Bu haber kez okundu.

BAŞKAN UYSAL'IN ÖNERİSİ OY ÇOKLUĞU İLE REDDEDİLDİ

Uysal tarafından meclis gündemine getirilen, Ereğli Belediyesi'nin Batı Karadeniz Kalkınma Birliği'nden (BAKAB) ayrılmasını ön gören teklifin görüşülmesi zaman zaman tartışmalara neden oldu. Meclis söz konusu kararı 15 kabul oyla reddeddi.


Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal başkanlığında, belediye meclisinin şubat ayı ikinci oturumu gerçekleştirildi. Uysal, Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu'ndaki toplantıda, belediye tarafından ilçe merkezinde sürdürülen çalışmalara ilişkin sinevizyon gösterisi eşliğinde meclis üyelerine bilgi verildi.

 

"KONUŞMADIK AMA İŞ YAPTIK"

Göreve geldiklerinde, belediye sınırlarına dahil olan yeni mahallelerde hiçbir alt yapının olmadığını anlatan Uysal, "Her ne kadar birileri, 'köy vasfından mahalleye geçmiş yerlerin alt yapı sorunlarını bitirdik dese de göreve geldiğimizde hiçbir mahallenin alt yapı sorununun bitirilmediğini gördük. Mahallelerden aldığımız bilgiler bu yöndeydi. Biz 7 terfi istasyonu yaptık. Köyden mahalle sınırlarına geçmiş yerlerde hiçbir alt yapı yoktu. Diğer işlemlerimizi de yaptık. Bizler konuşmadık ama iş yaptık" dedi.


MECLİSTE YAZI İŞLERİNİN YAZISI OKUNDU

Gündem maddelerinde Başkan Hüseyin Uysal tarafından eklenen, Ereğli Belediyesi'nin Batı Karadeniz Kalkınma Birliği'nden (BAKAB) ayrılmasını ön gören teklifin görüşülmesinde zaman zaman AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı. Yazı İşleri Müdürlüğü'nün meclise gönderdiği yazıda Zonguldak, Karabük, Bartın, Bolu ve Kastamonu İl Özel İdareleri ile belediyelerince BAKAB'ın tüzük gereği kurulduğu hatırlatıldı. Ereğli Belediyesi'nin 2008 yılında üye olunduğu ifade edilen yazıda birliğin amacı ise şu şekilde anlatıldı: "Çalışma alanı içinde, üye kuruluşlar ve kurumlar, bölgesel ölçekte teker teker kendi imkanlarını aşan hizmetler ile yetkili organlarınca ayrıntılı olarak tanımlanan hizmetleri gerçekleştirmektir. Birliğin tüzüğünün yetki alanlarında yer alan tüm sektörlerde sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirecek her türlü genel projeler yapmak uygulamak ve uygulatmak denilmekte olup bu bentte bahsedilen işlemler 2011 yılında fiili olarak kurulan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın yetkilerine daha uygun bulunmaktadır. Çevre sağlığını ve çevre değerlerini korumak, katı atık depolamak, değerlendirme üniteleri oluşturmak, atık su toplama üniteleri kurmak ve toplanan atık suların arıtılmasını sağlamak denilmekte olup, bu bentte bahsedilen işlemler, 1996 yılında fiili olarak kurulan Zonguldak Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği’nin yetkilerine daha uygun bulunmaktadır. Birliğin kuruluş tarihinden itibaren ayrılmalardan dolayı üye sayısında azalmalar gerçekleştiğinden, 28 Kasım 2017 tarihinde şehrimizde yapılan toplantıya 10 üyenin katıldığı görülmüştür. Tüm bu nedenlerden dolayı, birlik ve belediyemiz arasındaki gerçekleştirilmesi gereken işlemler yerine getirilmediğinden dolayı, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18-10 maddesi hükümleri uyarınca, belediyemizin üyesi olduğu BAKAB üyeliğinden ayrılması konusunun meclisçe görüşülerek karara bağlanmasını arz ederim.”

 

CHP'Lİ MECLİS ÜYELERİ İTİRAZ ETTİ

Belediye Meclis üyesi Sertan Ocakcı, BAKAB’dan belediyenin mayıs ayında yapacağı genel kurul ile çıkabileceğini hatırlatarak, "BAKAB'a 73 bin lira yıllık bir para nüfus başına veriyoruz. Burada katı atık, kültürel hizmetler, kent müzesi gibi yerlere hibe alıyoruz. Bu zamana kadar buraya hiç proje verdik mi? Verdiğimiz paranın üç katına kadar hibe alabiliyoruz. Bu bölgedeki sadece belediyelere hitap etmiyor. Bu bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının projelerine de yer veriliyor. Biz buraya sanırım bir proje vermedik, bunun karşılığında hibe almadık. BAKAB’a bu zamana kadar bir proje sunduk mu, projemiz kabul edilmedi mi, verilecek hibeden hiç yararlanabildik mi, öncelikle bunun açıklanması gerekiyor. Tüzüğünü okuduğumuzda, nasıl yardım edileceğine ilişkin bilgiler var. İlgili kişiden sorularımızın cevabını bekliyoruz. Proje verdiysek, kabul edilmediyse niye kabul edilmediği ile ilgili bilgi rica ediyoruz,”

 

"BELEDİYENİN PARASI BELEDİYEDE KALSIN"

Belediye Başkanı Uysal'ın bilginin yazılı olarak verileceğini söylemesi üzerine Ocakcı ve diğer meclis üyeleri itiraz etti. Belediye Başkanı Uysal, buradan herhangi bir proje katkısı alınmadığını ifade ederek, “Buradan birçok ayrılan belediye var. Zonguldak Belediyesi, Alaplı, Çaycuma çıkmış. Diğer belediyeler çıkıyor. Biz enerjimizi, birikimimizi şehrimiz için kullanalım diyoruz. BAKAB cümle olarak çok güzel ama önemli olan lafta kalmaması. Belediyenin parasının belediyede kalıp, BAKKA gibi kuruluşlarla daha kolay netice alabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.


KIYAFET TARTIŞMASI

Yaşanan tartışmalar sonrası Uysal ile Ocakçı arasında kıyafet polemiği yaşandı. Uysal, Ocakçı'ya meclis toplantılarına kravat takarak gelmesini istedi. Bu arada AK Partili Meclis Üyesi Yusuf Kalay da ilgili görüşme ilgili söz hakkı istedi. Uysal'ın, "Bunları konuştuk, mümkün değil" cevabını alan Kalay, ilgili maddeye red oyu verdi. Yapılan oylamada 13 kabul, 1 çekimser ve 15 red oyu verildi. Buna göre Uysal'ın meclise getirdiği madde kabul görmedi.


(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ereğli li 1 yıl önce

Ereğli Halil podbiyik ve Ercan Candan zamanında yapılan hizmetlerle gidiyor.Bu işler sanalda çok görünüyor.

Avatar
ereglili 1 yıl önce

Zonguldak Belediyesi CHP; Alaplı Belediyesi CHP, Çaycuma CHP'den. Bu belediyelerin ayrılması normal ama CHP'li meclis üyelerine göre Kdz.Ereğli Belediyesinin ayrılması anormal. Muhalefet olmak nedir iyi görüyoruz. Herşeye hayır demektir muhalefet!

Avatar
adalı 1 yıl önce

belediye başkanı hangi partiden=AKP
belediye meclisiin cogunnlugu hangi parti=AKP
baskaın önerisi mecliste red ediliyor..!!
peki bunun geregi nedir?
nedir başkan?
o koltukta hala oturmakmı?!

banner185


banner283