Bu haber kez okundu.

ZONGULDAK’TA 118 BİN 573 ÇEKİRDEK AİLE YAŞIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “İstatistiklerle Aile/2015” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, aile ve hanehalkı kavramlarının Türkiye'de aile yapısını inceleyen sosyologlarca çok uzun zamandır birbirinin yerine kullanıldığını belirterek, “Aile, evlilik, kan bağı ve yasal yollarla birbirine bağlı, karşılıklı hak ve yükümlülüklerle bir arada yaşayan bireyler topluluğu olarak tanımlanmaktadır. Hanehalkı ise, aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı adreste yaşayan bir veya birden fazla kişiden oluşan topluluktur. Hanehalkı, bir aileden oluşabileceği gibi birden fazla aileden de oluşabilmektedir. Bu çalışma ile ülkemize özel hanehalkı tipleri ilk kez idari kayıtlara dayalı olarak Türkiye ve iller düzeyinde üretilmiştir. Bu haber bülteninde Türkiye geneli ve iller için oluşturulan hanehalkı tipleri sonuçlarına yer verilmiştir” dedi.

Ülkemizdeki hanehalklarının yüzde 66,9'unun çekirdek ailelerden oluştuğunu ifade eden Bölge Müdürü Demirtaş, “Çekirdek aile; yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım kapsamında, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2015 sonuçlarına göre, ülkemizde çekirdek ailelerden oluşan hanehalklarının oranı yüzde 66,9'dur. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise yüzde 14,4’tür. Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan aile olarak tanımlanan geniş ailelerden oluşan hanehalklarının oranı yüzde 16,5'tir. Çekirdek aile bulunmayan hanehalklarının oranı ise yüzde 2,2'dir” diye konuştu.

ZONGULDAK’TA 181 BİN 492 HANEHALKI BULUNUYOR

Bölge Müdürü Demirtaş, Zonguldak’taki hanehalkı istatistikleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Zonguldak’ta; tek kişilik hanehalkı 27 bin 64, çekirdek aileden oluşan hanehalkı 118 bin 573, geniş aileden oluşan hanehalkı 32 bin 803, çekirdek aile bulunmayan hane halkı 3 bin 52 olmak üzere toplam 181 bin 492 hanehalkı bulunuyor. Zonguldak’ta çekirdek aileden oluşan hane halklarının dağılımı ise şöyle: Baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile 2 bin 968, anne ve çocuklardan oluşan çekirdek aile 10 bin 852, (yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aile toplamı 13 bin 820), eş ve çocuklardan oluşan çekirdek aile 70 bin 699, sadece eşlerden oluşan çekirdek aile 34 bin 54 olmak üzere toplam 118 bin 573” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, nüfusumuzun yüzde 4'ünün tek başına yaşadığını vurgulayarak, “Nüfusumuzun yüzde 63,9'u çekirdek aileden oluşan hanehalklarında, yüzde 27,6'sı geniş ailelerden oluşan hanehalklarında ve yüzde 1,5'i ise çekirdek aile bulunmayan hanehalklarında yaşamaktadır. Tek kişilik hanehalklarında yaşayan nüfusun oranı ise yüzde 4'tür” şeklinde konuştu.

Hanehalklarının yüzde 7,8'inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşadığının altını çizen Demirtaş, “Türkiye'deki toplam hanehalklarının yüzde 7,8'inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşamaktadır. Toplam hanehalklarının; yüzde 1,6'sı baba ve çocuklarından, yüzde 6,2'si ise anne ve çocuklarından oluşmaktadır. Nüfusumuzun ise yüzde 1,1'i baba ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşarken, yüzde 4,6'sı anne ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşamaktadır. Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 14,9 ile Tunceli, en düşük olduğu il ise yüzde 8,5 ile Bayburt'tur. Yalnız anne ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller yüzde 11,9 ile Tunceli ve yüzde 11,7 ile İzmir, en düşük olduğu iller ise yüzde 6,7 ile Burdur ve yüzde 6,8 ile Bayburt'tur. Yalnız baba ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller yüzde 3,5 ile Malatya ve Eskişehir, en düşük olduğu il ise yüzde 1,4 ile Kayseri'dir” dedi.

Demirtaş, tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu ilin Tunceli olduğunu belirterek, “Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 23,5 ile Tunceli oldu. Bunu yüzde 22 ile Eskişehir ve yüzde 21,9 ile Gümüşhane izledi. Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 7,7 ile Diyarbakır oldu. Bunu yüzde 7,9 ile Batman ve yüzde 8,2 ile Van izledi. Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 72,7 ile Kayseri oldu. Bunu yüzde 72,3 ile Osmaniye ve yüzde 72,1 ile Ankara takip etti. Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 53,8 ile Şırnak oldu. Bunu yüzde 57,1 ile Kastamonu ve yüzde 57,9 ile Tunceli izledi. Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 32,5 ile Şırnak oldu. Bunu yüzde 29,5 ile Hakkari ve yüzde 27,8 ile Ağrı izledi. Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 10,2 ile Çanakkale oldu. Bunu yüzde 11,2 ile Balıkesir ve Eskişehir, yüzde 11,6 ile de Ankara izledi” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185