Bu haber kez okundu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın kamuoyunda heyecan uyandıran kentin yeni vizyon projesi ‘Kıyı Sahil ve Kentsel Tasarım Projesi’nin ayrıntıları belli oldu. İçerisinde yat limanı, cami, bisiklet ve yaya yürüyüş yolları, deniz seyir terasları, kitap okuma yerleri, kafeterya ve lokanta gibi günübirlik tesisler, amatör balık tutma yerleri, çekek koruma alanı, fener ve sahil trafiğini rahatlatacak park yerleri bulunan projede deniz dolgusu ile Ereğli’nin sahili yeniden kurgulanıyor. Kıyı alanı denize doğru dolgu yapılarak 125 bin metrekare genişletilecek. Toplam alan 280 bin metrekare olacak.  Ereğli bu proje ile Karadeniz’in cazibe merkezi haline gelecek.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Haziran Ayı Meclis toplantısında kamuoyuna açıkladığı kentin yeni vizyon projesi ‘Kıyı Sahil ve Kentsel Tasarım Projesi’nin ayrıntıları belli oldu. Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur, içerisinde yat limanı, cami, bisiklet ve yaya yürüyüş yolları, deniz seyir terasları, kitap okuma yerleri, kafeterya ve lokanta gibi günübirlik tesisler, amatör balık tutma yerleri, çekek koruma alanı, fener ve sahil trafiğini rahatlatacak park yerleri bulunan projenin devletin ilgili birimlerine ulaştırıldığını söyledi.

2,2 KİLOMETRELİK SAHİL ŞERİDİ
Okur, Ereğli’yi Karadeniz’in cazibe merkezi haline getirecek projenin detaylarını şu şekilde anlattı: "Kentsel çevre söz konusu olduğunda ilk hatırlanması gereken, kentin insanlar için var olduğudur. İnsanların iletişim ve etkinliklerine zemin oluşturan kentsel kamu mekânları, bu işlevlerin gerçekleşmesini sağlayan en önemli araçlardır.  Kentin toplumsal bütünlüğü ve kent yaşamının canlanması, kısmen, yapısal biçimin dış mekânlarla ilişkisine ve bu mekânların düzenine, çeşitliliğine ve özelliklerine bağlıdır. Kamusal mekânlar kent halkının adeta aynasıdır. Yerel kültürü ve yaşanan zamanı yansıtır. Yerel halkın sosyal ve ekonomik durumuyla ilgili ipucu verir. İlçemizin de kuzey batı yönünde Deniz Kuvvetleri Bölge Komutanlığı ile güney yönünde Erdemir Demir ve Çelik Fabrikaları arasında kalan yaklaşık 2.2 km uzunluğunda sahil şeridi, Karadeniz Ereğli kenti için  nefes alınabilecek tek kıyı bandı durumundadır.  Ancak kent ile kıyı-deniz bağlantısı yeterince kurulamamış ve kıyı şeridi boyunca kesintisiz- aktif bir yaya kullanımı sağlanamamıştır. Bu proje ile kıyı bandı kentlinin nefes alabileceği, deniz ile iletişime geçeceği, aktif kullanımla canlanacağı sosyal yaşam alanı olarak yeniden kurgulanmıştır. 

KIYI ALANI 125 BİN METREKARE GENİŞLETİLECEK
Yeni kurgulamayla beraber kıyı alanı yaklaşık olarak denize doğru dolgu yapmak suretiyle 125 bin metrekare genişletilmiştir. Toplam alan ise yaklaşık 280 bin metrekaredir. Dolgu ile beraber yaya, bisiklet yolu genişletilerek (10 metre) kıyı bandına alınmıştır. İlaveten kaykay ve paten yapılabilmesine olanak sağlanmıştır. Dolgu ile yaya ve bisiklet yolunun kıyı bandına alınması ile mevcut yaya-bisiklet yolu otoparka dönüştürülerek hem otopark kapasitesi yaklaşık olarak iki katına çıkmış hem de mevcut araç yolu da yaklaşık 5 metre genişlemiştir. Böylelikle kentimizin önemli bir sorunu olan araç trafiğine sahil boyu bir rahatlama gelecek ve otopark sorununa da büyük bir rahatlama getirecektir.

