Hayat kaynağımız olan suya ulaşımımız her zaman çok önemli. Dünyanın birçok noktasında yaşanan su sorunlarının yakın dönemde ülkemizde de yaşanmaya başlayacağını varsayarsak su depolarının çok önemli bir göreve sahip olduğunu söyleyebiliriz. Birçok farklı malzemeden elde edilebilen su depoları suyun sağlıklı bir biçimde korunmasını ve kullanılmasını sağlıyor. Paslanmaz metaller bu aşamada da ön planda.

Su İhtiyacının Sorunsuz Karşılanmasında Paslanmaz Su Depoları

Su depolarının görevlerinden bahsetmemize gerek yok. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu ürünler suyun sağlıklı bir şekilde depolanabilmesi adına imal ediyorlar. İmalatı sırasında birçok farklı malzeme kullanılabiliyor. Özellikle plastik malzemeler bu aşamada önemli oranda kullanılmakta. Ancak uzmanlara göre su depolarında plastik malzemelerin kullanımı yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi.

Plastik su depolarında belirli bir süre sonunda suyun içerisinde kimyasal maddeler üremeye başlıyor. Suda koku başlangıcı da söz konusu oluyor ve bu suları kullanmak son derece zor bir hale geliyor. Burada en doğru seçim paslanmaz su deposu kullanımı olmakta. Plastik malzemelerde karşılaşılan sorunların hiçbiri bu depolarda karşımıza çıkmıyor. Çok uzun süreler depolarda kalan sular ihtiyaç halinde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Çok Uzun Seneler Kullanılabilen Su Depoları

Plastik ve paslanmaz depoları birbirleri ile karşılaştırırken dikkat çeken etmenlerden bir tanesi fiyatlar oluyor. İnsanlar daha ucuz fiyatlara alabildikleri için plastik su depolarını tercih edebiliyorlar. Ancak kısa vadedeki etkileri düşünülerek alınmış olan bu su depolarının sağlıklı bir şekilde kullanılması mümkün değil. Yalnızca sulama gibi insan vücudu ile suyun temas etmeyeceği süreçlerde plastik depolar yeterli oluyor.

Fiyatları plastik depolara göre yüksek olan paslanmaz su depolarında ise hiçbir sağlık riski söz konusu değil. İçme suları dahi rahatlıkla paslanmaz metallerin içerisinde depolanabiliyor. Hiçbir şekilde kimyasal reaksiyonlar olmuyor. Paslanmaz reaktör kullanımının endüstriyel alanda bu kadar yaygın olması da bunun kanıtı. Ekstra hiçbir kimyasal tepkimeye yer verilmeden içine konan ürünler ilk günkü yapısında kalıyor.

Korozyona Karşı Maksimum Direnç

Korozyon ya da halk arasında daha bilinen tanımıyla küflenme su yapılarının en önemli sorunlarından bir tanesi. Su ile sürekli temas eden ürünlerin her zaman özel malzemelerden elde edilmesi ve küfün önüne geçilmesi gerekli.

Memur-Sen Bursa: Milyonlar imanlarıyla ihanete 'dur' dedi Memur-Sen Bursa: Milyonlar imanlarıyla ihanete 'dur' dedi

Metallerde korozyon sorunu sıklıkla yaşanabilir. Bunun önüne geçilerek özel malzemeler elde edildiğinde çok uzun yıllar kullanılabilen ürünlerin hayatımıza girmesi  mümkün hale geliyor. Paslanmaz metaller tam olarak bu sınıfta yer almakta.

Normal şartlarda paslanma eğilimi olan metaller çeşitli işlemlerden geçerek paslanmaz forma giriyor. Bunun ardından paslanmaz kazan gibi gıda ürünlerinin elde edilmesinde dahi gönül rahatlığıyla kullanımı mümkün oluyor. Ortamdaki sıvının türü ya da ortamın ısısı ne olursa olsun küf ve pas sorunları ortadan kalkıyor.

Her Ortamda Sağlıklı Su Tüketimi Fırsatı

Su depolarının kullanımındaki amaç genellikle yangınlara müdahale ya da sulama oluyor. Ancak içme sularının depolandığı çok sayıda depo da var. İçme suyunun depolanmasından bahsedilirken diğer etmenlerin tamamı devre dışı kalıyor. Her zaman direkt olarak sağlığa dikkat ediliyor. Paslanmaz depo kullanımı da bu aşamada en doğru adres olarak karşımıza çıkmakta. Uzun süreler sular sağlıklı bir biçimde depolanıyor ve hayatımıza dahil oluyor.

Kaynak: BÜLTEN