Bu haber kez okundu.

KİREÇLİK'E TERMİK SANTRALE HAYIR!

Ereğli Çevre Platformu Yürütme Kurulu termik santralin kurulmasına karşı verilecek mücadeleler ile ilgili olarak çok yönlü bir çalışmanın içine girdi. Bayat ve Ballıca Köyü muhtarlarının da yer aldığı yürütme kurulu ciddi etkinlikler ve eylemler ortaya koymak üzere kolları sıvadı.

 

Önce Kdz. Ereğli’nin Köseağzı mevkisine göz diktiler. Bu bölgede alanın ‘günü birlik turizm alanı’ olması üzerine bu kez gözlerini Kandilli- Alacaağzı- Kireçlik bölgesine çevirdiler.  Suyun bulunduğu ve limanın yapılabileceği bir bölgeyi hedef seçen termik santral heveslisinin çevrenin yok olmasıyla ilgili herhangi bir sorunu yok çünkü. Başka kentlerde saraylarda yaşayarak termik santralden gelecek rantla safahatına devam edecek sermayenin; bölgenin fındığının yok olması, tarımın bitmesi, hayvancılığın büyük darbe alması ve denizlerdeki canlıların neslinin tüketilmesi gibi bir sorunu bulunmuyor. Havaya atılacak kül ve gazlar bu sermaye sahiplerinin torunlarını da öldürmeyecek çünkü. Yurt dışından getirecekleri kömürleri Zonguldak ve çevresindeki koylarda yakıp kıyarak kazançlarına kazanç ekleyecek çevre düşmanları, halkı da ‘termik santral zararsız, ileri teknoloji uyguluyoruz’ yalanları başta olmak üzere, ‘istihdam yaratacağız’ palavraları ile de etkilemek için ellerine geçen her türlü araç ve işbirlikçileri ile maden ocaklarında onbinlerce şehit vermiş Zonguldaklının geleceğini ipotek koymak için çalışıyorlar. Bu çevre düşmanı rant düşkünlerinin başarı elde edemedikleri Köseağ-zı’ndan sonra girişimlerini Kireçlik’e kaydırmaları üzerine, dönemin ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz devreye girmiş ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden Kireçlik bölgesinin tahsisini ‘deniz araştırmaları merkezi’ kurmak üzere sağlamıştı. ‘Rektör gitti Kireçlik bitti’ dercesine,  Üniversitenin yeni Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer Kireçlik’e tek çivi çakmayarak termik santral kurma heveslilerinin ekmeğine yağ sürerek, Kireçlik’i Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne geri teslim edince, bölgede yeniden termik santral kurulmasının tehlikesi başladı. Sermaye sinsi bir şekilde adım adım termik santral için yasal izinleri almak için çalışırken, toplumun ise bu tehdit ve tehlikeden haberdar olması ve birlikte omuz omuza mücadele verilebilmesi Ereğli Çevre Platformu kuruldu. 

Kireçlik sahillerinin her iki yakasındaki Bayat ve Ballıca Köyü muhtarlarının de yer aldığı bir yürütme kurulu oluşturan Ereğli Çevre Platformunun gönüllüleri her alanda toplumu bilgilendirmek için yoğun bir çaba içine girdi. Yürütme Kurulu bu konuda, toplumun her kesiminin desteğini almak ve Kireçlik konusunda bir oldubittiye gelmemek üzere etkin ve ses getirecek bir proje üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki günlerde basın aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirecek olan Ereğli Çevre Platformu Yürütme Kurulu toplantısı Erdemir Mühendisler Derneği’nde yapıldı. 
Toplantıya katılanlar, çeşitli öneriler üzerine görüşlerini ifade ederken, oluşturulan kadın komisyonu da Kireçlik sahilinin bulunduğu alandaki Yalı Boyu Köyleri olarak tabir edilen köylere gidip en başta kadınlarla görüşmeler yaparak tehlikenin boyutlarına anlatmak üzere harekete geçtiler.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
YALI BOYU FATİHİ 5 yıl önce

Bayat Köyü sakini olmayan arkadaş; "Kediye ciğer teslim edilmez." (Türk Atasözü)


Misafir Avatar
BAyat Köyü sakini 5 yıl önce

YAlı boyu fatihi rumuzlu arkadaş çok komik konuşuyorsun devlet kafaya koyduktan sonra belediye binasını yıkar orayada termik santral kurar madem posbıyık o kadar güçlüydü kireçlidede eylem yapıldı orayı niye engelleyemedi bırakın bu işleri ya termik santral kimsenin tekelinde değil eğer kurulursa bu bölge cehenneme döner kesinlikle kurulmasını istemiyoruz burda danışılması gereken posbıyık değil iktidar partisi yöneticileridir sadece onlar durdurabilir bu termik santrali muhalif partinin belediye başkanı posbıyık değil


Misafir Avatar
YALI BOYU FATİHİ 5 yıl önce

Bölgeye termik santral yapılması demek; Yalı Boyu halkının toprağını terk etmesi (göç etmesi) anlamına gelmektedir. Termik santral demek yaşamın bitmesi (ölüm) demektir. Yarın çok geç olmadan kadın, erkek, çocuk topyekün bütün Yalı Boyu halkı yaşam alanlarımızı küresel sermayenin ölüm kusan pençelerinden mutlaka kurtaracağız. Temiz bir çevrede yaşamak Anayasal bir haktır. Bu hakkımızı da sonuna kadar kullanmaya kararlıyız.Yalı Boyu Köylerinin topyekün Kdz.Ereğli Belediyesine katılması da seçenek olarak değerlendirilmelidir. Böylece Yalı Boyundaki bütün bu cennet koylar günü birlik turizm alanı ilan edilebilecektir. Konuyla ilgili olarak çaba gösteren bütün meslek grupları ile sivil toplum kuruluşlarına Yalı Boyu halkı olarak minnettarız. Köseağzı' nı günü birlik turizm alanı ilan ederek termik santral belasından kurtaran Belediye Başkanımız Sayın Halil POSBIYIK' a binlerce teşekkürler.


banner251

banner185