YAT LİMANI YAPILACAK
2.2 km2'lik sahil bandının deniz istikametine doğru genişlemesi ile beraberinde projede yeni serbest yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, denize inen basamaklar ile seyir imkanı, seyir ve balıkçı terasları, yat limanı ve balıkçı lokantaları gibi ticari alanlar planlanmıştır. Projede dolgu alanının ciddi bir kısmını oluşturan alana şehrimiz için de simgesel  bir yapı niteliği taşıyacak olan cami de  yer alacaktır. Projemizdeki en önemli noktalardan birisi de şudur; Kdz. Ereğli’nin bulunduğu konum itibari ile sahil, Karadeniz’in güçlü rüzgarlarına maruz kalmakta, bu durum kimi zaman maddi kayıplı afetlere neden olmaktadır. Yapılacak ilave mendirekle Karadeniz yat turizminin gelişmesi ve balıkçı barınaklarını koruması hedefleniyor. Bu, sahilin güvenliği için hayati önem taşımaktadır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Musa Ertuğrul Özdemir 1 ay önce

Artık sahile proje yapmayın, denizi de boşuna doldurmayın. Ereğli'nin mahallelerine proje yapın. Belediyenin olağan görevi zaten yola asfalt döküp, kaldırımları düzeltmek ve altyapı yapmak, proje yapmak değildir. Sahil boyu tarihi camilerimiz var, onlar dolmaz iken yeni cami yapmak haramdır. Ayda kaç yat gelip bağlı da yat limanı yapıyorsunuz, açıklamadınız. Bisiklet yolları Ereğli'nin geneline yapmadıkça gereksiz bir proje olur. Festivallerde trafiğin tıkanmasını istemiyorum, Festival ve mitingler için pazar yerine alan yapınız. Sahile yapılacak tek icraat büyük kapasiteli park yapılmasıdır, artık sahile yakın mahallerde kapasitesinden çok park yapılmasın. Endüstri meslek lisesinin karşındaki el sanatları pazarındaki sanatçılar daracık kulübelere sığmıyorlar, dışarıda oturuyor insanlar ve orada esen rüzgar yüzünden sergi yapan insanlar hasta olurlar. Cehennemağzı karşında derneklere verdiğiniz kadar kulübe veremez miydiniz?

Avatar
ibogemici 2 ay önce

eğer o yat limanını o şekilde yaparlarsa liman içine giren pislik sirkülasyon olmadığından kokuya ve salyaya sebeb olur zaten şu an bozhane limanı pislikten geçilmiyor bence olacak iş değil geçin bunları yat limanı olsa ne olur oraya cami yapsanız ne olur benim evde iki tane ünüversite mezunu çocuk var .millete iş lazım aş lazım askeriye tarafındaki 3-5 tekne için benim vergilerimi harcama kardeşim yapacaksa Ulaştırma bakanlığı liman dışında biyere yapsın. Halil bey geldiğinden beri denizi dıoldurup duruyor

Avatar
vatandas 2 ay önce

güzelim ereğlimin içine ettiniz, hani meydan projesi, hani otopark, yorumcu arkadaşın dediği gibi genclere hani iş imkanı, ereğlimde sahil yetmiyormu? ereğlime camii yetmiyormu? sayın yerel ve genel yöneyiciler ve STK siz ereğlimi düşünüyorsanız Şov yapmazsınız, benim güzel kentimin insanlarının vergilerine nasıl (büyük projelerde) referandum yap, halk diyor görelim

Avatar
esnaf 2 ay önce

Durmak yok şova devam :)

Avatar
Garip 1 ay önce

Herşey iyi hoşta ereğlide kalmak için işimiz olsaydı iyiydi mecbur başka şehirlere göç edicez biz göremicez bu günleri başkanımızda torunlarıyla yat turuna çıkar artık bizde sosyal medyadan izleriz artık