsamında değerlendirilen işletmeler sanayi siciline kayıt edilir. Söz konusu 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununa 02.08.2013 tarih ve 28726 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6495 sayılı yasa ile aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. Geçici Madde 2: "Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın Sanayi İşletmelerinden Sanayi Siciline kayıt olmayanlardan 31/12/2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında bu kanunun 9. maddesi gereği Sanayi Siciline tescil ettirmeyenler için öngörülen idari para cezası uygulanmaz." hükmü yer almakta olup, ayrıca 25.10.2014 tarih ve 29556 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan SGM 2014/11 sayılı Sanayi Sicil Tebliği ile uygulamada bazı kolaylıklar sağlanmıştır. 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu 1. maddesi kapsamındaki üretici/imalatçı firmaların belirtilen idari para cezası muafiyetinden ve Sanayi Sicil Belgesinin sağladığı faydalardan yararlanabilmesi için, Bakanlığımız web sayfası, www.sanayi.gov.tr adresinden e-hizmetler menüsünde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girilerek elektronik ortamda kayıt yapıldıktan sonra gerekli evraklar ile İl Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.