Bu haber kez okundu.

"İŞÇİNİN CEBİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN"
 CHP Zonguldak Milletvekili Demirtaş İşsizlik Ödeneği konusunda kanun teklifi verdi.  İşsizlik ödeneğinin OECD ortalamasına altında olduğuna dikkat çekip yararlanma koşullarının iyileştirilmesini de dile getiren Demirtaş," AKP, işçinin parasıyla bütçe açıklarını fonluyor.” dedi.

 

CHP'li Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ile  İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya birlikte hazırladıkları kanun teklifinde, işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırılmasını istediler.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Demirtaş ve Akkaya, Türkiye’de İşsizlik Sigortası Fonu’nun amaç dışı kullanılmasını meclis gündemine taşırken, kanun teklifleriyle işsizlik ödeneğinin OECD'di ortalamasının altında olduğuna dikkat çektiler.

Konu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi de veren Ünal Demirtaş,  "işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının “deveye hendek atlatmaktan” daha zor olduğunu"  iddia etti.

Demirtaş tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle:  

İŞSİZLERE ÖDENEN 13'TE BİR

CHP’li Demirtaş, işsizlik sigortası fonunda biriken 93 milyar liradan; GAP’a 12 milyar, aktif istihdam teşviği adı altında işverenlere 10 milyar lira kaynak aktarılmasına rağmen, işsizlere yapılan ödemenin fonun toplamının 13’te 1’inden bile az olduğunu belirtti.

Fondaki kaynakların %91’inin iç borçlanma senetlerinde, %9’unun ise kamu bankalarındaki mevduat hesaplarında değerlendirilmesini de eleştiren Demirtaş: “AKP, işçinin parasıyla bütçe açıklarını fonluyor” dedi.

Demirtaş, fondaki paradan İŞKUR personelinin maaşlarının ödediğini ve SGK’nın işsizlik sigortası primlerini eksik olarak aktardığını ve bu eksikliği gidermeye yönelik bir çalışmanın yapılmadığını ifade etti.

SERMAYA KURUMLARINA PEŞKEŞ

İşçinin zor günleri için biriken parasını, amacı dışında kullanarak sermayeye ve kurumlara peşkeş çektiğini belirten Demirtaş, fonun amaç dışı kullanımının engellenmesi ve işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırılması amacıyla Yakup Akkaya ile birlikte kanun teklifi verdiklerini açıkladı. Demirtaş, AKP hükümetine “işçinin cebinden elinizi çekin” diye seslenerek kanun teklifine destek vermeleri çağrısında bulundu.

Teklif Yasalaşırsa;

1-  Çalışanlar, işten ne şekilde ayrılırsa ayrılsın, işsiz kaldıklarında işsizlik ödeneğinden yararlanabilecekler.

2-  Çalışanların işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için, başvuru süresi kanun teklifimiz ile 30 günden 90 güne çıkarılacak,

3- İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için,  son 120 gün prim ödeme koşulu, kanun teklifimiz ile 30 güne düşürülecek,

4-  İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için son 3 yılda 600 gün prim ödeme koşulu, kanun teklifimiz ile 150 güne düşürülecek,

5-  İşsizlik ödeneği ödeme süreleri artırılacak,

6-  İşsizlik ödeneği miktarları artırılacak,

7-  İşsizlik Sigortası Fonu’ndan Fon’un amacının dışında olan herhangi bir yere kaynak aktarılması engellenecek,

8- Gap’a aktarılan 12 milyarlık kaynağın kanun teklifi ile 180 gün içinde fona iadesi sağlanacak,

9- İşsizlik sigortasını için SGK tarafından toplanan tüm kaynağın Fon’a aktarılması sağlanacak.

BAKANLAR KORO HALİNDE “KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDELİM” DİYOR!

Basın toplantısında kıdem tazminatı fonu tartışmalarına da değinen Demirtaş, “tüm bakanların koro halinde kıdem tazminatını fona devredelim” dediğini belirtti. Ünal Demirtaş: “İşçi sendikaları bunu istemiyor. Türk-İş ‘kırmızı çizgimizdir’ diyor, DİSK ‘meclisi işgal ederiz’ diyor. İşçi istemiyor, hatta işverenler dahi bunu istemiyor. Ama AKP’li bakanlar koro halinde bunu istiyor. Niye? İşsizlik Sigortası Fonu’nun geldiği durum ortada” diyerek AKP’nin işçiyi düşünmediğini, AKP’nin gerçek amacının kıdem tazminatı fonu ile 15 yıl boyunca bütçe açığını finanse etmek olduğunu açıkladı. Demirtaş, AKP’ye ‘işçinin cebinden elinizi çekin’ çağrısını yineledi. 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
HALK 2 yıl önce

DEMİRTAŞ ÇOK GÜZEL KONUŞUYORSUNDA... ŞU KANDİLLİ CHPLİ BELEDİYE BİNASI RUHSATI YOK,TAPUSU YOKKAÇAK BİR BİNA OLDUĞUNU BİLİYORSUNDA BUNUN HAKKINDA NEDEN AÇIKLAMA YAPMIYORSUN CUMHURBAŞKANLIĞI KAÇAK DENİLİR YANNIZ CHPLİ KANDİLLİ, BELDE BELEDİYESİ KAÇAK BİNAOLDUĞU HALDE SUSULURONDANSONRA EŞİTLİKDENİLİR SAYGILAR.

Misafir Avatar
t.s.o 2 yıl önce

sn. demir taş sıf konuşma olsun diye gündem yaratmak amacıyla neden gerçeklerden bahsetmiyorsun ozaman şunuda söyle kandilli beldesinden zııırat bankası gidiyordu belde halkı yaşlısı genci mağdurdu kandilli belediye başkanı mustafa aydın ankarada yanımıza geldi biz birşey yamamadık fakata sn özbakıra dosyaya teslim adildi unupınarolsun faruk bey olsun gerekli girişmeri yaptıkandilliden zıraat bankası kaldı vatandaşlar için gerekenler tektek yapılıyor.ağzı olan konuşuyor.teşekkürler.

banner251

banner185