Bu haber kez okundu.

‘GAFLET, DELALET VE HATTA HIYANET’

* Kabotaj Bayramının 87. yılını aynı coşku ve kararlılıkla kutladıklarını bildiren CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, bugünkü tabloyu ise “acı” olarak değerlendiren açıklamasında şöyle dedi:

 

Osmanlı İmparatorluğu, kapitülasyonlarla denizlerimizde, yolcu ve yük taşıma hakkını Avrupalı devletlere vermişti. Deniz ulaştırmasının büyük bir bölümüyle, önemli limanların işletilmesi yabancıların elindeydi. Bu nedenle, kendi denizlerimizde ticaret yapamaz duruma düşmüştük...

 

Lozan Antlaşması ile Türkiye denizlerinde gemi işletme hakkını (kabotaj hakkı) geri aldı. 1 Temmuz 1926 tarihinde çıkarılan Kabotaj Kanunu ile Türk karasularında yolcu ve yük taşıma hakkı sadece Türk gemilerine verilerek kapitülasyonlara ve emperyal güçlere ağır bir darbe vuruldu.  

 

Böylece Türkiye’nin denizlerinde tam bağımsızlığı sağlanmış oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, millî ekonomi gereğince yabancıların Osmanlı Döneminde kapitülasyonlardan yararlanarak kurdukları ticaret işletmelerini de satın alarak millîleştirdi.

 

Bugün, Kabotaj Bayramının 87. yılını aynı coşku ve kararlılıkla kutluyoruz.

Ancak, Türk halkının varını yoğunu ortaya koyarak yaptığı Kurtuluş Savaşından sonra tüm olanaksızlıklara karşı, bir taraftan Osmanlı borçlarını ödeyen, diğer taraftan; yabancıların ellerinde bulunan işletmeleri satın alarak millileştiren Cumhuriyetimizin kurucularını sık sık eleştirme gafletinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıllık iktidarı boyunca, tam bir mirasyedi anlayışıyla hareket etmiş, stratejik öneme sahip kurumlarımızı, limanlarımızı, bankalarımızı, topraklarımızı ölçüsüz biçimde yabancılaştırmıştır…   

 

İçinden geçtiğimiz süreçte, AKP iktidarının 12 yılda aldığı iç ve dış borçları, sattığı kurumları ve toprakları düşündüğümüzde, ülkemizin Osmanlı dönemindeki kapitülasyonların yarattığı ağır sonuçlardan daha ağır sonuçlara doğru sürüklendiğini görmemek körlüktür… Özellikle en son çıkan Petrol Yasası ile ülke petrolleri üzerindeki milli kuruluşumuz TPAO’nun yetkilerinin kaldırılması, yabancı petrol şirketlerine ülkemizde çıkarttıkları petrolün % 87,5’unun bırakılarak ülke petrol kaynaklarının yabancı şirketlere peşkeş çekilmesi tam bir gaflet, delalet ve hatta hıyanet örneğidir…  

 

Bu duygu ve düşüncelerimle, 1 Temmuz Kabotaj Bayramını kutlarken, içinde bulunduğumuz acı tabloyu da halkımızın dikkatlerine sunmayı bir görev sayıyorum…

 

 

POSBIYIK’IN AÇIKLAMASI

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da  açıklamasında şöyle dedi:

“1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türkiye'nin kendi karasularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte Türk ulusunun denizde de büyük bir zafer kazanmasının 87'inci yılını kutlamanın bir kez daha mutluluğunu yaşamaktayız.

Denizciler geçmiş tarihi kültürlerini bilerek ve bu kültürü geliştirerek çok daha önemli noktalara geleceklerdir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'En uygun coğrafi konumda ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri bir denizci ulus yetiştirmek yeteneğindedir. Bu yetenekten yararlanmasını bilmeliyiz. Denizciliği Türk'ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız' sözünü kendimize rehber edinmeliyiz. Bu anlamlı günde tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve saygıyla anıyor, başta denizcilerimiz olmak üzere tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutlar, saygılar sunarım.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yavuz 5 yıl önce

size göre Atatürkü sadece siz sevebilrisiniz değilmi. paradan fotoğrafını çıkartıp onun yapmadığı hanedanlığı siz yaparsınız. Halkına armağan ettiği cumhuriyete bi tek siz sahip çıkabilirsiniz. ve siz kime arzu ederseniz ona okadar cumhuriyetçi Atatürkçü olma hakkını siz tanırsınız. Sizin dışınızda Atasını seven Vatanına bayrağına sahip çıkan bulamazsınız. Türk bayrağı bi tek sizin elinize yakışır,Mütedeyyin vatanına onlarca şehit vermiş gariban halkın buna hakkı yoktur. onlar yobazdır. siz cumhuriyetçi. Atatürkün mirasına sahip çıkmak için bu ülkeyi kalkındırmak muassır medeniyetler seviyesine kavuşturmak için çalışmak gerekir. Siz Atamızın vatanını elin avrupalısına şikayet edensiniz. acizsiniz. Gazi Mustafa Kemalin açtığı sanayileşme ve kalkınma hamlelerini Atatürkten sonra onun gerçekten izinden giden CHP li Menderes(size göre sağcı) ile başlayan kalkınma hamleleri Demirel Özal ve ERrdoğan ile devam etmektedir. Bunun dışından 1938-2013 yıllarına bakıldığında sizin bu memlekete katkınızı bulmak çok zor. Atatürkümüzün ismini kendinize tescil ettirmişiniz sadece. Kullanım hakkı sizde :)) Ekonomiyede kafanızın çalışmadığı belli.Limanlar ülkelerin ihracat kapısıdır. İthalatdan kurtulmak özgür olmak için önce gelişeceksiniz. nükleer santraliniz olacak,termik santraliniz olacak bunları yapmak için güçlü firmaların olacak ülkede hükümet destekli.. güçlü şirketler hepimize lazım ve çoğalmalı. aplle ve google şirketlerine baklın önce ufkunuz açılsın.


banner251

banner185