Bu haber kez okundu.

UYARI TABELALARI ASILACAK

Kdz. Ereğli İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 30 Kasım 2017 tarihinde alınan kararlar, 25 Aralık 2017 tarihinde dağıtıma ve 29 Aralık 2017 tarihinde de gazetemiz haber merkezine ulaştırıldı.

Kaymakam Nazım Madenoğlu’nun başkanlığında yapılan kurulun kararlarına göre; halk çeşmelerine “Su Kirlidir İçilmez” uyarı tabelalarının yazılıp asılması, okullarda beyaz bayrak uygulaması için yapılan çalışmalarının denetiminin gerçekleştirilmesi ve mantar satışı konusunda alınacak önlemler belirlendi.

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar şöyle sıralandı:

Ekim ayı toplantısında, İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce İlçe merkezimizdeki muhtelif noktalardan ‘Süleymanlar Mah. Çavdarlı Halk Çeşmesi, Abalı Halk Çeşmesi, Hatip Mah. Hatip, suyu halk çeşmesi, Bağlık Mah. Bağlık suyu halk çeşmesi, Bağlık Mah. Beyçayırı Stadı yanı halk çeşmesinden Soğanlıyörük Köyü sınırları içindeki Soğanlı Suyu Halk Çeşmesinden Ormanlı Belediyesi sınırları içindeki Şaban Köyü Halk Çeşmesi, Çocuk Parkı halk çeşmesi, Ademoğulları halk çeşmesinden ve Kandilli Belediyesi sınırları içindeki Kızılsu halk çeşmesinden bakteriyolojik ve kimyasal su numunelerinin alınarak İlimiz Halk Sağlığı Laboratuvarında analizinin yapıldığı ve söz konusu su numuneleri İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe göre uygun olmadığı için uygun olmayan halk çeşmelerinin üzerine ilgili Belediye Köy Muhtarlığı tarafından ‘Su kirlidir-içilmez’ uyarı tabelalarının asılması gerektiği, tabelalı fotoğraf örneklerinin bir sonraki kurul toplantımıza kadar kurulumuza sunulmasına, daha önce uygunsuzluğu tespit edilen çeşmelerin üzerinde tabela olmayanların tabelaların tekrar asılmasına ilgili muhtarlıkça da söz konusu çeşme sularının tüketilmemesi hususunda mahalle sakinlerine gerekli duyurunun yapılmasına karar verilmiş olup, Kdz. Ereğli, Kandilli ve Ormanlı Belediye Başkanlıklarınca analiz sonucu uygun olmayan halk çeşmelerinin üzerine Su Kirlidir-İçilmez uyarı tabelalarının asıldığı tabela fotoğraf örneklerinin Kaymakamlığımıza sunulduğu tespit edilmiştir.

 

Ekim ayı toplantısında, 2017-2017 eğitim-öğretim yılı içinde okul sağlığı kapsamında ilçemize bağlı okullarımızda İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce okul çevre sağlığı denetimlerinin gerçekleştirilmesine ve yapılan çalışmalar hakkında kurulumuza bilgi verilmesine, ayrıca İl Sağlık Müdürlüğünün 12.09.2017 tarihli E.601 sayılı yazısı gereği okullarımızda beyaz bayrak çalışmasının başlatılması için okul idarelerinin teşvik edilmesi ve konu hakkında bilgilendirilmesi talep edildiğinden, okul idarelerine İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından gerekli bilgilendirme yapılmasına karar verilmiş olup, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından İlçe Merkezi ve Köylerimizin genelinde bugüne kadar 50 adet okulda okul sağlığı denetimi gerçekleştirildiği, ayrıca 37 adet okulda beyaz bayrak kapsamında teşvik amaçlı bilgilendirme çalışması yapıldığı, bunlardan 12 adet okulun beyaz bayrak başvurusu yapmak istediği, 12 adet okulun beyaz bayrak başvurusu yapmak istemediği, 13 adet okulun ise hala beyaz bayraklı olduğu Kurulumuza sunulan denetim formlarından tespit edilmiş, denetimlerin devam ettiği beyan edilmiştir.

Önemli besin kaynaklarından biri olan mantarların, mantar üretme çiftliklerinde hijyenik koşullarda üretildiği ve tüketime sunulduğu durumda besin değeri taşıdığı ve bu tür mantarların ambalajlı, etiketli ve taze olması gerektiği özellikle ambalajlı mantar alınırken ambalajların üzerinde mantarın üretildiği yer, üretim ve son kullanma tarihlerinin olduğu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üretim izni ile üretilmiş, rengi aşırı kararmış ise bozulmaya yüz tutmuş mantarın tüketilmemesi, bozulmaya başlayan mantarın salgıladığı toksinin öldürücü olabileceği önemli bir husustur.

Bu doğrultuda özellikle yağışların yoğun olduğu İlkbahar ve Sonbahar döneminde doğada kendiliğinden yetişen mantarların yenilmemesi gerektiği, halk tarafından türü ve zehirli olup olmadığı bilinse de bazen salgıladığı toksinlerle ağır zehirlenme tabloları oluşturan, tedavi edilse bile tam iyileşme sağlanamayan mantar zehirlenmelerinden korunmak için,

Belediye Başkanlıklarınca pazaryerinde gerekli denetimler yapılarak, açıkta satılan doğa mantarlarının satışının önlenmesi ve toplanarak imha edilmesine, yapılan çalışma sonucundan Aralık ayı kurul toplantımıza kadar bilgi verilmesine,

Sağlık Müdürlüğümüzce hazırlanan mantar zehirlenmesi konulu broşürlerin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlçedeki bütün okullardaki öğrencilerimize ve okul aile birliklerine dağıtılması için gerekli çalışmanın yapılarak çalışma sonucundan Aralık ayı kurul toplantımıza kadar bilgi verilmesine,

Mantar zehirlenmesi konulu broşürün yerel basına iletilerek konu hakkında halkımızın bilgilendirilmesinin sağlanmasına,

Alınan Hıfzıssıhha Kurul Kararının bir örneğinin ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesine ve bir örneğinin bilgi için İl Makamına tevdiine karar verilmiştir.

 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185